Koronawirus w Polsce - padł rekord zakażeń. Czy rząd wprowadzi kolejny lockdown?

Fot: MR.Cole_Photographer / gettyimages.com

Mamy 1136 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W czwartek 24 września MZ poinformowało o największym dobowym przyroście od początku pandemii. Co gorsza, najnowsze badania pokazują, że wirus mutuje i staje się jeszcze bardziej zaraźliwy. Czy czeka nas kolejny lockdown?

Mutacja wśród wirusów jest zupełnie naturalna. Jeszcze do niedawna badacze byli przekonani, że zmiany w budowie koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiają, że staje się on mniej zaraźliwy. Niestety najnowsze badania naukowców z Houston Methodist Hospital obalają tę teorię.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest coraz groźniejszy?

Badacze dokładnie przeanalizowali ponad pięć tysięcy sekwencji genetycznych koronawirusa pochodzących od mieszkańców siedmiomilionowego, zróżnicowanego etnicznie Houston. Próbki pochodziły z dwóch fal zachorowań - z najwcześniejszej i obecnej.

SARS-CoV-2 - jak wszystkie inne koronawirusy - posiada charakterystyczne kolce (wypustki) otaczające jego rdzeń. To dzięki kolcom białkowym wirus przyczepia się do ludzkich komórek.

Odkryta przez naukowców mutacja wpłynęła na białko kolca tak, że zmieniła ona aminokwas 614 z "D" (kwasu asparaginowego) na "G" (glicynę). W konsekwencji zmieniła się nieco struktura "białka kolca" na powierzchni wirusa, co może wpłynąć na zwiększenie się rozprzestrzeniania wirusa.

W raporcie nie stwierdzono jednak, aby ta mutacja sprawiła, że stał się bardziej śmiercionośny. Aby to określić, konieczne będą dalsze badania.

Czy będzie kolejny lokdawn?

Niepokoi nie tylko to, że wirus stał się bardziej zajadły, ale także fakt, że w Polsce padł rekord zakażeń. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 1136 osób, a 25 chorych na COVID-19 zmarło. Czy tak duży wzrost zakażeń oznacza, że rząd wprowadzi kolejny lokdawn?

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji (24.09) powiedział, że na tę chwilę nie ma takich planów.

Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym

- powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE.

W podobnym tonie wypowiedział się Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym mielibyśmy do czynienia z ponownym zamknięciem całego kraju. Mogą oczywiście znaleźć się regiony, które będą - jak obecnie - mieć większe obostrzenia, ale zdecydowanie lockdown w skali kraju nie będzie miał miejsca

- zapewnił.

Koronawirus SARS-CoV-2 - jak się chronić przed zakażeniem?

Zdaniem specjalistów wzrost zakażeń spowodowany jest nie tylko powrotem dzieci do szkół, ale także tym, że coraz chętniej spotykamy się ze znajomymi czy rodziną. Im bardziej się przemieszczamy, tym większe jest ryzyko, że spotkamy kogoś zakażonego. Co gorsza, jak pokazują badania, odsetek pacjentów bezobjawowych jest znacznie mniejszych niż sądzono na początku pandemii.

Metaanaliza niemal 80 wcześniejszych badań, dotyczących osób z pozytywnych wynikiem testu genetycznego (PCR) w kierunku choroby COVID-19. Okazało się, że spośród osób z potwierdzonym wynikiem zakażenia koronawirusem jedynie jedna piąta nie miała żadnych objawów. U zdecydowanej większości, czyli 80 proc. badanych, prędzej czy później pojawiały się dolegliwości typowe dla COVID-19.

Z tych samych badań wynika, że zakażone koronawirusem osoby, które nigdy nie wykazywały objawów COVID-19, o 65 proc. rzadziej przenosiły patogen na innych ludzi.

Faktycznie bezobjawowy przebieg infekcji SARS-CoV-2 występuje u mniejszości zakażonych, a ponieważ są oni mniej zakaźni, niż osoby z objawami choroby, to najprawdopodobniej przypada na nich mniej transmisji tego patogenu

- uważa jeden z autorów opracowania dr Nicola Low z University of Bern.

W praktyce oznacza to, że u większości zakażonych po jakimś czasie rozwijają się objawy infekcji, ale mogą oni przenosić koronawirusa w okresie, kiedy są bezobjawowi.

Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny z częstym myciem rąk na czele, trzymanie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych oraz w miejscach, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób nie jest możliwe.

Kto "roznosi" wirusa? Jaki może być dalszy przebieg pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jaki może być dalszy przebieg pandemii? Źródło: x-news

Źródło: PAP/TVN24

Data aktualizacji: 24.09.2020,
Opublikowano: 24.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej