Panthenol - pianka na oparzenia słoneczne. Jak stosować?

Fot. Zerbor / Getty Images

Panthenol jest stosowany przy drobnych uszkodzeniach skóry, w tym także na oparzenia słoneczne. Można go stosować kilka razy dziennie, ale uwaga - nie powinno się go rozpylać bezpośrednio na twarz. Jak stosować panthenol?

Co to jest panthenol?

Panthenol, czyli prowitamina B5, występuje naturalnie w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Panthenol jest niezbędny do prawidłowej regeneracji naskórka, wzrostu włosów i paznokci. W wyniku procesów utleniania panthenol przekształca się w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5, która jest substancją hydrofilową - wiążącą wodę. Panthenol stosowany w kosmetykach pełni funkcje przede wszystkim nawilżające.

Pianka panthenol na oparzenia słoneczne

Panthenol jest głównym składnikiem preparatów stosowanych na oparzenia słoneczne. W tego typu kosmetykach występuje w stężeniu 5 lub 10 proc. nie powodując efektów ubocznych. Panthenol w tego typu preparatach występuje wraz z alantoiną, ekstraktem z nagietka lub aloesu, co wpływa łagodząco oraz aktywizuje podziały komórek przyspieszając regenerację i powrót skóry do równowagi.

W niektórych preparatach znajdziemy także D-panthenol, który wspomaga szybszą regenerację naskórka, można go stosować także w przypadku drobnych powierzchownych ran, a nie tylko oparzeń słonecznych. 

Polecamy: Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną 

Panthenol - stosowanie

Piankę należy rozpylić na podrażnioną skórę, a następnie lekko wklepać lub pozostawić do wchłonięcia. Nie powinno się pocierać skóry, co dodatkowo ją podrażnia. Panthenol można stosować kilka razy dziennie.

Uwaga - panthenolu nie można rozpylać na twarz. Najlepiej nałożyć piankę na rękę i dopiero wklepać w podrażnioną skórę. 

Panthenol - kto musi uważać?

Pianki nie można stosować do oczu ani do jamy ustnej lub nosowej. Uważać powinny także osoby z astmą - należy zwracać uwagę, aby pacjent nie wdychał gazu nośnikowego, gdyż może to wywołać atak astmy. Kobiety ciężarne i karmiące mogą stosować panthenol po konsultacji z lekarzem. 

Panthenol jest produktem hipoalergicznym, a więc bezpiecznym dla alergików. 

Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku oparzeń? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN

Panthenol - na co jeszcze można go stosować? 

Panthenol należy stosować wspomagająco w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry (oparzenia słoneczne, uszkodzenia i otarcia naskórka, powierzchniowe rany), suchej skóry, zapaleń skóry, opryszczki wargowej, chorób pęcherzowych skóry z ubytkami naskórka. Jest to lek dostępny w każdej aptece bez recepty. 

Polecamy: Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód

Data aktualizacji: 13.06.2019,
Opublikowano: 13.06.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lila 02.01.2021r.

A moim zdaniem na oparzenia lepiej stosować Octenicare - szybciutko łagodzi spieczoną skórę. Ja stosuję u swoich dzieci na podrażnioną skórę, więc przy odparzeniach pieluszkowych też jest rewelacyjny.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej