Placenta – sposób na zniszczone i wypadające włosy. Czy jest skuteczna?

Fot: Emely / gettyimages.com

Placenta to słowo, którym w kosmetologii określa się wyciąg z łożyska zwierzęcego. Wykorzystywany jest on w wielu preparatach ze względu na bogactwo składników, które regenerują skórę i jej przydatki. Szerokie zastosowanie znalazła placenta w pielęgnacji włosów.

Problem łysienia dotyka szeroką rzeszę ludzi, w szczególności mężczyzn. Jak dotąd nie opracowano leku, który odwróciłby ten proces, ale istnieje wiele sposobów, by wzmocnić włosy i przyspieszyć ich wzrost. Ze względu na swój wyjątkowo skład placenta uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych preparatów w walce z łysieniem.

Co to jest placenta?

Placenta to wywodzące się z łaciny słowo, które oznacza łożysko. Jest to tymczasowy narząd, który powstaje u ssaków w czasie ciąży i zapewnia jej prawidłowy rozwój. Za jego pomocą płód uzyskuje z organizmu matki wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Biorąc udział w tej intensywnej wymianie łożysko gromadzi w swej strukturze wiele cennych składników. Wykorzystywana w branży kosmetycznej placenta to wyciąg z łożyska zwierząt, najczęściej owiec (niektórzy producenci deklarują, że ich placenta zawiera ekstrakt z łożyska ludzkiego, co z jednej strony może budzić kontrowersje, ale z drugiej oznacza, że skład produktu jest najbardziej zbliżony do potrzeb organizmu człowieka). Preparat oczyszczany jest z hormonów. Zawiera niezbędne proteiny, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, glikany, a także witaminy A, E, C, sole mineralne (m.in. potasu, fosforu), kwas hialuronowy, kwas bursztynowy, koenzym Q10, lecytynę. Substancje te działają antyoksydacyjnie (hamują procesy zapalne i starzenie się tkanek), odżywiają komórki, stymulują produkcję kolagenu i elastyny niezbędnych do ich regeneracji, a także do zachowania sprężystości i nawilżenia skóry, włosów i paznokci.

Skąd się biorą problemy z włosami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą problemy z włosami? Źródło: Klinika urody.

Placenta – ampułki do włosów

W związku z bogatym składem ekstraktu z placenty coraz powszechniej wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów do twarzy, toników czy maseczek o właściwościach odżywczych, nawilżających i ujędrniających. Placenta występuje także w kosmetykach do włosów. Stosuje się ją jako składnik szamponów, odżywek i masek. Przede wszystkim jednak dostępna jest w postaci ampułek, w specjalistycznych preparatach wzbogaconych dodatkowo o inne cenne składniki, np. witaminy. Produkt stosuje się miejscowo jako kurację wzmacniającą włosy. Można go nabyć w aptekach, salonach fryzjerskich i sklepach internetowych. Opakowanie przeważnie zawiera 12 ampułek o pojemności 10 ml.

Jak działa placenta na włosy?

Ampułki z placentą do włosów stosuje się celem przywrócenia naturalnej równowagi biochemicznej włosów i skóry głowy, odżywienia cebulek i wzmocnienia struktury włókien włosowych. W wyniku kuracji następuje:

  • poprawa stanu skóry głowy, co ułatwia włosom czerpanie z niej składników odżywczych,
  • pobudzenie cebulek włosowych (w tym – uśpionych), dzięki czemu następuje intensywniejszy przyrost włosów, a także zauważalne zagęszczenie owłosienia,
  • ograniczenie wypadania włosów,
  • regeneracja struktury włókien włosowych – włosy stają się mocniejsze, zyskują miękkość, elastyczność, połysk, nabierają większej objętości i łatwiej się rozczesują.

Wskazania do kuracji z placentą

Ampułki z placentą do włosów można zastosować przy złym stanie włosów spowodowanym zabiegami fryzjerskimi czy przebytą chorobą. Są one pomocne także wówczas, gdy przesuszanie się włosów jest wynikiem uwarunkowań wrodzonych (np. przy włosach kręconych). W powyższych sytuacjach kuracja placentą daje najbardziej spektakularne efekty. Może ona jednak być skuteczna także w przypadku chorób skóry (takich jak np. łysienie plackowate) oraz wypadania włosów związanego z zaburzeniami hormonalnymi lub innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Placentę należy wówczas stosować pomocniczo, nie zapominając o tym, dobry stan włosów zależy od kondycji całego organizmu. W związku z powyższym decyzję o kuracji wyciągiem z łożyska warto skonsultować z lekarzem, a przede wszystkim trzeba podjąć zalecone przez niego leczenie choroby zasadniczej.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o włosy i co zrobić, aby zatrzymać ich nadmierne wypadanie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Placenta – jak stosować?

Intensywną kurację placentą prowadzi się przez około 4 tygodnie, zużywając 3 ampułki tygodniowo (co 2–3 dni). Zawartość jednej nakłada się u nasady świeży umytych, wilgotnych lub podsuszonych włosów, a następnie kolistymi ruchami wciera w skórę głowy, do całkowitego wchłonięcia preparatu. Dla uzyskania najlepszego efektu najlepiej jest wykonać intensywny, 10-minutowy masaż. Skóra w tym czasie powinna ulec lekkiemu zaczerwienieniu i rozgrzaniu. Po zabiegu włosów nie należy spłukiwać, ale można nałożyć na nie inne preparaty (np. modelującą piankę). Po miesiącu efekty działania placenty z reguły stają się widoczne, ale dla ich podtrzymania warto profilaktycznie stosować jedną ampułkę raz na tydzień. Preparat jest hipoalergiczny, nie obciąża włosów i nie powoduje ich szybszego przetłuszczania się.

Data aktualizacji: 25.01.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej