Pasożyty - czy można się uchronić przez zarażeniem? Jakie badania zrobić, by je wykryć?

Fot.: ake1150sb / Getty Images

Pasożytami, wbrew pozorom, bardzo łatwo się zarazić. Wystarczy nie umyć rąk po kontakcie ze zwierzęciem, po zabawie w piaskownicy, czasem wystarczy zjeść czerwone mięso z larwami i problem pasożytów pojawia się w naszym życiu. Jak rozpoznać, że to właśnie przez pasożyty czujemy się źle? Jakie badania zrobić i jaki lekarz nam pomoże? Zobaczcie, co radzi dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog.

Pasożyty są powszechne i bardzo łatwo się nimi zarazić. Niestety często mogą długo nie dawać żadnych objawów, a jeśli już występują to najczęściej pojawiają się bóle brzucha, biegunki, spadek masy ciała i zwiększenie lub zmniejszenie apetytu. Jednak wiele zależy od rodzaju pasożyta, którym się zaraziliśmy. 

Polecamy: Zobacz zapis czatu o chorobach pasożytniczych. Na Wasze pytania odpowiadała dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog

Owsica

Pierwszym objawem zarażenia się owsikami jest świąd w okolicach odbytu. Wynika on z tego, że samica składa jaja w okolicy odbytu. Drapanie powoduje przeniesienie jaj na dłonie, a z nich w inne miejsce, w tym - usta. Połknięte jaja powodują, że rozwija się więcej owsików. Choroba jest leczona farmakologicznie, ale trzeba przestrzegać zasad higieny, żeby nie doszło do zarażenia.

W przypadku stwierdzenia owsicy u jednego z członków rodziny pozostali członkowie rodziny powinni być przebadani i najprawdopodobniej leczeni w kierunku owsicy. Stosowanie środków zapobiegawczych, tj, częste zmiany pościeli, prasowania odzieży zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, ale nie daje żadnej gwarancji - mówi podczas czatu na portalu zdrowie,tvn.pl dr n. med. Karolina Mrówka, parazytolog.

Lamblie

Do objawów zarażenia lambliami należą: biegunka z dużą ilością śluzu i tłuszczu, utrata masy ciała, osłabienie, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, gorączka. Jednak objawy pojawiają się stosunkowo rzadko, dlatego wielu pacjentów nie wie o zarażeniu.

W większości przypadków pacjenci z lambliozą nie mają żadnych objawów, co bardzo utrudnia diagnostykę. Przy masywnej inwazji najbardziej charakterystycznymi objawami są luźne wypróżnienia, bóle brzucha, utrata masy ciała. Spektrum objawów lambliozy jest bardzo duże i objawy mogą być niespecyficzne, dlatego warto zgłosić się do lekarza parazytologa, który zleci badania laboratoryjne, które potwierdzą zarażenie. U niektórych pacjentów mogą pojawić się groźne powikłania w postaci zapalenia dróg żółciowych, wyniszczenia, nietolerancji laktozy, zespołu jelita drażliwego, a nawet reaktywne zapalenie stawów - przypomina dr Mrówka. 

Tasiemiec

Tasiemce mogą być uzbrojone lub nieuzbrojone. Najczęściej tasiemcem nieuzbrojonym można zarazić się poprzez mięso wołowe, natomiast tasiemcem uzbrojonym - jedząc mięso wieprzowe lub rybie. Tasiemiec uzbrojony może zlokalizować się poza układem pokarmowym człowieka - np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Mówimy wtedy o wągrzycy, bowiem pasożyt tworzy wągry, mogące przetrwać tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.

Więcej o poważnych chorobach wywoływanych przez tasiemce dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Innym rodzajem tasiemca, którego możemy złapać poprzez jedzenie leśnych owoców bez uprzedniego umycia, jest tasiemiec bąblowcowy, o którym mówiono na filmie powyżej. Może on zlokalizować się w każdym narządzie ludzkiego ciała prowadząc do jego niewydolności. 

Jest wiele gatunków tasiemców. Tymi najczęściej występującymi zarażamy się poprzez zjedzenie surowej wołowiny lub wieprzowiny. Polskie mięso jest kontrolowane na obecność tasiemców, tym samym zagrożenie zarażenia nie jest duże, ale występuje. Po zjedzeniu surowego mięsa do naszego jelita dostaje się larwa, która w naszym jelicie cienkim po upływie ok. 2 miesięcy osiąga dojrzałość i zaczyna wywoływać dolegliwości jelitowe. Zarażony człowiek wydala z kałem człony albo jaja tasiemca, które zostają zjedzone przez żywiciela pośredniego, czyli krowę albo świnię. Po dostaniu się do jelita z jaja pasożyta wykluwa się larwa. Ta następnie trafia do mięśni zwierzęcia, czyli mięsa, które spożywamy - mówi dr Karolina Mrówka, parazytolog.

Glista ludzka

 Do zakażenia glistą ludzką dochodzi przez spożycie żywności, gdzie uprzednio osoba chora oddała stolec i jajeczka glisty ludzkiej znajdują się na pożywieniu. Nie ma możliwości, by glistę ludzką przenosiły zwierzęta. Objawem glistnicy jest kaszel, zwykle nocny, który mija po około 10-14 dniach.

Zobaczcie, co dr n. med. Jolanta Popielska, specjalista chorób zakaźnych, mówi o glistnicy:

Zobacz film: Jak pozbyć się pasożytów? Źródło: 36,6.

Jak się nie zarazić?

Przede wszystkim - higiena. Najważniejsze jest mycie rąk po zabawie, po dotykaniu zwierząt, przed jedzeniem. Ważne jest nauczenie dzieci zasad higieny - to one najczęściej zarażają się pasożytami. 

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom pasożytniczym jest unikanie czynników ryzyka i przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk (szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety), unikanie spożywania surowego mięsa ( w tym dziczyzny) i niemytych owoców i warzyw. Informacje o sposobie ochrony przed chorobami pasożytniczymi nabywanymi w czasie egzotycznej podróży można uzyskać w gabinecie lekarza medycyny tropikalnej.

I wreszcie - jak wykryć pasożyta?

Jeśli czujemy, że coś nam przeszkadza i podejrzewamy pasożyty, to powinniśmy udać się do lekarza specjalizującego się w chorobach pasożytniczych, czyli parazytologa.

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom pasożytniczym jest unikanie czynników ryzyka i przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk (szczególnie po kontakcie ze zwierzętami, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety), unikanie spożywania surowego mięsa ( w tym dziczyzny) i niemytych owoców i warzyw. Informacje o sposobie ochrony przed chorobami pasożytniczymi nabywanymi w czasie egzotycznej podróży można uzyskać w gabinecie lekarza medycyny tropikalnej.
Data aktualizacji: 25.03.2019,
Opublikowano: 25.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej