Panewka stawu biodrowego – uszkodzenia i ich objawy

Shidlovski/Getty Images

Pękniecie panewki stawu biodrowego, obluzowanie panewki endoprotezy stawu biodrowego, sklerotyzacja panewki stawu biodrowego czy złamanie panewki stawu biodrowego to kilka uszkodzeń panewki stawu biodrowego o podobnych objawach. Mają one jednak różny wpływ na strop panewki stawu biodrowego, czyli podstawową konstrukcję biodra i funkcjonowanie kończyny dolnej.

Ból panewki stawu biodrowego sygnalizuje zmiany chorobowe rozwijające się w biodrze. Operacja panewki to ostateczność.

Panewka stawu biodrowego: skąd uszkodzenia?

Zaburzenia anatomiczne w obrębie panewki stawu biodrowego wywołują konflikt panewkowo-udowy. W konsekwencji dochodzi do rozbudowy lub utraty tkanki kostnej, chrzęstnej lub tkanek miękkich okalających staw. Uszkodzenia mogą wystąpić również na skutek urazów mechanicznych lub mikrourazów wewnętrznych. Istnieje wiele czynników ryzyka, mogących wywołać uszkodzenia panewki stawu biodrowego.

Przyczyny uszkodzeń panewki stawu biodrowego

Czynnikami wywołującymi uszkodzenia panewki stawu biodrowego są często:

  • konflikt panewkowo-udowy
  • wrodzona dysplazja stawu biodrowego
  • hipermobilność stawu biodrowego
  • nadmierne przodopochylenie miednicy
  • brak równowagi mięśni miednicy i bioder
  • wady postawy: koślawość, szpotawość kolan, płaskostopie
  • otyłość
  • błędy treningowe: brak rozgrzewki i regeneracji, przetrenowanie
  • błędy ruchowe: dynamiczne ruchy skrętne i wyprostne stawu biodrowego
  • przebyte choroby: jałowa martwica kości udowej, zapalenie stawu biodrowego, zwichnięcie biodra, wypadnięcie głowy kości udowej.

Staw biodrowy pracuje w każdej pozycji, w której aktualnie przebywa człowiek. Staw jest często przeciążony i dochodzi do uszkodzeń panewki stawu biodrowego.

Uszkodzenia panewki stawu biodrowego – rodzaje

Uszkodzenia panewki stawu biodrowego obejmują następujące stany:

  • sklerotyzacja panewki stawu biodrowego
  • złamanie panewki stawu biodrowego
  • pęknięta panewka stawu biodrowego
  • wrodzone anomalie miednicy, biodra, kolana, stopy
  • protruzja panewki stawu biodrowego
  • zwyrodnienie panewki stawu biodrowego
  • zwapnienie panewki stawu biodrowego
  • obluzowanie panewki endoprotezy stawu biodrowego
  • urazy mechaniczne (złamania, zwichnięcia kości udowej, kości miednicy, kolana).

Uszkodzenie panewki stawu biodrowego – objawy

Przy uszkodzeniu panewki stawu biodrowego podstawowym objawem jest ból o różnym charakterze, zlokalizowany w obrębie pachwiny i bocznej strony biodra. Może promieniować do kolana. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać podczas wykonywania ruchów lub odpoczynku. Ponadto zmniejsza się ruchomość w stawie i funkcjonowanie biodra jest ograniczone. Zwężenie szpary stawowej i zmiany w obrębie chrząstki to objawy utajone, niewidoczne.

Objawami uszkodzeń panewki stawu biodrowego są ból, dyskomfort i przede wszystkim kłopoty z chodzeniem, w tym tzw. objaw Trendelenburga. Charakteryzuje się opadaniem miednicy po stronie przeciwnej do chorego stawu podczas chodzenia. Ponadto mogą pojawiać się epizody blokowania lub przeskakiwania w stawie i ogólna sztywność. Częste są utykanie i brak możliwości wykonywania niektórych ruchów złożonych, np. zakładania nogi na nogę.

Urazom panewki stawu biodrowego często towarzyszą obrzęk i miejscowa nadwrażliwość na dotyk. Przy uszkodzeniach nieurazowych zdarzają się krwiaki wewnętrzne, objawiające się wybroczynami podskórnymi.

Biodro trzaskające to określenie uszkodzenia, które powoduje słyszalne tarcie struktur kostnych i przeskakiwanie pasma biodrowego. Schorzenia dotyczące uszkodzeń panewki stawu biodrowego wymuszają nietypowe ustawienia kończyny chorej, a w konsekwencji wykonywanie nieprawidłowych schematów ruchów, które mogą prowadzić do pogorszenia się kondycji biodra. Dodatkowe przeciążenia prowadzą do pojawienia się kolejnych uszkodzeń bioder czy kolan, a nawet kręgosłupa lędźwiowego i pogorszenia ogólnej jakości życia.

Ze względu na złożoną budowę panewki stawu biodrowego i funkcje, za jakie jest odpowiedzialna, uszkodzona panewka biodra wymaga leczenia i rehabilitacji. Wiele uszkodzeń wiąże się z powikłaniami. Urazy i zwyrodnienia powierzchni stawowej mogą być przyczyną zmian pourazowych zwyrodnieniowych stawu w przyszłości.

Pasywny tryb życia i przeciążający niesystematyczny wysiłek fizyczny najczęściej doprowadzają do schorzeń układu ruchu. Brak koordynacji ruchowej i niesprzyjające czynniki zewnętrzne podwajają ryzyko wystąpienia urazów i nadmiernej eksploatacji stawu biodrowego.

Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 04.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej