Panthenol - pianka na oparzenia słoneczne. Jak stosować?

Fot. Zerbor / Getty Images

Panthenol jest stosowany przy drobnych uszkodzeniach skóry, w tym także na oparzenia słoneczne. Można go stosować kilka razy dziennie, ale uwaga - nie powinno się go rozpylać bezpośrednio na twarz. Jak stosować panthenol?

Co to jest panthenol?

Panthenol, czyli prowitamina B5, występuje naturalnie w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Panthenol jest niezbędny do prawidłowej regeneracji naskórka, wzrostu włosów i paznokci. W wyniku procesów utleniania panthenol przekształca się w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5, która jest substancją hydrofilową - wiążącą wodę. Panthenol stosowany w kosmetykach pełni funkcje przede wszystkim nawilżające.

Pianka panthenol na oparzenia słoneczne

Panthenol jest głównym składnikiem preparatów stosowanych na oparzenia słoneczne. W tego typu kosmetykach występuje w stężeniu 5 lub 10 proc. nie powodując efektów ubocznych. Panthenol w tego typu preparatach występuje wraz z alantoiną, ekstraktem z nagietka lub aloesu, co wpływa łagodząco oraz aktywizuje podziały komórek przyspieszając regenerację i powrót skóry do równowagi.

W niektórych preparatach znajdziemy także D-panthenol, który wspomaga szybszą regenerację naskórka, można go stosować także w przypadku drobnych powierzchownych ran, a nie tylko oparzeń słonecznych. 

Polecamy: Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną 

Panthenol - stosowanie

Piankę należy rozpylić na podrażnioną skórę, a następnie lekko wklepać lub pozostawić do wchłonięcia. Nie powinno się pocierać skóry, co dodatkowo ją podrażnia. Panthenol można stosować kilka razy dziennie.

Uwaga - panthenolu nie można rozpylać na twarz. Najlepiej nałożyć piankę na rękę i dopiero wklepać w podrażnioną skórę. 

Panthenol - kto musi uważać?

Pianki nie można stosować do oczu ani do jamy ustnej lub nosowej. Uważać powinny także osoby z astmą - należy zwracać uwagę, aby pacjent nie wdychał gazu nośnikowego, gdyż może to wywołać atak astmy. Kobiety ciężarne i karmiące mogą stosować panthenol po konsultacji z lekarzem. 

Panthenol jest produktem hipoalergicznym, a więc bezpiecznym dla alergików. 

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Panthenol - na co jeszcze można go stosować? 

Panthenol należy stosować wspomagająco w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry (oparzenia słoneczne, uszkodzenia i otarcia naskórka, powierzchniowe rany), suchej skóry, zapaleń skóry, opryszczki wargowej, chorób pęcherzowych skóry z ubytkami naskórka. Jest to lek dostępny w każdej aptece bez recepty. 

Polecamy: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Data aktualizacji: 13.06.2019,
Opublikowano: 13.06.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lila 02.01.2021r.

A moim zdaniem na oparzenia lepiej stosować Octenicare - szybciutko łagodzi spieczoną skórę. Ja stosuję u swoich dzieci na podrażnioną skórę, więc przy odparzeniach pieluszkowych też jest rewelacyjny.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej