Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?

Fot: GettyImages-Hero Images

Panseksualizm to termin stosowany bardzo chętnie przez zwolenników wyzwolenia seksualnego oraz przeciwników wykluczenia społecznego. Czym dokładnie jest panseksualizm? Kim jest panseksualista?  

Panseksualizm - co to jest?

Panseksualizm w swoich założeniach podkreśla, że chodzi przede wszystkim o pociąg emocjonalny do innych ludzi, niezależnie od ich płci, tożsamości seksualnej i orientacji. Kładzie nacisk na brak wykluczenia społecznego kogokolwiek - miłość panseksualna ma być odczytywana jako całkowita akceptacja drugiego człowieka.

Panseksualiści deklarują, że ich miłość skierowana jest tylko ku dojrzałym osobom dorosłym. Ma być wyrazem nie tylko popędu fizycznego, ale również wyzwolenia i braku ograniczeń.

Panseksualizm ma kojarzyć się z otwartością na świat oraz chęcią eksperymentowania. Wg panseksualistów w wyborze nowego partnera nie powinniśmy kierować się żadnymi konwenansami społecznymi ani zamykać się na nowe doznania. Człowieka w człowieku ma pociągać jego wnętrze i to kim jest – nie powinniśmy kierować się przy tym tożsamością płciową.

Panseksualizm jest przeciwieństwem biseksualizmu, ponieważ jego założeniem jest, że miłość nie ma płci - jest ponad podziały metrykalne. Motto panseksualistów brzmi: "Najważniejsze jest bycie sobą, liczy się człowiek". Ludzie panseksualni odrzucają podawane w mediach założenia, takie jak pociąg do zwierząt (zoofilia), do dzieci (pedofilia) i do osób martwych (nekrofilia) oraz do przedmiotów.

Panseksualizm - na czym polega?

Panseksualizm jest czwartą lub piątą, jeżeli do heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu doliczyć aseksualizm, orientacją seksualną. Termin "panseksualizm", który w 2016 roku stał się bardzo popularny ze sprawą amerykańskiej piosenkarki Miley Cyrus.

Panseksualizm wywodzi się od od greckiego "pan", czyli "wszystko" i łacińskiego "sexus", czyli "płeć" . Termin nawołuje do możliwości skierowania swojego zainteresowania seksualnego nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta czy przedmioty. Tak też definiowany jest panseksualizm w psychiatrii, jednak panseksualiści, zdecydowanie się od takiego rozumienia swojej orientacji seksualnej odcinają. 

Zobacz też: Czy dobrym pomysłem jest spanie oddzielnie?

Zobacz film: Czy dobrym pomysłem jest spanie oddzielnie? Źródło: Dzień dobry TVN

Panseksualista - kim jest? 

Panseksualista z definicji amerykańskiej organizacji osób LGBT to "osoba, która ma zdolność tworzenia trwałych – fizycznych, romantycznych i/lub emocjonalnych – relacji z osobami jakiejkolwiek płci kulturowej". Swoje pożądanie kieruje wyłącznie wobec dorosłych osób, jednak bez względu na ich płeć i orientację seksualną.

Panseksualista może zakochać się w kimś, kto określa siebie jako kobietę, mężczyznę, osobę inter- czy transpłciową. Osoby panseksualne przywiązują się do swoich partnerów, ponieważ przy ich wyborze nie szufladkują, nie oceniają po wyglądzie, pochodzeniu, a po tym, co dany człowiek sobą reprezentuje.

Osoby panseksualne przekonują, że jeśli chcieć mówić w ich kontekście o otwartości, to przede wszystkim będzie to otwartość światopoglądowa. Panseksualiści chcą mieć możliwość samodzielnego identyfikowania się w dowolny sposób, bez bycia oznaczanym, nazywanym przez innych ludzi. Panseksualizm pozwala na dużą elastyczność w wyborze partnera.

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 26.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej