Pielęgniarki z ważnym apelem do Ministerstwa Zdrowia 

Maskot/Getty Images

Szczepionkę przeciwko grypie możemy przyjąć nie tylko w przychodni, ale i aptece. Co więcej, farmaceuta ma również prawo wystawić receptę na szczepionkę. Takich samym uprawnień domagają się również pielęgniarki.

Pielęgniarki chcą dodatkowych uprawnień 

O taką możliwość dla pielęgniarek wnoszą Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz specjaliści z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób. Eksperci są zdania, że takie rozwiązanie pozwoli odciążyć lekarzy, a także sprawi, że przyjęcie szczepionki przeciwko grypie będzie znacznie łatwiejsze i uprości całą procedurę. 

- Obowiązujące obecnie przepisy uprawniają nas do samodzielnego kwalifikowania pacjenta do szczepienia przeciw grypie i wykonywania szczepienia – nie mamy jednak możliwości wystawienia recepty. Tymczasem ułatwienie dostępności do szczepień z pewnością przyczyniłoby się do podniesienia poziomu wyszczepialności w kolejnych latach - powiedziała cytowana przez serwis abczdrowie.pl Katarzyna Kowalska, prezeska Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych.

Grypa - ile osób choruje? 

Narodowy Instytut Zdrowia i Higieny - Państwowego Zakładu Higieny podaje, że między 1 września 2022 r. a 22 maja 2023 r. grypę lub podejrzenia zachorowania na grypę wykryto u 5,8 mln osób. 

Zdaniem ekspertów te statystyki są mocno zaniżone, ponieważ wiele osób nie zgłasza się do lekarza i leczy grypę na własną rękę. Nie mamy świadomości, że źle leczona lub niedoleczona grypa może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań. 

Grypa jest szczególnie groźna dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które mają choroby przewlekłe, np. układu oddechowego, krążenia lub cukrzycą typu 2. 

Tych groźnych powikłań można uniknąć dzięki szczepieniom. Osoby po 65 roku oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą zaszczepić się bezpłatnie.

Zobacz wideo: Objawy grypy - czym się różni od przeziębienia?

Dzień Dobry TVN 

Źródło: abczdrowie.pl

Data aktualizacji: 06.11.2023,
Opublikowano: 06.11.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej