Plan treningowy, czyli droga do wymarzonej formy

Fot: Halfpoint / fotolia.com

Plan treningowy jest podstawą dążenia do osiągnięcia wspaniałej formy fizycznej i atrakcyjnego wyglądu. Składa się na niego kilka czynników - ważny jest rodzaj ćwiczeń, ich intensywność, czas poświęcony na poszczególne ćwiczenia oraz regularność.

Do opracowania właściwego planu treningowego nie jest konieczna współpraca z profesjonalnym trenerem - każdy może stworzyć go sam, wystarczy trochę wolnego czasu oraz właściwe rozpoznanie swoich możliwości. Pewne jest to, że nie istnieje uniwersalny plan treningowy dla wszystkich osób aktywnych fizycznie. Każdy powinien dostosowywać go do indywidualnej wytrzymałości, a obciążenia zwiększać, jeśli zostanie zaobserwowany progres. Poniżej kilka podstawowych zasad prawidłowego tworzenia planu treningowego.

Rozgrzewka

Niezbędnym elementem każdego planu treningowego powinna być rozgrzewka - pod żadnym pozorem nie należy przystępować do ćwiczeń bez przygotowania.

Rozgrzewka wpływa pozytywnie na elastyczność mięśni i ogranicza do minimum ryzyko odniesienia kontuzji. Przykładową rozgrzewką przed treningiem może być 5-10 minut na bieżni, orbitreku, steperze lub rowerku w celu rozgrzania mięśni; 5 minut wszelkich wymachów, skłonów, krążeń i rozciągnięć ciała; 1-2 serie rozgrzewkowe dla konkretnego ćwiczenia na trenowaną partię mięśniową.

Forma ćwiczeń

W celu wyboru właściwej formy ćwiczeń należy określić, nad którą partią mięśni szczególnie zamierza się pracować.

Jeżeli celem jest zrzucenie wagi, należy zaangażować w takim samym stopniu wszystkie mięśnie ciała. Można to uzyskać poprzez kombinację ćwiczeń aerobowych (joggingu, jazdy na rowerze, pływaniu itd.) oraz treningu siłowego (ćwiczenia bez sprzętu - izometryczne, pompki, przysiady itd.). Ćwiczenia siłowe należy wykonywać maksymalnie przez kilka minut, aby nie dopuścić do wyczerpania mięśniowego.

Jeżeli celem jest znaczna rozbudowa masy mięśniowej (najczęściej bicepsów i klatki piersiowej), ćwiczenia powinny być wykonywane na specjalnych przyrządach na siłowni, ograniczających ruch mięśni - wolnych ciężarach, a konkretnie sztandze, ciężarkach, gryfie łamanym itd.

Trening warto rozpoczynać od ćwiczenia, które najbardziej obciąża i angażuje największą liczbę mięśni.

Intensywność ćwiczeń

Intensywność treningu jest jego kluczowym elementem - jest ważniejsza od samego czasu spędzonego na siłowni.

Ważne są możliwości trenującej osoby oraz właściwy cel treningu:

  •  jeżeli celem jest zwiększenie siły, ćwiczenie powinno być wykonywane poprzez 3-6 powtórzeń w 3-4 seriach,
  •  jeśli celem jest budowa masy mięśniowej, wymaga to 8-12 powtórzeń w 3-4 seriach,
  •  jeżeli celem jest budowanie rzeźby ciała, nie należy przekraczać 15 powtórzeń w 3-4 seriach; przekroczenie tej liczby może spowodować utratę masy mięśniowej poprzez regresję ciężaru i deficyt kaloryczny.

Istnieje kilka teorii na temat łącznej liczby powtórzeń i serii treningów określonych partii mięśniowych. Najczęściej są one zależne od doświadczenia trenującej osoby - początkujący powinni wykonywać 9-12 serii na małe partie mięśniowe (bicepsy, triceps i barki) oraz 12-16 serii na duże grupy (plecy, uda, klatka piersiowa). Według trenerów najlepszym rozwiązaniem dla doświadczonych osób jest łącznie 20 serii.

Ważnym aspektem planu treningowego jest także szybkość, z jaką wykonuje się ćwiczenia.

Należy pamiętać o tym, że w czasie treningu tętno nie powinno przekraczać 70% swojego maksymalnego zakresu. Tylko wtedy można liczyć na takie efekty jak spalenie tkanki tłuszczowej czy powiększenie mięśni.

Intensywność musi być dobrze zbalansowana - zbyt niska również nie przyniesie spodziewanych rezultatów, z kolei zbyt wysoka spowoduje przetrenowanie, spadek kondycji fizycznej oraz kontuzje.

Należy również pamiętać o przerwach między seriami ćwiczeń, których okres trwania jest dostosowany do kondycji i wytrzymałości trenującej osoby - powinno to być od 60 do 120 sekund.

Najczęściej popełniane błędy

Do najczęściej popełnianych błędów zalicza się mieszanie ćwiczeń na różne partie mięśniowe. Należy skupić się na jednej grupie mięśni, po czym przejść do następnej (dopiero po ćwiczeniach na plecy wykonać te na barki, a nie mieszać: plecy, barki, plecy).

Innym błędem jest nieregularność ćwiczeń - plan powinien być jasno rozłożony w tygodniu, ważne jest też, by pomiędzy treningami robić co najmniej dzień przerwy.

W zależności od wolnego czasu treningi można ułożyć np. na poniedziałek, środę i piątek; wtorek, czwartek i sobotę; poniedziałek, czwartek i sobotę itd.

Mniej doświadczone osoby mogą potrzebować 4, 5 lub 6 dni na rozłożenie treningów. Wtedy należy dopasować również właściwe obciążenie oraz intensywność treningu.

Po treningu również nie należy od razu spoczywać - korzystnie jest poświęcić 10-15 minut na rozciągnięcie ćwiczonych partii mięśni. Ogranicza to do minimum ryzyko wystąpienia zakwasów oraz przyspiesza regenerację mięśni.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej