Pieprzyki - czy warto je usuwać? Jak przebiega taki zabieg?

Fot: WavebreakMediaMicro / fotolia.com

Pieprzyki to potoczne określenie znamion barwnikowych. Mogą być rozmaitych kształtów i wielkości. Zabarwienie jest czarne, czerwone, brązowe, a nawet może mieć odcień skóry. Większość tego typu zmian jest łagodnych i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Każdy człowiek ma na swoim ciele co najmniej kilka znamion barwnikowych, czyli tzw. pieprzyków. Część z nich może być tak mała bądź przybierać tak kamuflujące odcienie, że są praktycznie niezauważalne. 

Nie wszystkie pieprzyki są obecne od razu po urodzeniu; właściwie większość tego typu zmian pojawia się później. Najczęściej aspekt estetyczny skłania osoby do usunięcia zmiany barwnikowej, jednak to nie względy kosmetyczne powinny nas skłaniać do bacznej obserwacji swojego ciała, tylko zagrożenie, jakie mogą nieść za sobą patologiczne zmiany barwnikowe.

Wycinanie znamion - jak wygląda taki zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Wycinanie znamion - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Co to właściwie jest "pieprzyk" i skąd się bierze?

"Pieprzyk" to potoczne określenie znamienia barwnikowego, zbudowanego z komórek barwnikowych skóry (melanocytów). Wszystkie zmiany barwnikowe są zróżnicowane pod względem kształtu, wielkości, a także odcienia. Mogą być brązowe, czarne, czerwone, lub występować w odcieniu skóry.

Niekiedy zdarza się, że pieprzyki są obecne od razu po urodzeniu, będąc tzw. znamionami wrodzonymi, jednak znakomita większość zmian rozwija się po kilku latach, nawet w dojrzałym wieku, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Istnieją genetyczne, a także demograficzne tendencje do rozwoju zmian barwnikowych.

Czy każdy pieprzyk jest groźny?

Większość tego typu zmian nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Oczywiście każdy pieprzyk pod wpływem określonych czynników może przybrać groźny charakter, więc powinniśmy obserwować całe ciało i wszystkie występujące na nim znamiona.

Nie należy ani lekceważyć takich zmian, ani popadać w drugą skrajność - wszystkich usuwać chirurgicznie.

Są znamiona, które wymagają baczniejszej obserwacji ze względu na ich specyficzny wygląd bądź lokalizację, jednak najważniejsza jest zasada "brzydkiego kaczątka". Oznacza to, że jeśli jeden pieprzyk znacznie różni się od pozostałych, należy go obserwować ze szczególną uwagą.

Na czym polega laserowe usuwanie znamion? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Laserowe usuwanie znamion. Źródło: Klinika urody.

Zobacz też: Jak uchronić się przed czerniakiem?

Jakie czynniki są odpowiedzialne za patologiczne zmiany w obrębie pieprzyków?

Na pierwszy plan wysuwa się promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie ultrafioletowe jest odpowiedzialne nie tylko za samo tworzenie się zmian, jednak również za przemiany nowotworowe w obrębie zmian barwnikowych. Nie oznacza to, że ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest zabroniona. Wręcz przeciwnie. Odpowiednia dawka promieniowania słonecznego jest niezbędna dla zdrowia.

Jednak nierozważne opalanie, często doprowadzające do poparzeń skóry, niestosowanie filtrów ochronnych na skórę (szczególnie na miejsca z obecną zmianą barwnikową), powodują wzrost ryzyka rozwoju czerniaka nawet o 70%.

Kolejnym czynnikiem są oczywiście predyspozycje genetyczne. Czerniak, jako nowotwór złośliwy skóry, nie jest chorobą dziedziczną, jednak istnieje podatność wśród rodzin na rozrost nowotworowy zmian barwnikowych.

Skąd wiadomo, że dany pieprzyk nie jest niebezpieczny?

O tym, czy dana zmiana barwnikowa nie jest groźna, wypowiada się dermatolog. Za pomocą dermatoskopu, czyli specjalistycznego szkła powiększającego, umożliwiającego obejrzenie każdej zmiany w dużym powiększeniu, ocenia, czy wygląda ona groźnie, czy nie. Na tę ocenę składa się kilka cech pieprzyka. Dla łatwego zapamiętania wprowadzono zasadę ABCDE oceny pieprzyków.

ABCDE - czyli alfabet zmian barwnikowych

  • A - asymetria (im bardziej asymetryczna zmiana, tym powinna skłaniać do baczniejszej obserwacji).
  • B - brzegi zmiany (łagodne zmiany barwnikowe cechuje gładka, równa krawędź. Jeśli zaobserwuje się, że zmiana ma bardzo nierówne, postrzępione brzegi, powinno to wzbudzić czujność).
  • C - kolor (każda zmiana barwnikowa może mieć odmienny odcień, barwę. Po pierwsze powinna zaniepokoić zmiana różniąca się znacznie kolorem od innych pieprzyków, a po drugie uwadze podlegają zmiany o bardzo mocnych barwach).
  • D - wielkość (nie ma znaczenia, czy zmiana jest maleńka, czy duża. Każda może ulec patologicznym przemianom. Jednak istnieje tendencja ku temu, że większe zmiany, powyżej 6 mm, powinny być baczniej obserwowane).
  • E - ewidentna zmiana znamienia barwnikowego. Oznacza to, że kiedy nagle jakiś mały pieprzyk widocznie zwiększył swoją wielkość, zmienił kształt, barwę, czym prędzej powinniśmy taką zmianę skonsultować.

Jak usunąć znamię z powieki? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Zabieg usunięcia znamienia z powieki. Źródło: Klinika urody.

Usuwanie pieprzyków

Jeśli ktoś ma na ciele 2-3 zmiany, które prewencyjnie chciałby usunąć, jak najbardziej można.

Ponadto, jeśli występują zmiany w miejscach narażonych na czynniki typu promieniowanie słoneczne, otarcia skóry poprzez pocieranie krawędziami ubrań, a także uniemożliwiających stałą obserwację zmiany, jak najbardziej zaleca się jej profilaktyczne usunięcie.

Usunięcie pieprzyków może być wykonane poprzez standardowe wycięcie chirurgiczne, ale również poprzez laseroterapię czy elektrokoagulację.

W przypadku chirurgicznego usunięcia, wycina się zmianę z marginesem zdrowej tkanki. Istnieje wtedy możliwość badania histopatologicznego i upewnienia się, że w danej zmianie nie rozwijał się czerniak. Istniały bowiem przypadki osób z rozsianym procesem nowotworowym, u których nie udało się znaleźć ogniska pierwotnego, bo zostało wcześniej usunięte bez badania histopatologicznego i oceny charakteru zmiany.

Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego jest laserowe usunięcie zmiany.

Główną zaletą jest dużo lepszy efekt wizualny, szybszy czas gojenia, mniejsze ryzyko infekcji rany. Zabieg jest szybki, z reguły nie przekracza pół godziny.

Inne metody usuwania zmian są mniej popularne - elektrokoagulacja czy kriochirurgia. Ich zalety są podobne do zabiegów laserowych, jednak tu również nie ma możliwości wykonania badania histopatologicznego zmiany.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 17.06.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 17.06.2019r.

6 mm, dziękujemy za wyłapanie literówki

Janusz 07.06.2019r.

Powyzej 6 cm.chyba lekarka idiotka pisala....

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej