Plazmafereza w neurologii i innych specjalizacjach medycznych – zastosowanie i powikłania

Fot. StockImages_AT / Getty Images

Plazmafereza wykorzystywana jest w wielu dziedzinach medycyny. Dyskusyjne jest stosowanie jej w miastenii, w stwardnieniu rozsianym czy w wielu innych jednostkach chorobowych. Powikłania najczęściej obserwowane są u wielokrotnych dawców.

Plazmafereza jest zabiegiem polegającym na pobraniu pewnej ilości krwi, rozdziale elementów komórkowych od osocza i reinfuzji (zwróceniu) krwi do organizmu. Plazmafereza lecznicza ma na celu usunięcie niektórych niechcianych elementów z krwi w postaci autoprzeciwciał, kompleksów autoimmunologicznych, enzymów, białek, czynników krzepnięcia czy czynników prozapalnych. Plazmafereza może jednak zostać wykorzystana celem późniejszej produkcji preparatów osoczowych. Zabieg ma dość szerokie zastosowanie, uznany jest za procedurę bezpieczną pod warunkiem zastosowania właściwych zasad przeprowadzania. Niesie również niewielki odsetek powikłań.

Czym jest plazmafereza?

Plazmafereza to termin wywodzący się od greckiego słowa apheresis, czyli ‘oczyszczenie’. Plazmafereza jest zabiegiem polegającym na oddzieleniu elementów komórkowych krwi od osocza po wcześniejszym pobraniu krwi. Później oddzielone elementy krwi są zwrócone do organizmu drogą reinfuzji. Zabieg przypominający plazmaferezę był wykonywany już na początku XX wieku. Aktualnie wykorzystuje się specjalistyczne aparaty do jej przeprowadzenia.

Plazmafereza lecznicza a preparatywna

Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegów w typie plazmaferezy. Plazmafereza preparatywna polega na pozyskiwaniu z krwi dawcy preparatów, które mogą zostać wykorzystane w celach leczniczych u innych ludzi. Pozyskuje się tą drogą osocze czy inne preparaty krwiopochodne. Plazmafereza preparatywna nie jest zwykłym oddaniem krwi. Dawca bowiem oddaje krew żylną, a dalej zwrotnie jest ona przetaczana do innej żyły. Kiedy krew jest poza jego organizmem, specjalna aparatura dokonuje wyizolowania osocza, natomiast pozostałe elementy krwi wracają do krążenia dawcy. Nie jest więc to zabieg tak obciążający jak w przypadku oddania pełnej krwi. Plazmaferezę preparatywną można wykonać raz na 4 tygodnie. Plazmafereza lecznicza natomiast wykonywana jest celem leczenia pacjenta, u którego wykonuje się zabieg. W tym celu również przeprowadza się 2 wkłucia dożylne. Jednocześnie w procesie plazmaferezy konieczne jest uzupełnianie pacjentowi płynów, aby zrekompensować utracone osocze. Metod wykonania plazmaferezy leczniczej jest wiele. Mają na celu wyeliminowanie z krwi pacjenta niepożądanych elementów morfotycznych. Jedna z nowych metod to plazmafereza immunoabsorpcyjna, która polega na frakcjonowaniu osocza i pobraniu tylko określonych jego frakcji. Dzięki temu pacjent nie ma wyraźnych strat osoczowych i nie wymaga uzupełnienia płynami.

Jakie funkcje pełni krew? Z czego się składa? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Plazmafereza – wykorzystanie w neurologii i innych specjalizacjach

Istnieje szereg chorób, w których plazmafereza może znaleźć zastosowanie terapeutyczne czy ratujące życie. Plazmafereza wykorzystywana jest w wielu specjalizacjach, w tym w neurologii, reumatologii, nefrologii, hematologii. Standardowe zastosowanie plazmaferezy to m.in.:

  • miastenia,
  • zakrzepowa plamica małopłytkowa,
  • zespół Goodpasture’a z przeciwciałami przeciwbłonowymi,
  • zespół Guillaina-Barrego,
  • przewlekła i ostra zapalna polineuropatia demielinizacyjna.

Plazmafereza stanowi leczenie wspomagające wielu schorzeń, takich jak: układowe zapalenie naczyń, rodzinna hipercholesterolemia, ostra niewydolność nerek przy szpiczaku. Dotychczas nie potwierdzono skuteczności plazmaferezy w leczeniu stwardnienia rozsianego, zatrucia, twardziny układowej czy niedokrwistości aplastycznej.

Do czego można wykorzystać osocze bogatopłytkowe? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Wampirzy lifting - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Plazmafereza a powikłania

Plazmafereza, podobnie jak każda inna procedura medyczna, obarczona jest ryzykiem reakcji niepożądanych. Mimo że w większości przypadków plazmafereza przebiega bez powikłań i uznana jest za bezpieczną procedurę, to jednak zdarzają się przypadki wystąpienia następujących działań niepożądanych:

  • zaburzenia oddychania,
  • zblednięcie skóry,
  • osłabienie,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • reakcje alergiczne,
  • wymioty i nudności,
  • zawroty głowy,
  • podwyższenie temperatury ciała,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • zakażenia oportunistyczne.

Podczas plazmaferezy może dojść do usunięcia z osoczem niektórych czynników odpowiedzialnych za immunologiczne reakcje, np. kompleksów immunologicznych czy cytokin. Jednak po zabiegu dochodzi do bardzo szybkiej regeneracji tych ubytków, co nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji ze strony układu immunologicznego. Może się zdarzyć, że osoby bardzo często poddawane plazmaferezie mogą mieć przejściową limfocytopenię, czyli spadek poziomu limfocytów, jednak nie ma jasnych danych odnośnie do rzeczywistego ryzyka powikłań z tym związanych. Wielokrotni dawcy osocza są obarczeni wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej, ponieważ po wielu zabiegach plazmaferezy może dojść do wzrostu niektórych czynników krzepnięcia.

Data aktualizacji: 31.01.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej