Peeling kawowy – efekty stosowania i domowe przygotowanie

Fot: kazmulka / gettyimages.com

Peeling kawowy zawdzięcza swoje korzystne działanie zawartej w kawie kofeinie, która usprawnia proces mikrocyrkulacji. Dzięki niemu skóra staje się miękka i gładka. Z peelingu kawowego można skorzystać w salonach kosmetycznych lub przyrządzić go samodzielnie.

Kawa odgrywa w kosmetologii ważną rolę i jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała. Jednym z częściej stosowanych jest peeling kawowy. Oprócz tego, że wykazuje wysoką skuteczność, to jest bardzo tani, szybki w przygotowaniu i łatwy w użyciu. Może być stosowany na twarz, brzuch, uda, pośladki, ręce i stopy. Idealnie nadaje się dla cery tłustej, mieszanej i normalnej. Ponadto ziarna kawy poprawiają kondycję włosów.

Peeling kawowy – czemu zawdzięcza swoje działanie?

Peeling kawowy zawdzięcza swoje korzystne działanie zawartej w kawie kofeinie, która usprawnia proces mikrocyrkulacji. Ponadto zawiera środki przeciwutleniające, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz skutkami promieniowania ultrafioletowego.

Zobacz film: Peeling na bazie kawy - jak go przygotować? Źródło: W dobrym stylu.

Z peelingu kawowego można skorzystać w salonach kosmetycznych lub przyrządzić go samodzielnie. Warto przygotować większą porcję na raz, a niezużytą część przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika, aby składniki nie straciły na wartości. Dzięki temu produkt będzie przydatny do użytku przez długi czas. Domowy peeling kawowy daje gwarancję, że zastosowane w nim składniki są najwyższej jakości i pozbawione wszelkich konserwantów. Dodatkowym atutem jest aromatyczny zapach kawowego peelingu.

Peeling kawowy – efekty

Peeling kawowy wykazuje wysoką skuteczność. Pozytywne efekty zauważalne są już po pierwszym użyciu. Najlepiej wykonywać go 2 razy w tygodniu. Peeling kawowy doskonale sprawdza się na cellulit. Jest to najtańszy sposób na jędrne uda, brzuch czy pośladki. Jego systematyczne stosowanie pozwala na zawsze pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki. Ponadto opóźnia procesy starzenia się skóry. Peeling kawowy przywraca zdrowy koloryt szarej i zmęczonej skórze (rozjaśnia zaczerwieniania i cienie pod oczami). Dzięki niemu skóra staje się jędrna, napięta, elastyczna, wygładzona i miękka. Poprawia krążenie krwi i zwiększa dotlenienie tkanek. Kawa zwęża pory i usuwa martwy naskórek. Oczyszcza i odświeża skórę. Ogranicza powstawanie nowych i przyczynia się do rozpadu istniejących komórek tłuszczowych, gdyż pobudza proces lipolizy. Dodatkowo pobudza metabolizm, co przyczynia się do szybszego spalania tłuszczów. Innym znanym efektem peelingu z kawy jest usprawnienie procesu detoksykacji, czyli usuwania toksyn i nadmiaru wody przez skórę. Niweluje uczucie zmęczenia i dodaje energii. Peeling kawowy stosowany jest także na włosy – znacznie poprawia ich kondycję.

Zobacz film: Peeling kawowo-cukrowy. Źródło: Klinika urody

Peeling kawowy na cellulit

Peeling z kawy na cellulit przygotowuje się z następujących składników: szklanka świeżo zaparzonych i dokładnie odsączonych fusów z kawy, 6 łyżeczek oleju kokosowego i 3 łyżeczki cukru lub soli kuchennej. Cukier (lub sól) i fusy z kawy miesza się w miseczce. Następnie dodaje się do nich roztopiony w ciepłej kąpieli wodnej olej kokosowy. Produkty miesza się do uzyskania papki. Przed zastosowaniem peelingu należy poddać objęte cellulitem części ciała szczotkowaniem na sucho. Po zmoczeniu ciała nakłada się peeling i wmasowuje się go w skórę okrężnymi ruchami dłoni. Po kilku minutach zmywa się go letnią wodą, a skórę myje się delikatnym, naturalnym mydłem.

Innym sposobem jest peeling kawowy z cynamonem i imbirem. Przyrządza się go z: 15 łyżek kawy mielonej, kremu lub balsamu do ciała oraz kilku szczypt cynamonu i imbiru. Po połączeniu składników peeling nakłada się na skórę, wmasowuje się go przez kilka minut, po czym na godzinę ciasno owija się ciało folią spożywczą i przykrywa je kocem. Następnie zmywa się peeling i nakłada się na skórę nawilżający kosmetyk.

Zobacz film: Zadbaj o skórę zimą. Zrób peeling Źródło: X-Bank Gallery.

Peeling z kawy na twarz

Na peeling z kawy istnieje wiele przepisów. Najszybszy peeling kawowy na twarz składa się wyłącznie z fusów. Po zaparzeniu kawy odsącza się fusy, które rozprowadza się na twarz i wmasowuje delikatnie przez kilka minut. Następnie zmywa się je letnią wodą, a na skórę nakłada się delikatny krem nawilżający.

Inny sposób na domowy peeling z kawy do twarzy to połączenie 3 łyżeczek fusów z kawy, 5 łyżeczek oliwy z oliwek i łyżeczki mielonego cynamonu. Kolejną propozycją jest peeling kawowo-pichtowy. Do jego przygotowania potrzebne będą: łyżeczka zaparzonych fusów z kawy, łyżeczka dowolnego kremu do twarzy, 5 kropli olejku pichtowego i łyżeczka dowolnego oleju. Ta wersja kawowego peelingu, dzięki zawartości olejku pichtowego, doskonale sprawdza się w walce z zaskórnikami i wykazuje właściwości bakteriobójcze. Znany jest także peeling do twarzy z kawy i cytryny. Przyrządza się go z 5 łyżeczek zaparzonych fusów z kawy, soku wyciśniętego z 4 małych cytryn, 2 łyżek mąki kukurydzianej i szklanki cukru. Każdy peeling nakłada się na zwilżoną twarz i wmasowuje okrężnymi ruchami.

Peeling kawowy na ciało

Sprawdzonym domowym sposobem na peeling z kawy na całe ciało jest połączenie: 5 łyżek fusów z kawy, 4 łyżek oliwy z oliwek, kilku kropel pomarańczowego olejku eterycznego i łyżeczki startej skórki z pomarańczy. Inny przepis na peeling z kawy zawiera: 1/2 szklanki drobno mielonej kawy, 60 dkg drobno mielonej soli himalajskiej, 60 dkg cukru, 90 ml oleju migdałowego, 10 ml olejku pomarańczowego lub z kiwi i 2 ml płynnej witaminy E.

Peeling kawowy skóry głowy

Peeling kawowy oczyszcza i odżywia skórę głowy, dzięki czemu zapewnia prawidłowy porost włosów, które stają się mocniejsze i gęstsze, oraz usuwa obumarłe włosy. Przygotowuje się go, mieszając 4 łyżki fusów z kawy z delikatnym szamponem. Peeling wmasowuje się w skórę głowy, a następnie spłukuje się go i myje się głowę szamponem.

Bibliografia:

1. Ciepielewska B., Bądź naturalnie piękna, czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.

2. Gumkowska A., Damskie laboratorium, Warszawa, PWN, 2016.

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej