Płaskostopie – najlepsze ćwiczenia korekcyjne na deformację stóp

Mukhina1/getty images

Ćwiczenia na płaskostopie to powszechnie stosowana metoda walki ze zniekształceniami stóp zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, niezależnie od stopnia deformacji. Rehabilitacja ruchowa pozwala zatrzymać lub spowolnić postęp zniekształcenia oraz przywrócić prawidłową biomechanikę chodu.

Ćwiczenia korygujące płaskostopie powinny być dostosowane do rodzaju wypaczenia stopy, ale niekoniecznie do wieku pacjenta. Nieprawidłowo dobrana rehabilitacja ruchowa sprzyja pogłębieniu wady. Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci uwzględniają wiele technik zabawowych i naśladowczych. W przypadku dorosłych bazują na zadaniach, ale z powodzeniem sprawdzają się u nich również metody stosowane wobec najmłodszych.

Ćwiczenia na płaskostopie

Gimnastyka korygująca płaskostopie to bezpieczna i bezinwazyjna metoda walki z deformacją śród- i przodostopia zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Rehabilitacja ruchowa zalecana jest szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, kiedy układ ruchu jest elastyczny i podatny na odkształcenia. Gimnastyka korekcyjna tego typu polecana jest również dzieciom z prawidłowym sklepieniem stóp, w ramach profilaktyki schorzenia i urozmaicenia zajęć sportowych. Z kolei ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych stosowane są w leczeniu objawowym i pooperacyjnym oraz w relaksacji po pracy statyczno-dynamicznej kończyn dolnych. Ponadto zapobiegają wtórnym deformacjom wynikającym z przeciążenia stóp, takim jak ostrogi piętowe, haluksy czy nagniotki. Kinezyterapia korygująca patologiczne sklepienia podeszwy powinna być dopasowana do rodzaju wypaczenia, ale niekoniecznie do wieku pacjenta. Zarówno dzieci, jak i dorośli preferują zabawy, naśladowcze i zadaniowe formy rehabilitacji. Ćwiczenia na płaskostopie podłużne i poprzeczne poleca się wykonywać bez obuwia, a dla wzmocnienia efektywności ćwiczeń warto zdjąć również skarpety.

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne

Ćwiczenia korekcyjne na płaskostopie poprzeczne mają na celu wzmocnienie osłabionych mięśni i więzadeł podeszwowej strony przodostopia oraz przywrócenie prawidłowych punktów podparcia, czyli na pierwszą i piątą głowę kości śródstopia. Gimnastyka kształtująca sklepienie bazuje na ćwiczeniach z podkurczaniem i prostowaniem palców oraz na zadaniach czynnych, rozwijających zdolności chwytne palców. Najlepsze ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne u dzieci to m.in.:

  • rzut woreczka – stanie w rozkroku, ręce na biodrach. Chwytanie woreczka z grochem stopą i rzucanie przed siebie do celu lub jak najdalej;
  • przekładanie ściereczki – stanie w rozkroku, ręce na biodrach. Chwyt ściereczki stopą w punkcie A i przekładanie jej do punktu B, np. z prawej strony na lewą lub z przodu do boku;
  • podawanie chusteczki – stanie w rozkroku, ręce proste z tyłu, pod prawą stopą chusteczka. Chwyt chusteczki stopą i podanie jej do lewej ręki tyłem, stanie w rozkroku, podanie chusteczki do lewej stopy, stanie w rozkroku, podanie chusteczki do prawej ręki, stanie w rozkroku, podanie chusteczki do prawej stopy, powrót do pozycji początkowej;
  • harmonijka – siad podparty, nogi zgięte w kolanach, pod stopami gazeta. Zwijanie gazety palcami obunóż i na zmianę;
  • składanie kocyka – stanie w rozkroku z rękoma na biodrach lub siad podparty, rozłożony kocyk przed stopami. Składanie kocyka w kostkę;
  • powódź – dzieci w rozsypce, na hasło „powódź” biegną do drabinki i wchodzą na pierwszy szczebelek.

Gimnastyka korekcyjna na płaskostopie poprzeczne u dorosłych z powodzeniem wykorzystuje programy treningowe przygotowane dla dzieci, choć można je rozbudować o inne przybory oraz ćwiczenia ogólnokondycyjne. Przykładowo:

  • rowerek – leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, nogi zgięte w kolanach, palce stóp trzymają laskę gimnastyczną po obu końcach. Imitowanie jazdy rowerem z utrzymaniem kija;
  • naciąganie gumy – stanie w rozkroku blisko drabinki, ręce na biodrach, guma przywiązana na wysokości kostek z przodu. Chwyt palcami gumy, zginanie i prostowanie kolana. Zmiana nogi;
  • pozycja świecy – leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia, stopy i palce zadarte. Przejście do pozycji świecy z wyprostowanymi stopami i mocno podkurczonymi palcami. Powrót do pozycji wyjściowej.

Płaskostopie podłużne – ćwiczenia

Ćwiczenia przeciw płaskostopiu podłużnemu mają na celu korekcję sklepienia podłużnego podeszwy i zapobieganie powikłaniom zaburzonej biomechaniki stopy. Gimnastyka korekcyjna skupia się na pracy obciążającej krawędź boczną stopy, a także na odciążaniu i wzmacnianiu jej przyśrodkowego brzegu, np. poprzez podkurczanie palców i unoszenie pięty. Ćwiczenia dla dzieci i dorosłych na płaskostopie podłużne to m.in.:

  • spacery, np. na palcach, na piętach z podkurczonymi palcami, na bocznych i przyśrodkowych krawędziach stóp;
  • skarpetki – siad płaski. Zakładanie i zdejmowanie skarpetek stopami, bez pomocy rąk;
  •  rolowanie piłki na ścianie – leżenie tyłem przy ścianie, pod stopami piłka sensoryczna. Prowadzenie po ścianie piłki obunóż w górę i w dół;
  • utrzymanie równowagi – stanie obunóż na piłce sensorycznej przodem przy drabince;
  • zwijanie laski gimnastycznej – siad płaski, nogi proste, pod piętami kij. Rolowanie laski gimnastycznej jak najbliżej tułowia. Powrót do pozycji wyjściowej.

Zobacz film: Płaskostopie

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Owczarek S., „Atlas ćwiczeń korekcyjnych”, WSiP, Warszawa 1998;

2. Płukarz H. „Stopy płaskie u dzieci. Gimnastyka lecznicza”, PZWL, Warszawa 1875;Winczewski P., „Profilaktyka i korygowanie płaskostopia”, Harmonia, Gdańsk 2018.

Data aktualizacji: 10.09.2020,
Opublikowano: 10.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej