Ból panewki stawu biodrowego sygnalizuje zmiany chorobowe rozwijające się w biodrze. Operacja panewki to ostateczność.
Panewka stawu biodrowego: skąd uszkodzenia?
Zaburzenia anatomiczne w obrębie panewki stawu biodrowego wywołują konflikt panewkowo-udowy. W konsekwencji dochodzi do rozbudowy lub utraty tkanki kostnej, chrzęstnej lub tkanek miękkich okalających staw. Uszkodzenia mogą wystąpić również na skutek urazów mechanicznych lub mikrourazów wewnętrznych. Istnieje wiele czynników ryzyka, mogących wywołać uszkodzenia panewki stawu biodrowego.
Przyczyny uszkodzeń panewki stawu biodrowego
Czynnikami wywołującymi uszkodzenia panewki stawu biodrowego są często:
- konflikt panewkowo-udowy
- wrodzona dysplazja stawu biodrowego
- hipermobilność stawu biodrowego
- nadmierne przodopochylenie miednicy
- brak równowagi mięśni miednicy i bioder
- wady postawy: koślawość, szpotawość kolan, płaskostopie
- otyłość
- błędy treningowe: brak rozgrzewki i regeneracji, przetrenowanie
- błędy ruchowe: dynamiczne ruchy skrętne i wyprostne stawu biodrowego
- przebyte choroby: jałowa martwica kości udowej, zapalenie stawu biodrowego, zwichnięcie biodra, wypadnięcie głowy kości udowej.
Staw biodrowy pracuje w każdej pozycji, w której aktualnie przebywa człowiek. Staw jest często przeciążony i dochodzi do uszkodzeń panewki stawu biodrowego.
Uszkodzenia panewki stawu biodrowego – rodzaje
Uszkodzenia panewki stawu biodrowego obejmują następujące stany:
- sklerotyzacja panewki stawu biodrowego
- złamanie panewki stawu biodrowego
- pęknięta panewka stawu biodrowego
- wrodzone anomalie miednicy, biodra, kolana, stopy
- protruzja panewki stawu biodrowego
- zwyrodnienie panewki stawu biodrowego
- zwapnienie panewki stawu biodrowego
- obluzowanie panewki endoprotezy stawu biodrowego
- urazy mechaniczne (złamania, zwichnięcia kości udowej, kości miednicy, kolana).
Uszkodzenie panewki stawu biodrowego – objawy
Przy uszkodzeniu panewki stawu biodrowego podstawowym objawem jest ból o różnym charakterze, zlokalizowany w obrębie pachwiny i bocznej strony biodra. Może promieniować do kolana. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać podczas wykonywania ruchów lub odpoczynku. Ponadto zmniejsza się ruchomość w stawie i funkcjonowanie biodra jest ograniczone. Zwężenie szpary stawowej i zmiany w obrębie chrząstki to objawy utajone, niewidoczne.
Objawami uszkodzeń panewki stawu biodrowego są ból, dyskomfort i przede wszystkim kłopoty z chodzeniem, w tym tzw. objaw Trendelenburga. Charakteryzuje się opadaniem miednicy po stronie przeciwnej do chorego stawu podczas chodzenia. Ponadto mogą pojawiać się epizody blokowania lub przeskakiwania w stawie i ogólna sztywność. Częste są utykanie i brak możliwości wykonywania niektórych ruchów złożonych, np. zakładania nogi na nogę.
Urazom panewki stawu biodrowego często towarzyszą obrzęk i miejscowa nadwrażliwość na dotyk. Przy uszkodzeniach nieurazowych zdarzają się krwiaki wewnętrzne, objawiające się wybroczynami podskórnymi.
Biodro trzaskające to określenie uszkodzenia, które powoduje słyszalne tarcie struktur kostnych i przeskakiwanie pasma biodrowego. Schorzenia dotyczące uszkodzeń panewki stawu biodrowego wymuszają nietypowe ustawienia kończyny chorej, a w konsekwencji wykonywanie nieprawidłowych schematów ruchów, które mogą prowadzić do pogorszenia się kondycji biodra. Dodatkowe przeciążenia prowadzą do pojawienia się kolejnych uszkodzeń bioder czy kolan, a nawet kręgosłupa lędźwiowego i pogorszenia ogólnej jakości życia.
Ze względu na złożoną budowę panewki stawu biodrowego i funkcje, za jakie jest odpowiedzialna, uszkodzona panewka biodra wymaga leczenia i rehabilitacji. Wiele uszkodzeń wiąże się z powikłaniami. Urazy i zwyrodnienia powierzchni stawowej mogą być przyczyną zmian pourazowych zwyrodnieniowych stawu w przyszłości.
Pasywny tryb życia i przeciążający niesystematyczny wysiłek fizyczny najczęściej doprowadzają do schorzeń układu ruchu. Brak koordynacji ruchowej i niesprzyjające czynniki zewnętrzne podwajają ryzyko wystąpienia urazów i nadmiernej eksploatacji stawu biodrowego.