Plamienie zamiast okresu: czy oznacza ciążę? Możliwe przyczyny

Fot.: diephosi / Getty Images

Plamienie zamiast okresu jest zazwyczaj bardzo niepokojącym objawem zaburzeń hormonalnych, które aktualnie dzieją się w organizmie kobiety. Taki stan wymaga konsultacji lekarskiej. Plamienie implantacyjne jest częstą oznaką ciąży. Wydzielina zawiera niewielką ilość krwi.

Plamienie to najczęściej niewielka ilość wydzieliny wraz z domieszką krwi. Śluz wydobywający się w czasie plamienia zamiast okresu przybiera różne barwy, zazwyczaj jasnoczerwoną, ciemnoczerwoną, a nawet brązową i różową. Nigdy nie wolno bagatelizować takich objawów.

Plamienie zamiast okresu a ciąża

Zdaniem ginekologów najczęstszą przyczyną plamienia, które pojawia się zamiast miesiączki, jest ciąża. Niewielkie krwawienia i wydobywanie się śluzu o różnym zabarwieniu występuje u sporej liczby ciężarnych, dlatego uznawane jest za jeden z pierwszych objawów zapłodnienia. Pierwsze plamienia mogą występować między 6. a 12. dniem od zapłodnienia, co związane jest z implantacją zarodka. Plamienie jest zauważalne u ok. 20–30% zapłodnionych kobiet. Implantacja zarodka to inaczej zagnieżdżanie się zarodka w jamie macicy. Plamienie zamiast okresu w przypadku ciąży ma różny czas trwania. U niektórych kobiet może trwać kilka dni, a u pozostałych ciężarnych zaledwie kilka godzin.

Do zapłodnienia dochodzi w wyniku połączenia plemnika z komórką jajową. Proces ten zachodzi najczęściej w bańce jajowodu. Tam powstaje zygota, która przemieszczając się z jajowodu do macicy, ulega podziałom komórkowym. Po dotarciu do jamy macicy zagnieżdża się w przygotowanej do tego błonie śluzowej.

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN

W czasie trwania implantacji dochodzi do typowego plamienia implantacyjnego, które może wystąpić w czasie spodziewanej miesiączki. Uwalnianie wydzieliny złożonej z niewielkiej ilości krwi oraz śluzu może wystąpić z powodu przekrwienia błony śluzowej macicy oraz wydzielania progesteronu i estrogenów. Samo zagnieżdżanie się zarodka również może wywołać plamienie, określane często przez kobiety jako brudzenie. Dzieje się tak ze względu na uszkodzenie naczyń krwionośnych w ścianie błony śluzowej macicy. Wynaczyniona krew wydostaje się z macicy i w konsekwencji z pochwy. Jest to naturalny proces fizjologiczny, dlatego nie warto mieć powodów do obaw, zwłaszcza w przypadku oczekiwania na ciążę.

Jeśli plamienie występuje zamiast miesiączki i istnieją przypuszczenia, że doszło do zapłodnienia, warto wykonać test ciążowy. Następnym krokiem, niezależnie od wyniku testu, powinna być wizyta u ginekologa, który poprowadzi ciążę lub wyjaśni pozostałe przyczyny plamienia. Uważa się, że podstawowym badaniem diagnostycznym w tym przypadku powinno być przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG).

Inną przyczyną plamienia zamiast okresu w I trymestrze ciąży może być niewłaściwy poziom hormonów podtrzymujących zarodek. Najczęściej dochodzi do niedoboru progesteronu, który początkowo wydzielany jest przez ciałko żółte. Jeśli progesteron występuje w bardzo obniżonym stężeniu, może zachodzić konieczność suplementacji progesteronu w postaci preparatów farmakologicznych. Lekarstwa są bezpieczne dla płodu i najczęściej stosuje się je do 16.–20. tygodnia ciąży.

Plamienie zamiast okresu a wczesne poronienie

Niestety, plamienie występujące zamiast okresu może oznaczać wczesne poronienie, nazywane również samoistnym. Jak wyjaśniają lekarze, jest to przedwczesne ukończenie ciąży, wynikające z przyczyn naturalnych. Uważa się, że może dotyczyć nawet 15% ciąż. Należy pamiętać, że za ten stan zazwyczaj nie jest odpowiedzialna matka, ponieważ poronienie na początku ciąży bardzo często jest wywołane wadą genetyczną lub rozwojową zarodka.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Pozostałe przyczyny plamienia zamiast okresu

Plamienie w czasie spodziewanego okresu może być spowodowane stosowaniem antykoncepcji, która polega na blokowaniu jajeczkowania. Działanie antykoncepcji wpływa również na zmiany w pracy gruczołów śluzowych szyjki macicy oraz zmiany właściwości śluzu szyjkowego. Plemniki mają utrudnioną drogę w przenikaniu do jajeczek, uniemożliwiona zostaje również implantacja potencjalnie zapłodnionych komórek. Niestety, stosowanie antykoncepcji hormonalnej niesie ze sobą spore ryzyko występowania skutków ubocznych. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są zaburzenia miesiączkowania, w tym właśnie plamienie występujące przed okresem lub zamiast niego. Dotyczy ono najczęściej kobiet, które dopiero rozpoczynają stosowanie antykoncepcji (występuje najczęściej w pierwszych 6 miesiącach). W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza.


Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej