Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Fot. FredFroes / Getty Images

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się na brzuchu, mówi się o otyłości brzusznej. Jest to bardzo powszechny problem współczesnych czasów w krajach rozwiniętych. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy, że otyłość brzuszna jest przede wszystkim przewlekłą chorobą ogólnoustrojową. Oczywiście głównym jej powodem jest nadmierna podaż pokarmów, czyli dostarczanie organizmowi większej ilości energii, niż on potrzebuje. Zjawisko otyłości dotyczy każdej grupy wiekowej, w tym coraz młodszych dzieci.

Przyczyny otyłości brzusznej

Bardzo często ludzie otyli uzasadniają nadmiar masy ciała predyspozycją genetyczną. Tymczasem otyłości brzusznej się nie dziedziczy. Po części uwarunkowana genetycznie jest ilość komórek tłuszczowych, która zwiększa się przede wszystkim do końca 2. roku życia. Jednak to styl życia, dieta, aktywność fizyczna decydują, czy i w jakim stopniu te komórki wypełnią się tłuszczem, a nie geny.

Zobacz film: Chirurgiczne zmniejszenie żołądka u osoby dorosłej. Źródło: 36,6

Do rozwoju otyłości brzusznej przyczyniają się przede wszystkim nieregularne spożywanie posiłków, pochłanianie zbyt dużej ilości energii, spożywanie wysoko przetworzonych produktów, taniej żywności o wysokiej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cukrów prostych. Osoby wykazujące tendencję do rozwoju otyłości brzusznej bardzo często jedzą na mieście, w sklepach kupują gotowe posiłki. Najczęściej nie jedzą śniadań i bazują na 1–2 posiłkach dziennie.

Polecamy: Cukier - biała śmierć - jak cukier wpływa na nasz organizm

Poza nieprawidłowym odżywianiem do przyczyn otyłości brzusznej zalicza się problemy hormonalne (zespół Cushinga) i stosowane leki (np. psychotropowe, glikokortykosteroidy).

Dlaczego dieta jest ważna przy otyłości brzusznej?

Otyłość brzuszna wiąże się z dużo większym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia. Przyczynia się do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego. Najczęściej towarzyszy jej (poza nadmierną podażą energii) nieprawidłowy sposób odżywiania. Niezdrowa żywność przyczynia się również do rozwoju wielu innych chorób, włączając w to choroby nowotworowe. Otyłość brzuszną należy odbierać jako chorobę, ponieważ generuje uogólniony stan zapalny, powodujący m.in. uszkodzenie śródbłonka naczyniowego. Nieodpowiednia dieta wpływa na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a to z kolei tym bardziej przyczynia się do rozwoju miażdżycy czy nadciśnienia.

Jak wygląda leczenie otyłości? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości? Źródło: Klinika urody.

Dieta i ćwiczenia w otyłości brzusznej

Niepodważalny jest pozytywny wpływ ćwiczeń i aktywności fizycznej w walce z otyłością brzuszną. Ćwiczenia nie tylko pomagają spożytkować nadmiar energii dostarczany z pożywieniem, ale również pomagają usprawnić procesy metaboliczne, w tym uwrażliwić komórki na działanie insuliny, przez co obniża się poziom glukozy we krwi. Aktywność fizyczna przy otyłości powinna być dostosowana do możliwości i stanu danej osoby. Otyłość III stopnia stanowi przeciwwskazanie do ciężkiej aktywności fizycznej, jednak powinno to być ustalane indywidualnie z lekarzem i trenerem personalnym. Badania wykazały, że aktywność fizyczna wywiera pozytywny wpływ na stan psychiczny osób odchudzających się. Restrykcyjna dieta bądź sama świadomość konieczności redukcji wagi i odmawiania sobie niektórych kulinarnych przyjemności powodują częste stany depresyjne, niepokój i rozdrażnienie.

Zobacz film: Jak wygląda balonikowanie żołądka? Źródło: Stylowy Magazyn.

Dieta w otyłości brzusznej

W otyłości brzusznej konieczne jest stosowanie diety o obniżonej kaloryczności. Powinno się unikać wszelkiego rodzaju modnych diet eliminacyjnych, restrykcyjnych, „diety cud”. Kiedy osoba otyła decyduje się na redukcję masy ciała, oczekuje szybkich efektów. Dlatego też często skłania się ku wymyślnym dietom, które mogą się sprawdzić przy kilku zbędnych kilogramach czy jako chwilowy detoks. Nie mogą jednak być stosowane przez dłuższy czas, ponieważ prowadzą do zaburzeń metabolizmu, niedoboru składników odżywczych. Warto, by odchudzanie odbywało się pod okiem dietetyka, który m.in. ustali odpowiednią kaloryczność jadłospisu. Dieta redukcyjna, by była skuteczna przez długi czas, pozwalając na systematyczną utratę kilogramów, nie może być ustalona na zbyt małą ilość kalorii. Oznacza to, że nie wolno stosować diet poniżej podstawowego zapotrzebowania energetycznego, by nie wywołać efektów ubocznych ani nie doprowadzić do anemii, niedoborów, osłabienia i wielu innych niepożądanych objawów. Poza kalorycznością dieta powinna być odpowiednio zbilansowana pod kątem jakościowym i ilościowym.

Dieta w otyłości brzusznej musi spełniać kilka podstawowych warunków:

  1. regularne spożywanie posiłków, przynajmniej 4–5 dziennie, z czego 3 konkretne. Śniadanie powinno być spożyte w ciągu maksymalnie godziny od przebudzenia, a kolacja na 3 godziny przed położeniem się spać;
  2. picie co najmniej 2 l wody dziennie;
  3. ograniczenie soli, tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych;
  4. spożycie 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia;
  5. wprowadzenie do diety węglowodanów złożonych, będących bogatym źródłem błonnika pokarmowego;
  6. niepodjadanie pomiędzy posiłkami.

Zobacz film: Jakie produkty tuczą najbardziej? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 10.05.2023,
Opublikowano: 10.05.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej