Pecto Drill syrop ulotka, kiedyi na jaki kaszel go stosować?

Fot: spukkato / gettyimages.com

Kaszel jest niezwykle męczący dla chorego. W większości przypadków stanowi konsekwencję zakażenia dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Istnieją różne metody i preparaty, dzięki którym stan zapalny naszych dróg oddechowych ustępuje. Lek Pecto Drill syrop jest jednym z nich.

Pecto Drill syrop – działanie

Substancją czynną leku Pecto Drill syrop jest Karbocysteina 15 ml (1 miarka) syropu zawiera 750 mg karbocysteiny. Pozostałe składniki to: sacharozy roztwór, metylu parahydroksybenzoesan, zapach karmelowy, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona. Karbocysteina normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jej lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie i nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.

Pecto Drill syrop – przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Pecto Drill syrop jest uczulenie na substancję czynną leku karbocysteinę lub którykolwiek z pozostałych składników. Preparatu nie należy stosować u osób ciepiących na czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Lek nie może być stosowany w przypadku osób chorych na cukrzycę. Należy pamiętać, że jedna miarka syropu (15 ml) zawiera 6 g cukru sacharozy. Przeciwwskazaniem jest także wystąpienie obfitej ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przewlekła choroba oskrzeli lub płuc. 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny stosować syropu Pecto Drill. Decyzję, o tym czy dany lek będzie bezpieczny może podjąć tylko lekarz. Od jego oceny zależy, czy dany preparat nie zaszkodzi ani matce, ani dziecku.

Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego? Źródło: 36,6

Pecto Drill syrop – dawkowanie

Pecto Drill syrop jest przeznaczony do stosowania doustnego. Schemat stosowania leku powinien ustalić lekarz, jeśli tego nie zrobił należy przestrzegać schematu podanego w ulotce. Chorym zaleca się podawać Karbocysteinę w dawce 20 – 30 mg na kilogram masy ciała na dobę, w podzielonych dawkach.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat

Początkowo należy stosować dawkę 2,25 g na dobę w trzech dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) trzy razy na dobę, a następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego (rozrzedzającego wydzielinę), dawkę należy zmniejszyć do 1,5 g na dobę w trzech dawkach podzielonych, tj. 500 mg (10 ml syropu) trzy razy na dobę.

Dzieci

W wieku od 2 lat do 5 lat: od 125 do 250 mg (od 2,5 ml do 5 ml syropu) 2 razy na dobę.

W wieku od 6 lat do 12 lat: 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę.

Uwaga! Nie należy go stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Pecto Drill syrop – interakcje z innymi lekami

Przed zastosowaniem leku poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Podczas stosowania leku Pecto Drill nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani leków zmniejszających wydzielanie oskrzelowe. Preparatu Pecto Drill syrop nie należy stosować bezpośrednio przed snem.

Pecto Drill syrop nie należy stosować po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Preparat należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Pecto Drill syrop nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Pecto Drill syrop – skutki uboczne

Każdy lek może wywołać działania niepożądane. W przypadku Pecto Drill syrop może wystąpić:

  • ból brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, nudności i wymioty;
  • ból głowy;
  • skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (szybko narastający obrzęk skóry lub błon śluzowych, najczęściej twarzy lub krtani, mogący powodować trudności w oddychaniu i przełykaniu) oraz wysypka polekowa.

Jeżeli wystąpi którekolwiek z powyższych działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Data aktualizacji: 04.10.2019,
Opublikowano: 26.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej