Pacjentce rosną włosy na dziąsłach - niecodzienny przypadek z Włoch. Co to za choroba?

Getty Images/Carol Yepes

To już szósty taki przypadek na świecie. Do włoskiej kliniki zgłosiła się młoda kobieta z problemem wyrastających z dziąseł włosów. Dla lekarzy ta dolegliwość wciąż jest zagadką.Czym jest hirsutyzm dziąseł i czy da się go wyleczyć?

Na łamach czasopisma medycznego " Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology, Oral Radiology" został opisany niecodzienny przypadek. Lekarzy z University of Campania Luigi Vanvitelli we Włoszech opisali przypadek młodej kobiety, która zdłosiła się do nich z niecodziennymi objawami.

Problem wyrastających z dziąseł zębów został już opisany z literaturze medycznej. Wcześniej pojawiło się pięć przypadków tego schorzenia, wszystkie dotyczyły mężczyzn i są datowane na lata 60-te ubiegłego wieku.

Przeczytaj także: Czy włosy można odbudować w jeden dzień?

Włosy na dziąsłach - przyczyny

Szukając odpowiedzi na przyczyny dotkliwego problemu 25-latki, lekarze ustalili, że przyczyną mógł być zdiagnozowany u niej zespół policystycznych jajników. To zaburzenie hormonalne, które objawia się nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych oraz nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a nawet jej brakiem. Dodatkowo u pacjentek często występują problemy z cerą (trądzik) i nadmierne owłosienie. Tak również było w przypadku tej pacjentki. Badanie wykazało, że na szyi i podbródku rosną jej bujne włosy, a wewnątrz ust są brązowe (przypominające rzęsy) włoski, które zostały usunięte podczas badania. Włoski wraz z fragmentami tkanki pobranej z ust zostały wysłane do badania histopatologicznego.

Czasopismo opisuje także, że po roku pacjentka wróciła na wizytę podczas której okazało się,  że problem okazałam się bardziej uciążliwy. Włosy zaczęły rosnąc na obu łukach dziąseł.

Hirsutyzm

Lekarze ustalili, że pacjentka cierpi na wyjątkową odmianę hirsutyzmu.  Hirsutyzm polega na pojawianiu się mocnego owłosienia u kobiet, które jest normalne u mężczyzn, m.in. na podbródku, klatce piersiowej, udach, plecach, policzkach, czy górnej wardze. Ustalono także, że ekstremalna odmiana schorzenia u kobiety to wynik powikłania hirsutyzmu z zespołem policystycznych jajników.

Hirsutyzm dziąseł - leczenie

Pacjentce polecono stosować terapię hormonalną, która dawała pozytywne skutki. Włosy znów zaczęły intensywnie rosnąc, gdy pacjentka przerwała terapię. Lekarze utrzymują, że wciąż jest zbyt mało danych na temat hirsutyzmu dziąseł i nie są w stanie ustalić przyczyn niecodziennego schorzenia i opracowanej dedykowanej temu terapii.

Zobacz także video: Jak usunąć niechciane owłosienie na kobiecej twarzy?

Dzień Dobry TVN

Opublikowano: 11.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej