Osocze dla chorych na koronawirusa. Co musi wiedzieć dawca?

Nikola Stojadinovic GettyImages

Jeśli chorowaliśmy na COVID-19 i jesteśmy już zdrowi, nasze osocze zawiera przeciwciała, które mogą uratować zdrowie i życie nawet kilku osobom chorym na COVID-19. Zastanawiasz się, czy zostać dawcą? Zobacz, jakie trzeba spełnić warunki, gdzie można oddać osocze i jak wygląda sam zabieg pobierania osocza.

Osocze ozdrowieńców łagodzi objawy COVID-19, skraca okres choroby i obniża śmiertelność. Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują do wszystkich osób, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, do oddawania osocza krwi. Co powinien wiedzieć potencjalny dawca osocza?

Czytaj też:

Jak wygląda zabieg pobrania osocza?

Zabieg pobrania osocza jest bezpieczny i trwa około pół godziny. Najczęściej stosuje się metodę plazmoferezy, która polega na tym, że z krwi żylnej dawcy pobierana jest krew, ale oddziela się z niej osocze od pozostałych składników krwi – osocze jest pobierane, a pozostałe składniki powracają do tej samej żyły.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Po pobraniu osocze jest badane (musi być m.in. pewność, że nie zawiera żadnych patogenów) i zamrażane.

Kto może oddać osocze?

Osocze krwi mogą oddać osoby, które

  • Mają 18-65 lat;
  • Są zdrowe - od ustąpienia objawów COVID-19 upłynęło co najmniej 28 dni albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;

Ozdrowieńcy muszą spełniać kryteria dla dawców krwi. Oznacza to m.in., że osocza nie mogą oddawać osoby, które

  • chorowały na wirusowe zapalenie wątroby jakiegokolwiek typu,
  • mają czynną infekcję (np. opryszczkę),
  • mają cukrzycę.

Kto może oddać osocze i dlaczego jest ono tak ważne dla chorych na COVID-19? Zobacz wideo:

Źródło: X-news

COVID-19. Gdzie można oddać osocze?

Jeśli chcemy oddać osocze, skontaktujmy się z najbliższym regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa – najpierw telefonicznie lub mejlowo.

Wykaz punktów, których możemy oddawać osocze znajdziesz TUTAJ.
Pierwsza kwalifikacja do zabiegu zostanie przeprowadzona telefonicznie; kolejna zostanie już przeprowadzona na miejscu. Dawcy nie muszą wykonywać żadnych badań we własnym zakresie.

Ile razy ozdrowieniec może oddać osocze?

Zabieg pobierania osocza może być powtarzany nawet do trzech razy w tygodniowych odstępach.

Jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze (3x600 ml), może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19 (9x200 ml). Chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca.

Co przysługuje dawcy osocza?

W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, za krew i osocze dawcom się nie płaci.  Dawstwo krwi i osocza jest honorowe. Dawcom przysługuje jedynie:

  • dziewięć tabliczek czekolady,
  • dzień wolny w pracy (jeżeli pracuje na umowie o pracę)
  • niewielka ulga podatkowa w PIT.

Jak działa osocze ozdrowieńców

Osocze ozdrowieńców łagodzi objawy COVID-19, skraca okres choroby i obniża śmiertelność - wynika z badań prowadzonych m.in. w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

Z badań tych wynika, że dwukrotne podanie osocza ozdrowieńców chorym na COVID-19 w odstępie 24-48 godzin skróciło występowanie intensywnych objawów choroby i były one łagodniejsze. Skrócił się również okres chorowania pacjentów oraz obniżyła się śmiertelność

– powiedziała w rozmowie z PAP prof. dr hab. n. med. Katarzyna Życińska, która jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Jak tłumaczy prof. Życińska, przeciwciała przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 znajdujące się w osoczu ozdrowieńców przyczyniają się do wygaszenia toczącego się w organizmie chorego procesu zapalnego.

Źródło: PAP/Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie

Data aktualizacji: 13.11.2020,
Opublikowano: 13.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej