Osłabienie siły mięśniowej – kiedy powinno niepokoić?

Fot. Clarissa Leahy / Getty Images

Osłabienie mięśni kończyn dolnych czy uogólnione osłabienie siły mięśniowej mogą oznaczać chorobę neurologiczną bądź inne poważne schorzenia. Należy zawsze różnicować osłabienie mięśni z subiektywnym odczuciem ich osłabienia, np. na skutek wysiłku fizycznego.

Osłabienie mięśni to pojęcie obejmujące szereg objawów o różnym nasileniu. Charakteryzuje się zmniejszeniem właściwej siły mięśniowej, jednak może przebiegać jako niewielkie osłabienie mięśni bądź jako poważny niedowład. Tak czy inaczej w patomechanizmie osłabienia mięśni dochodzi do zaburzenia ich kurczliwości, a co za tym idzie, chory ma problem z wykonywaniem różnych czynności. Bardzo szybko się męczy, nawet przy podstawowych aktywnościach.

Jakie są przyczyny osłabienia mięśni?

Osłabienie siły mięśniowej może mieć różne przyczyny. Najczęściej w pierwszej kolejności po zgłoszeniu takiego objawu przez chorego lekarz skłania się ku zaburzeniom neurologicznym. Jednak osłabienie mięśniowe może wynikać także z chorób układowych. Osłabienie mięśni to bardzo złożony pod kątem patomechanizmów problem kliniczny. Ze względu na przyczynę choroby inny jest mechanizm powstania tego objawu. Czasami osłabienie mięśni jest efektem patologii toczącej się w samym mięśniu, a nie poza nim.

Osłabienie mięśni zawsze należy różnicować z powszechnym objawem, jakim jest osłabienie ogólne organizmu. Chorzy często ogólną męczliwość i osłabienie określają mianem osłabienia mięśni i stawów, co nie zawsze jest tożsame. Ponadto innym zupełnie zjawiskiem, nie patologicznym, jest osłabienie mięśni u osób po intensywnym wysiłku fizycznym. U nich spadek wydolności mięśni nie jest absolutnie zaburzeniem neurologicznym. W praktyce klinicznej bierze się pod uwagę objawy, które mają przełożenie na upośledzone funkcjonowanie chorego. Jeśli jednak w badaniu stwierdzi się osłabienie siły mięśniowej, z pewnością jest to przejaw choroby. Uogólniony spadek siły mięśniowej o charakterze niedowładu może być odzwierciedleniem chorób układu nerwowego. Do głównych przyczyn zalicza się tu choroby nerwów obwodowych, czyli polineuropatie, jak również choroby nerwowo-mięśniowe, jak miastenia, czy też bezpośrednie schorzenia mięśni, czyli np. zapalenie wielomięśniowe.

Zobacz film: Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne? Źródło: 36,6

Do innych przyczyn uogólnionego osłabienia mięśni zalicza się:

Czasem jednak zjawisko osłabienia siły mięśniowej dotyczy jedynie pojedynczych mięśni. Wtedy np. dochodzi do osłabienia mięśni jednej ręki czy nogi. Taka sytuacja ma miejsce przy uszkodzeniach bądź uciskach splotów i korzeni nerwowych, a także przy uszkodzeniach pojedynczych nerwów. Inne zjawiska obejmujące osłabienie siły mięśniowej to hemiplegia, czyli niedowład połowiczy, a także paraplegia, czyli osłabienie mięśni nóg. W przypadku hemiplegii częstą przyczyną jest udar mózgu.

Osłabienie siły mięśniowej – co robić?

Jeśli osłabienie mięśni dotyczy całej połowy ciała, obejmuje mięśnie rąk i nóg, a dodatkowo obserwuje się opadanie kącika ust, zaburzenie przytomności czy niewyraźną mowę, konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego, ponieważ takie objawy wskazują na udar mózgu. Jeśli natomiast objawy osłabienia mięśni utrzymują się jakiś czas, nie nasilają się znacząco, nie towarzyszą im inne niepokojące symptomy, interwencja medyczna nie musi być aż taka pilna, co nie oznacza, że należy odwlekać w czasie przeprowadzenie diagnostyki.

Diagnostyka osłabienia siły mięśniowej

Podstawą diagnostyki i właściwego rozpoznania jest zawsze wywiad lekarski. Ponadto w przypadku osłabienia mięśni lekarz przeprowadza badanie neurologiczne. Udając się na wizytę z powodu osłabienia mięśni, warto wcześniej zastanowić się, przy jakich czynnościach ten objaw się pojawia, czy są pory dnia, w jakich to osłabienie się nasila, czy w rodzinie występowały podobne przypadki, a także czy towarzyszą temu inne objawy, np. opadanie powieki czy ból. Lekarz z pewnością o to zapyta, a im precyzyjniejsze są objawy, tym łatwiejsze postawienie wstępnego rozpoznania i właściwe ukierunkowanie badań i dalszej diagnostyki.

W badaniu neurologicznym lekarz zwraca szczególną uwagę na odruchy głębokie, sprawdzane za pomocą młoteczka neurologicznego i siłę mięśniową. Często konieczne jest wykonanie badania elektromiograficznego (EMG) i sprawdzenie przewodnictwa nerwowego. Przy podejrzeniu udaru mózgu konieczne jest wykonanie badań obrazowych, np. tomografii komputerowej (TK). Nierzadko wykonuje się badanie krwi, sprawdzenie poziomu elektrolitów i enzymów mięśniowych, takich jak kinaza kreatynowa.

Data aktualizacji: 01.05.2018,
Opublikowano: 01.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej