Orteza stawu kolanowego (stabilizator) – jakie spełnia funkcje? Jak ją właściwie dobrać?

Fot: rdonar / stock.adobe.com

Orteza stawu kolanowego (stabilizator) jest rodzajem aparatu ortopedycznego, który poza funkcją stabilizującą pełni również rolę korekcyjną. Jest stosowana w przypadkach, kiedy staw kolanowy wymaga całkowitego lub częściowego unieruchomienia.

Orteza stawu kolanowego (stabilizator) w niektórych przypadkach, np. skręceń kończyny, może zastąpić gips Zastosowanie stabilizacji pozwala zmniejszyć ryzyko pogłębienia uszkodzeń w obrębie stawu, łagodzi obrzęki i zapewnia szybszy powrót do formy po urazie.

Jak działa orteza stawu kolanowego?

Staw kolanowy ma bardzo złożoną budowę i jest jednocześnie największym w organizmie człowieka – jest to staw zawiasowy, a kolano łączy udo z podudziem. Ze względu na jego umiejscowienie, budowę i pełnione funkcje jest szczególnie narażony na urazy. Kolano musi być bardzo elastyczne, aby wykonywać ruchy w pełnym zakresie, a z drugiej strony wytrzymałe na przeciążenia.

Orteza stawu kolanowego pomaga odciążyć staw, więzadła, a także mięśnie, przez co przyspiesza proces rehabilitacji. Nowoczesne stabilizatory nie są ciężkie, ponieważ wykonane są z lekkich materiałów. Te sztywne wytwarzane są z włókna węglowego lub szklanego, a elastyczne z dzianiny, softeku lub neoprenu. Materiały nie tylko nie obciążają uszkodzonego stawu, ale zapewniają przepływ powietrza, zabezpieczają przed gromadzeniem się wilgoci, a jednocześnie utrzymują stałą temperaturę w obrębie uszkodzonego miejsca. Usztywnienie stanowią specjalne poduszki powietrzne, które umieszczone są pomiędzy warstwami materiału.

Nowoczesne stabilizatory stawu kolanowego nie powodują otarć naskórka i umożliwiają w miarę normalne funkcjonowanie.

Czy używałeś kiedyś ortezy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Stabilizator stawu kolanowego – kiedy może zastąpić gips?

W niektórych przypadkach ortezy mogą zastąpić gips. Ponieważ są lekkie i umożliwiają poszkodowanej osobie zarówno zachowanie higieny, jak i w miarę swobodne poruszanie się, można wcześniej rozpocząć proces rehabilitacji, co jest szczególnie ważne dla osób uprawiających różne formy aktywności fizycznej. Stosowane są przy złamaniach, zwichnięciach, skręceniach i stłuczeniach. Ten rodzaj stabilizacji jest często i chętnie wybierany przez sportowców. Ortezy dzielą się na:

  • sztywne,
  • półsztywne (półelastyczne),
  • miękkie (elastyczne).

Stabilizator stosuje się w przypadku przeciążeń i urazów, ale także przy stanach zapalnych i bólach w obrębie stawu. Orteza stawu kolanowego dla sportowców wykorzystywana jest także w przypadku konieczności jego odciążenia oraz profilaktycznie – w celu uniknięcia kontuzji. Za jej pomocą można także zmniejszać ból towarzyszący chorobom reumatycznym.

Orteza stawu kolanowego – jak ją dobrać?

To, jak dobrać ortezę stawu kolanowego, zależy od rodzaju urazu, uprawianej aktywności fizycznej i wskazań lekarza prowadzącego leczenie. W każdym przypadku to specjalista (ortopeda, neurolog, fizjoterapeuta czy reumatolog) dobiera odpowiedni rodzaj stabilizatora i to do jego poleceń należy się dostosować.

Wybór najlepszej ortezy jest uzależniony od powodu jej zastosowania: czy ma pełnić funkcje lecznicze, profilaktyczne czy korekcyjne. Ważny jest rodzaj choroby i stopień zaawansowania uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest masa ciała – im cięższa jest dana osoba, tym mocniejsza stabilizacja jest wymagana.

Przy dobieraniu ortezy często zalecane jest jej wcześniejsze przymierzenie, aby dobrać odpowiedni rozmiar – zbyt duże nie będą pełniły funkcji stabilizującej, a zbyt ciasne mogą powodować otarcia skóry i obrzęki.

Orteza stawu kolanowego z regulacją kąta

Przy zerwaniach więzadła krzyżowego przedniego lub bocznego lub po chirurgicznym leczeniu więzadła rzepki można zastosować ortezę stawu kolanowego z regulacją kąta tzw. zegarem. Dodatkowo daje ona dobre efekty przy niestabilności kolana, po rekonstrukcji łąkotki, zabiegach i operacjach stawu kolanowego, a także po skomplikowanych urazach. Można ją dopasować do indywidualnych potrzeb poszkodowanej osoby.

W niektórych przypadkach uszkodzenia rzepki konieczna jest także orteza stawu kolanowego z otworem na nią, który stanowi jej dodatkową ochronę – zapobiega uciskowi i kontroluje tor ruchu w stawie rzepkowo-udowym. Otwór jest najczęściej otoczony pierścieniem z masy silikonowej.

Orteza stawu kolanowego dla sportowców

Stabilizatory dla sportowców są przeznaczone zarówno dla tych osób, które uprawiają sport wyczynowo, jak i tych, które zajmują się aktywnością fizyczną rekreacyjnie. Ich zasada działania jest podobna do klasycznych ortez, ale ich wykonanie umożliwia szybkie podjęcie aktywności fizycznej. Ze względu na dyscyplinę sportu stabilizatory mogą dzielić się na te przeznaczone m.in. do siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, rugby, fitnessu czy bardzo popularnego w ostatnim czasie biegania.

Ortezy tego typu są nie tylko lekkie, ale mają zapewnić wymaganą stabilizację przy jednoczesnym utrzymaniu maksymalnego bezpiecznego zakresu ruchu.

Zobacz film: Jak zmniejszyć ból kręgosłupa? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 25.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej