Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?

Fot: tibor13 / stock.adobe.com

Pasta do zębów używana jest przez każdego podczas codziennej toalety porannej oraz wieczornej, a często także w ciągu dnia. Niemal każda, zgodnie z deklaracjami producenta, ma działanie wybielające, regenerujące i odświeżające. Często nie wiadomo, jaką pastę wybrać, aby była najlepsza.

Pasta do zębów pozwala na mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy zawartych w niej substancji myjących. Pomaga zachować zęby w dobrym stanie, zapobiegając powstawaniu kamienia nazębnego.

Pasta do zębów odświeżająca oddech

Pasty najczęściej posiadają w składach opatentowane przez producentów związki, których zadaniem jest zahamowanie działania i rozwoju bakterii osadzających się i namnażających na tylnej części języka. Mają one także właściwość usuwania lotnych związków siarki, które najczęściej stanowią bezpośrednią przyczynę nieświeżego oddechu. Uczucie świeżości w ustach przyniosą również wyciągi z mięty i eukaliptusa.

Pasta do zębów na nadwrażliwość

Nieprawidłowe szczotkowanie zębów i odkładanie się płytki nazębnej przyczyniają się do cofnięcia się linii dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych, które okalają cienka i przepuszczalna warstwa szkliwa (osłabiona np. w wyniku zabiegów wybielających) oraz silnie unerwiona zębina. Zakończenia tych nerwów są skłonne do podrażnień i w wyniku spożywania kwaśnych, słodkich i zimnych potraw odczuwalny jest ból. Nadwrażliwość zębów jest powodem do stosowania past o możliwie najniższym poziomie ścieralności, czyli np. 30 RDA. Powinny one także zawierać związki potasu, które zakłócają przewodzenie bodźców bólowych, a także pozwalają taki ból uśmierzyć. Warto postawić na uszczelnienie ujść kanalików zębiny dzięki składnikom mającym zdolność odbudowy nadwrażliwych części, takim jak aminofluorki, sole wapnia, szczawiany czy związki strontu.

Pasta do zębów przeciw próchnicy

Dobra pasta do zębów ma za zadanie działać tam, gdzie ochrona gwarantowana przez szkliwo nie jest wystarczająca. Bakterie ze szczepów takich jak Lactobacillus oraz Streptococcus mutans, wraz z osiadającymi na zębach i języku ich produktami przemiany materii, sprawiają, że odczyn pH w jamie ustnej spada poniżej 5,5. Powoduje to zapoczątkowanie demineralizacji szkliwa, która nieodłącznie wiąże się z rozwojem próchnicy. Przedstawione czynniki są jednak podatne na działanie fluoru, który pod postacią aminofluorków czy fluorofosforanów można znaleźć w składach wielu dostępnych past do zębów. Podczas szczotkowania zębów związek ten, niezależnie od tego, w jakiej postaci się znajduje, zostaje wbudowany w szkliwo, a dzięki temu pozwala wzmocnić odporność powierzchni zęba na działanie kwasów i bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy. Regularne mycie zębów pastą z fluorem pozwala odbudować minimalne, nowo powstałe ubytki w szkliwie, tak aby ochronić je przed spróchnieniem. Fluor na tym etapie redukuje ryzyko powstania próchnicy nawet do 30%.

Zobacz także: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Do codziennego stosowania przez dorosłych najlepsze są pasty z zawartością od 1000 do 1500 ppm fluoru (ppm – oznaczenie liczby cząsteczek substancji na milion cząsteczek jej rozcieńczalnika), natomiast w przypadku dzieci przed 6 rokiem życia sprawdzi się pasta z zawartością 500 ppm fluoru – jednak nawet przy tak niskim stężeniu pierwiastka należy uważać, by dziecko jej nie połknęło.

Walkę z próchnicą wspomogą także zawarte w wielu pastach składniki, takie jak oktapinol i triklosan, których zadaniem jest ograniczenie odkładania się płytki nazębnej. Inną taką substancją jest alkohol polihydroksylowy – ksylitol, który często wykorzystywany jest jako słodzik. Jako składnik past do zębów, mimo słodkiego smaku, podnosi poziom pH w jamie ustnej i hamuje rozwój bakterii, dzięki czemu sprzyja odbudowie szkliwa.

Pasta na przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach spowodowane obecnością barwiących składników w pożywieniu (np. kawie lub burakach), a także paleniem papierosów lub stosowaniem niektórych leków, w tym antybiotyków, można pokonać przy pomocy wybielającej pasty do zębów. Jej zawartość obejmuje składniki o właściwościach ścierających (np. uwodnioną krzemionkę), a także rozjaśniających – poprzez chemiczne usuwanie przebarwień. W tej drugiej grupie znajdują się m.in. soda, nadtlenek fluoru czy sok z cytryny. Takie pasty mogą jednak niszczyć szkliwo, dlatego nie powinny być stosowane na co dzień.

Zobacz także: Wybielanie zębów – czynniki, sposoby, zalecenia i przeciwwskazania

Pasta do zębów przeciw paradontozie

Kamień powstający na zębach w wyniku gromadzenia się na nich osadu powoduje odsuwanie dziąseł od zębów i tworzenie kieszonek, w których mnożą się bakterie. Powodują one następnie zapalenia dziąseł i niszczenie kości żuchwy, prowadzące do utraty zębów. Przy takich dolegliwościach pomocna będzie przede wszystkim wizyta u stomatologa, natomiast stan zapalny pozwoli złagodzić pasta do zębów z dodatkiem wyciągów z ziół – szałwii, rumianku czy tymianku, a także alantoiny, która przyspiesza gojenie.

Zobacz film: Jak dbać o zęby? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 10.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej