Pęcherze na stopach – czym są? Jak je skutecznie leczyć?

Fot: Lakeview_Images / gettyimages.com

Pęcherze na stopach to powszechnie występujący, bolesny i nawracający problemem. Mają postać bąbli wypełnionych płynem wysiękowym. Z łatwością mogą być leczone domowymi sposobami, przy czym należy pamiętać, że przekłuwanie pęcherza nie jest wskazane.

Skóra stóp jest bardzo narażona na uszkodzenia ze względu na długotrwały, bezpośredni kontakt z obuwiem. Pęcherze na stopach są najczęściej wynikiem noszenia niewygodnych, zbyt ciasnych lub za luźnych butów. Oprócz tarcia skóry proces tworzenia się pęcherza dodatkowo pobudzają ciepło i wilgoć. Rozwijają się na piętach, palcach, podeszwach stóp lub między palcami. Pęcherz na stopie najlepiej pozostawić do momentu samoistnego pęknięcia lub wchłonięcia się płynu surowiczego. Może jednak minąć kilka dni, zanim się zagoi.

Czym są pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach to powszechnie występujący, bolesny i nawracający problemem. Powstają w wyniku długotrwałych otarć skóry stóp. Mianem pęcherza na stopie określa się wykwit wyniosły ponad powierzchnię skóry, którego rozmiar osiąga średnicę powyżej 0,5 cm. Pęcherze to oddzielenie naskórka od skóry właściwej, które wypełnione jest płynem wysiękowym - surowiczym. Pełni on funkcję ochronną, działając antybakteryjnie i zabezpieczając głębiej położone tkanki przed otarciem oraz przyspieszając proces gojenia. Zmiany ustępują bez pozostawienia blizny.

Pęcherze na stopach – objawy towarzyszące i przyczyny powstania

Objawami towarzyszącymi pęcherzom jest: zaczerwienienie, łuszczenie, pieczenie skóry, ból i tkliwość na dotyk. Kiedy wypełniony płynem surowiczym pęcherz nadal narażony jest na tarcie, dochodzi do jego pęknięcia. Uszkodzona skóra staje się wówczas bardziej podatna na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów i wnikanie zanieczyszczeń. Najlepiej, aby doszło do samoistnego pęknięcia pęcherza, co oznacza, że wykształciła się warstwa ochronna naskórka.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Przyczyną pęcherzy na stopach jest najczęściej noszenie niewłaściwie dobranego obuwia (za małego lub za luźnego), butów nowych i sztywnych. Ryzyko wystąpienia tego typu objawów wzrasta latem, kiedy stopy szybciej się pocą, co powoduje spadek elastyczności skóry. Powstawaniu pęcherzy sprzyjają długie wędrówki i uprawianie sportu oraz zniekształcenia stóp, na przykład haluksy.

Najczęściej pęcherze na stopach pojawiają się od spodu, a zwłaszcza na piętach i palcach. Mogą także powstawać między palcami nóg w wyniku ich wzajemnego ocierania się podczas chodzenia.

Co stosować na pęcherze na stopach?

W aptekach dostępna jest dość spora gama produktów do zwalczania pęcherzy na stopach. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza plastry, które są sprzedawane zazwyczaj po kilka sztuk w opakowaniu. Ich koszt to około 15 zł. Większość z nich przeznaczona jest na pęcherze na piętach. Zapewniają natychmiastową ulgę w bólu dzięki technologii hydrokoloidowej, a beżowe odcienie plastrów sprawiają, że są niezwykle dyskretne.

Wykazują dużą elastyczność, która gwarantuje, że plaster przez długi czas pozostanie na swoim miejscu. Plastry na pęcherze zapobiegają perforacji pęcherza i jego powiększeniu spowodowanemu przez nacisk. Ważne jest, aby usuwać je na noc i zapewnić uszkodzonej skórze dostęp powietrza, co przyspiesza gojenie. Innym produktem, który sprawdza się w leczeniu zmian i zapobieganiu pęcherzom na stopach, jest sztyft ochronny, który zmniejsza tarcie skóry. Cena tego produktu wynosi około 17 zł. Możliwe jest także zastosowanie opatrunku w sprayu, który zawiera substancje odkażające i pozostawia na uszkodzonej skórze delikatną błonkę, zapobiegającą przedostawaniu się brudu i bakterii.

Zobacz film: Ziołowa kąpiel na zmęczone stopy. Źródło: Klinika urody.

Jak pozbyć się pęcherzy na stopach?

Sprawdzonym sposobem na pęcherze na stopach jest rumiankowa kąpiel. Do miski z 3 l wrzącej wody należy wsypać 3 garście suszonych koszyczków rumianku, po czym odstawić na 15–20 minut do ostygnięcia i zaparzenia ziół. Stopy powinno się moczyć przez kwadrans, aby uzyskać efekt nawilżenia i wspomóc proces gojenia się ran. Pozytywne efekty przynosi domowy tonik cytrynowy o właściwościach antyseptycznych. Należy wycisnąć sok z jednej cytryny i zmieszać go ze szklanką przegotowanej, lekko ostudzonej wody. Tonikiem powinno się przemywać pęcherze kilka razy dziennie.

Innym znanym sposobem na pęcherze są okłady z oleju dziurawcowego, który wykazuje działanie silnie odkażające. Przygotowuje się go poprzez zalanie 2 łyżek suszonego ziela dziurawca połową szklanki oleju słonecznikowego. Najlepiej przygotować go profilaktycznie, zanim pojawią się pęcherzyki na stopach, ponieważ miksturę odstawia się na tydzień, aby lecznicze substancje z dziurawca przeniknęły do oleju. Miksturą nasącza się gazik, który przykłada się na pęcherz i trzyma przez pół godziny. Okład należy robić 3 razy dziennie. Pęcherze zwalcza się też okładami z kwasu chlebowego lub octu jabłkowego, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

W celu leczenia pęcherzy na stopach można także zastosować domowe okłady z papki z rozkruszonej aspiryny wymieszanej z odrobiną soku z cytryny i wodą. Chore stopy warto wymoczyć w naparze rumiankowym. Do jego przyrządzenia stosuje się 4 łyżki stołowe rumianku na litr wody. Dobrym rozwiązaniem jest też moczenie stóp w wywarze z płatków owsianych. Wystarczy 2 szklanki płatków owsianych zagotować w 4 litrach wody i lekko przestudzić. Ponadto korzystne działanie przyniesie kąpiel stóp w wodzie z sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną oraz wcieranie olejku rycynowego.

Bibliografia:

1. Drzażdżyńska A., Pokaż swoje stopy już teraz pomyśl o letnich sandałach, „Zdrowe Nogi”, 2007; 1(14): 1-2.

2. Małek E., Pielęgnowanie kończyn dolnych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.

3. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn.



Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 12.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej