Koronawirus w Polsce. W okolicach świąt Bożego Narodzenia liczba zakażeń wzrośnie

Fot: selimaksan / gettyimages.com

Obecnie w Polsce wykrywa się nawet półtora tysiąca nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dziennie. Tak wysoki poziom ma utrzymać się do 15 października. Później nieco spadnie, by ponownie wzrosnąć w grudniu - ocenia prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarnego.

Wzrostu zachorowań na COVID-19 należy się spodziewać w okolicy świąt Bożego Narodzenia - przewidywał na antenie stacji RMF FM prof. Jarosław Pinkas. Zdaniem specjalisty prognozy, z których korzysta GIS sprawdzają się w 90 proc.

Jak będziemy walczyć z pandemią?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy patogen, którego cały czas się uczymy. Jak podkreślił specjalista obecna wiedza jest zupełnie inna od tej, którą mieliśmy w marcu. Tym samym zmieniło się podejście do walki z wirusem.

Testujemy tych, którzy mają objawy, to jest racjonalne. Nie badamy tych, którzy byli na kwarantannie, pacjenci izolowani nie muszą mieć badania kontrolnego, zajmujemy się ograniczaniem ryzyka, robimy to z aktualnym stanem wiedzy, ponieważ ona się zmienia, to i strategie się zmieniają

- powiedział na antenie radia RMF FM.

W ocenie prof. Pinkasa decyzje podjęte przez rządzących w marcu, czyli na samym początku pandemii, były słuszne.

Ekspert podkreśla, że dalszy przebieg pandemii w dużej mierze zależy od nas samych. Przestrzeganie zaleceń, czy noszenie maseczek, trzymanie dystansu społecznego, częste mycie rąk i unikanie kontaktu z osobami chory to najlepszy sposób, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Doskonałą formę profilaktyki stanowią także szczepienia przeciwko grypie. Niestety, dostęp do tych ostatnich jest utrudniony.

Nie jesteśmy odpowiedzialni za dostarczenie komercyjnych szczepionek do komercyjnych miejsc, jakimi są apteki. Mamy obowiązek zabezpieczyć najstarszych. I takie szczepionki MZ po raz pierwszy w historii zabezpieczyło - 75 plus i grupy ryzyka

- powiedział szef GIS.

W rozmowie specjalista odniósł się także do wciąż rosnącej liczby tzw. covidosceptyków. Jego zdaniem osoby, które wątpią w istnienie wirusa i pandemii, powinny spotkać się z kimś, kto ciężko przeszedł infekcję lub z lekarzami, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu. Oni najlepiej wiedzą, jak niebezpieczny dla zdrowia i życia jest nowy patogen.

Czy powrót dzieci do szkół to dobra decyzja?

Cześć specjalistów uważa, że wzrost zachorowań spowodowany jest m.in. powrotem dzieci do szkół. Co ciekawe, w ocenie prof. Pinkasa szkoły - w obecnej sytuacji - nie stanowią dużego problemu. 

W szkołach niczego nie brakuje. Dzieci noszą maseczki wtedy, kiedy się gromadzą. W klasie nie muszą, bo są jednorodną grupą. Mamy doskonały dostęp do badań diagnostycznych. Ludzie są także przekonani o tym, że jednak jest pandemia i zachowują się - wydaje się - coraz bardziej racjonalnie. Szkoły nie przynoszą nam w tej chwili wielkiego zagrożenia. Ilość osób, które badamy - to precyzyjnie analizujemy - jest niewielka. Grubo poniżej czterech procent

- powiedział.

A kiedy pandemia się skończy?

W ocenie specjalisty na powrót do normalności przyjdzie nam jeszcze poczekać. 

Ja po prostu mam swoje marzenia: by powiedzmy do przyszłych wakacji było już normalnie. Żebyśmy mieli poczucie, że jest niebezpiecznie, ale żebyśmy inaczej żyli - żebyśmy mogli sobie planować życie lepiej, wyjeżdżali na wakacje, żebyśmy się socjalizowali - co jest niezwykle ważne

- powiedział Pinkas.

Źródło: RMF FM

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach, które wykrywają nowego wirusa:

Zobacz film: Jak rozpoznaje się zakażenie nowym wirusem? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 30.09.2020,
Opublikowano: 30.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej