Pochwa – jak wygląda, gdzie jest i jakie powinna mieć cechy? Pochwa po porodzie

Fot; imagedepotpro / gettyimages.com

Pochwa stanowi jeden z elementów układu rozrodczego kobiety. Wewnątrz niej znajdują się delikatne błony śluzowe. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności i kwasowości środowiska pochwy.

Wyglądu kobiecej pochwy nie można jednoznacznie zdefiniować. Każda z kobiet ma inną anatomiczną budowę stref intymnych. Zarówno ich wygląd, jak i głębokość mogą się różnić między sobą. Nie powinno być to jednak powodem do zmartwień.

Pochwa pełni wiele funkcji, głównie bezpośrednio wiążących się z prokreacją. Wprowadzany jest do niej członek podczas stosunku i to w niej następuje wytrysk męskiego nasienia. Produkuje ona śluz, który ma za zadanie ułatwić zapłodnienie. Stanowi końcowy odcinek dróg rodnych, przez które dziecko przychodzi na świat podczas porodu. Ze względu na duże unerwienie i ukrwienie jest źródłem przyjemności dostarczanej kobiecie podczas stosunku i penetracji.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

Budowa pochwy

Pochwa, nazywana często potocznie waginą, stanowi końcowy odcinek układu rozrodczego wszystkich kobiet. Średnia długość pochwy to około 6–8 centymetrów, szerokość zaś – 2–3 centymetry. Składa się z rozciągliwych, elastycznych włókien. Wyściela ją błona śluzowa, która jest odpowiedzialna między innymi za wytwarzanie wydzieliny, jak również śluzu ułatwiającego odbycie stosunku.

Pochwa stanowi połączenie między macicą a sromem. Jest to przewód mięśniowo-błoniasty, mocno rozciągliwy i elastyczny. Ponieważ jest ona przedłużeniem macicy, wydostaje się przez nią krew miesiączkowa. U dziewic, czyli kobiet, które nie odbywały jeszcze stosunku płciowego, pochwa w swym dolnym odcinku posiada błonę dziewiczą. Pomiędzy kobietami mogą występować różnice w anatomii pochwy.

Jej kolor może być różny – jej zewnętrzna część może być różowa, fioletowa, a nawet jasnobrązowa. W przypadku utrzymującego się czerwonego koloru i towarzyszącego temu bólu lub dyskomfortu należy udać się do lekarza. Objawy te mogą bowiem świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym lub podrażnieniu.

Jak pachnie pochwa?

Pochwa kobieca ciągle produkuje wydzielinę zawierającą między innymi śluz szyjkowy, komórki złuszczonego nabłonka pochwy oraz bakterie (np. Lactobacillus). Znajdują się w niej również pałeczki kwasu mlekowego odpowiadające za kwaśne środowisko okolic intymnych i chroniące przed wnikaniem drobnoustrojów.

Na to, jak pachnie pochwa, wpływa właśnie jej kwaśne pH. Nie jest to zapach nieprzyjemny, chociaż dla wielu specyficzny. Należy jednak pamiętać, iż bardzo ważna jest odpowiednia higiena okolic intymnych, która również ma wpływ na zapach pochwy.

Właściwa higiena pochwy

Właściwa higiena pochwy jest bardzo ważna. Jej zaniedbanie może skutkować nawracającymi infekcjami i stanami zapalnymi okolic intymnych.

Główną zasadą, której należy przestrzegać, jest podmywanie się. W tym celu nie powinno się używać żeli pod prysznic, mydła lub perfumowanych płynów do higieny intymnej. Najczęściej zaleca się korzystanie z naturalnych mydełek o krótkim składzie lub delikatnych płynów do higieny intymnej. Niektóre produkty mogą niekorzystnie oddziaływać na mikroflorę okolic intymnych, wyjaławiając je i podrażniając.

Należy również pamiętać o tym, że podczas miesiączki podmywanie się powinno być częstsze. W takich sytuacjach warto jest mieć przy sobie nawilżane chusteczki do higieny intymnej, które pomogą odświeżyć pochwę w razie konieczności.

Równie istotna jest kwestia depilacji okolic intymnych. Współcześnie wiele kobiet decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Wówczas należy pamiętać, aby korzystać ze zdezynfekowanych narzędzi i depilować wyłącznie świeżo umytą skórę.

Pochwa po porodzie

Pochwa po porodzie naturalnym wygląda inaczej niż przed nim. Jej duża elastyczność i rozciągliwość sprawiają, że przez na pozór niewielki otwór wydobywa się dziecko.

Podczas akcji porodowej często jest nacinana, a następnie zszywana. Zdarza się, iż może być potem posiniaczona. Szacuje się, że w ciągu 6–8 tygodni obkurcza się i powraca do poprzedniego rozmiaru. W przypadku wykonania cesarskiego cięcia, o ile nie zostało ono wykonane w trybie nagłym, właściwie nie powinna się rozciągnąć.

Wiele kobiet obawia się, iż po porodzie ich pochwa będzie „luźniejsza”. Na jej elastyczność i rozciągliwość ma wpływ działanie m.in. estrogenów. Zazwyczaj dopiero po ponownym pojawieniu się menstruacji następuje obkurczenie pochwy do rozmiarów sprzed urodzenia dziecka.

Kobiecie po porodzie zaleca się ćwiczenie mięśni Kegla. Dzięki nim pochwa szybciej wraca do poprzednich rozmiarów i można odczuwać jeszcze większą przyjemność z kontaktów seksualnych.

Zobacz film: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. R. Aleksandrowicz, B. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich.

Data aktualizacji: 28.02.2018,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej