"Ospa party" nie wychodzi z mody. Znana influencerka zorganizowała przyjęcie, mimo że dzieci były chore

gdinMika/Gettyimages

Pojęcie "ospa party" to nie mit. Jak się okazuje, wciąż istnieją rodzice, według których nie ma nic złego w organizowaniu przyjęcia, nawet gdy dziecko jest chore. Trend ten podchwyciła znana influencerka. Kobieta przyznała, że w miniony weekend zorganizowała chrzest syna, mimo że dzieci chorowały w tym czasie na ospę. Internauci nie kryli oburzenia.

"Ospa party" – modna na wspólne chorowanie

Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, o jaką powinniśmy dbać każdego dnia. Podczas pandemii covid-19 nauczyliśmy się również, jak ważna jest odpowiedzialność, nie tylko za siebie, ale także za innych. Istotne jest więc to, aby podczas choroby niezależnie czy jest to grypa, ospa czy inna przypadłość, nie udawać się w miejsca publicznie i nie zarażać innych.  

Niestety nie każdy podziela tę zasadę. Pewna influencerka opublikowała niedawno post, w którym przyznała, że zorganizowała chrzciny najmłodszego synka mimo tego, że od dwóch tygodni w ich domu panował wirus ospy, który kolejno przechodził na dzieci.

Blogerka nie zmieniła planów i nie odwołała imprezy.

"Ospa party" – niebezpieczeństwo

W komentarzach zawrzało. Internauci krytycznie wypowiadali się na temat organizacji imprezy w takich warunkach.

Mama odpowiedziała jednak, że każdy z gości został poinformowany o sytuacji, a na przyjęcie z okazji chrztu ludzie przychodzili dobrowolnie.

 U nas wszyscy byli poinformowani o stanie zdrowia naszych dzieci. Ci, którzy chcieli, zrezygnowali, wszyscy pozostali podjęli świadomą decyzję. 99% gości ospę miała za sobą. I tak wiem, że ten sam wirus przenosi półpaśca. Dlatego powtórzę – świadoma i dobrowolna decyzja

 – pisała na Instastory.

Czym jest "ospa party"?

"Ospa party" to nic innego jak spotkanie zdrowych dzieci z chorymi. "Przyjęcie" to ma na celu zarazić wirusem ospy osoby zdrowe. Jak się okazuje, nie jest to trudne ze względu na przenoszenie się wirusa drogą kropelkową. Wystarczy zatem przebywać z chorymi w jednym pomieszczeniu, by uzyskać oczekiwany rezultat.

Kluczowe pytanie brzmi: po co? Zwolennicy "ospa party" tłumaczą, że jeśli dziecko przejdzie chorobę w młodym wieku, przebieg będzie łagodniejszy. Podczas dyskusji padają także argumenty, bowiem przejście ospy w czasach dzieciństwa pozostawia odporność na całe życie.

Jak jest naprawdę?

Takie "imprezy" to jednym słowem dramat i stwarzanie zagrożenia dla zdrowia i życia. Ja zapytałabym prawników, co za to grozi. Niebezpieczeństwo powikłań po przechorowaniu ospy wcale nie jest takie znikome. Pamiętajmy, że w przebiegu tych powikłań odnotowujemy również zgony. Gdyby ospa przebiegała zawsze łagodnie, to lekarze by o tym szeroko mówili i nie potrzebowalibyśmy szczepionki przeciwko tej chorobie

 - zaznacza w rozmowie z WP Parenting ekspertka, Doktor Lidia Stopyra, kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie.

źródło: edziecko.pl

 

Data aktualizacji: 23.03.2023,
Opublikowano: 23.03.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej