Plastry rozgrzewające – działanie i stosowanie. Ile kosztują plastry rozgrzewające?

Fot. shayneppl / Getty Images

Plastry rozgrzewające to produkt medyczny jednorazowego użytku, którego stosowanie zapewnia kojący efekt rozgrzewający, rozluźniający i przeciwbólowy. Przynoszą ulgę w bólach mięśniowych, stawowych i reumatycznych. Częstym miejscem aplikacji jest kark i plecy.

Plastry rozgrzewające można przyklejać na różne części ciała, zwłaszcza na okolice krzyża i karku. Stanowią bezpieczny, skutecznie działający i niedrogi sposób łagodzenia bólu, o silnych właściwościach rozgrzewających. Istnieje możliwość nabycia pojedynczej sztuki lub całego opakowania, które liczy zazwyczaj 3 plastry. Produkt może powodować niekiedy działania niepożądane w postaci pieczenia czy zaczerwienienia skóry.

Czym są plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające stanowią dość nowy produkt na rynku medycznym. Ich stosowanie związane jest z minimalnym ryzykiem powstania reakcji alergicznej, podrażnień lub odparzeń. Plastry rozgrzewające charakteryzuje wysoki stopień funkcjonalności. Doskonale przylegają do skóry i są bezzapachowe. Dodatkowo nie brudzą ubrania i są pod nim niewidoczne, a ich odklejanie jest całkowicie bezbolesne. Wyróżnia się suche plastry rozgrzewające, hydrożelowe i niezawierające substancji aktywnych.

Jak aplikuje się plastry rozgrzewające?

Plaster rozgrzewający to produkt przeznaczony do użytku zewnętrznego, dzięki czemu omija przewód pokarmowy. Jego niewątpliwą zaletą jest prosta i higieniczna aplikacja. Bezpośrednio przed użyciem wyciąga się go z saszetki. Na tylnej części znajduje się papier zabezpieczający warstwę kleju, który trzeba usunąć. Następnie plaster przykleja się w docelowe miejsce na ciele, po wcześniejszym oczyszczeniu, osuszeniu i odtłuszczeniu skóry. Po nałożeniu produktu trzeba dokładnie umyć ręce. Po ściągnięciu plastra może się pojawić delikatne zaczerwienienie skóry, które utrzymuje się przeważnie przez kilka godzin. Jest to normalna reakcja skórna. Jeśli nasila się i pojawiają się dolegliwości takie jak silne uczucie pieczenia, nadmierne ciepło, ból czy opuchlizna, należy skontaktować się z lekarzem.

Plastrów rozgrzewających nie należy podgrzewać, przecinać, zgniatać i moczyć, a w przypadku uszkodzenia nie powinny być stosowane, ponieważ zawarte substancje czynne po kontakcie z oczami lub skórą mogą powodować podrażnienie. Wówczas należy przemyć dane miejsce pod bieżącą wodą. Dodatkowo należy unikać bezpośredniego wystawiania plastra na działanie promieni słonecznych.

Jak działają plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające przynoszą ulgę w bólach mięśniowych, stawowych i reumatycznych oraz nerwobólach. Wykazują działanie rozluźniające i zapewniają kojący efekt rozgrzewający w głębokich partiach mięśni, dzięki czemu osiąga się odprężenie napiętych i obolałych mięśni. Stymulują krążenie krwi w miejscu zastosowania i neutralizują ból. W kontakcie z powietrzem plaster rozgrzewa się do temperatury 43–55ᵒC.

W sprzedaży są też hydrożelowe plastry rozgrzewające, które umożliwiają szybkie przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po około 15 minutach po aplikacji. Dodatkowo hydrożelowa formuła umożliwia oddychanie i nawilżenie skóry. Bezpośrednio po przyklejeniu może pojawić się odczucie chłodu, które jest związane z hydrożelowym podłożem plastra.

Jak długo trzymać plaster rozgrzewający?

Plaster rozgrzewający nadaje się do jednorazowego użytku i nie powinien być stosowany w jednym miejscu dłużej niż przez 8–12 godzin w ciągu doby (w zależności od zaleceń wytwórcy). W tym samym miejscu może być naklejony ponownie po upływie 24 godzin.

Gdzie można stosować plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające aplikowane są najczęściej na plecy i kark, ale mogą być też z powodzeniem stosowane na inne części ciała. Dość często używane są na kolano, bark i ramiona.

Ile kosztują plastry rozgrzewające?

Cena plastrów rozgrzewających nie jest wysoka. Koszt zakupu jednego plastra wynosi od 2 do 8 zł. Rozbieżności te podyktowane są producentem i zawartością substancji czynnych. Dość często są to kapsaicyna i salicylan glikolu. Kapsaicyna w kontakcie ze skórą pobudza receptory czuciowe (stąd uczucie ciepła), a salicylan glikolu ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. W składzie plastrów rozgrzewających mogą się znajdować także: sproszkowane żelazo, węgiel aktywny, woda, wermikulit, wyciąg z kasztana, a nawet sól. Plastry rozgrzewające kupuje się przede wszystkim w aptekach i sprzedaży internetowej. Niekiedy znajdują się w ofercie sklepów z kosmetykami. Można nabyć pojedyncze sztuki lub całe opakowanie plastrów, które liczy zazwyczaj 3 sztuki.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów rozgrzewających

Plastrów rozgrzewających nie wolno stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik produktu. Nie powinno się ich aplikować na uszkodzoną, podrażnioną lub zmienioną chorobowo skórę. Plastry rozgrzewające przeciwwskazane są dla dzieci poniżej 12. roku życia. Nie korzysta się z nich podczas kąpieli i snu. Nie aplikuje się ich w miejscu stosowania innych preparatów leczniczych oraz nie stosuje się ich jednocześnie z ogrzewającymi poduszeczkami elektrycznymi. Nie są wskazane dla osób niezdolnych do ich samodzielnego usunięcia (ze względu na ryzyko wzrostu temperatury do poziomu nietolerowanego przez ciało), z zaburzeniami odczuwania ciepła, predyspozycjami do powstawania owrzodzenia skóry i ryzyka wystąpienia dużego nacisku na plaster (paskiem, ściągaczem gumowym czy w wyniku leżenia na nim). Nie zaleca się stosowania go u kobiet w czasie menstruacji. Korzystanie z plastrów rozgrzewających w ciąży, podczas karmienia piersią, w przypadku zapalenia stawów, zaburzeń krążenia oraz cukrzycy powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Zobacz także, jak rozgrzać stawy i mięśnie:

Zobacz film: Rozciąganie zginaczy stawu biodrowego i mięśni pośladków. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 05.10.2018,
Opublikowano: 05.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej