Opryszczka na ustach – przyczyny uciążliwej dolegliwości

Fot: CherriesJD / gettyimages.com

Opryszczka wargowa (potocznie zimno) to zmiana skórna, która najczęściej pojawia się w okolicy czerwieni wargowej. Ma postać zapalnych pęcherzyków uformowanych w skupiska. Pierwotną przyczyną opryszczki na ustach jest zakażenie wirusem Herpes simplex. Jego aktywność mogą wywołać różne czynniki.

Opryszczka to ogólna nazwa dla różnego typu zakażeń wirusami z grupy Herpes simplex. Tak zwane zimno na ustach jest tylko jedną z możliwych postaci choroby, obok opryszczkowego zapalenia mózgu czy opryszczki narządów płciowych. W porównaniu z wymienionymi schorzeniami zmiany w obrębie czerwieni wargowej są łagodne i nie wiążą się z objawami ogólnymi, takimi jak np. gorączka. Niemniej opryszczka na ustach jest uciążliwa i stanowi spory problem estetyczny. Znajomość najczęstszych przyczyn rozwoju schorzenia pozwala go unikać.

Pierwotna przyczyna opryszczki na ustach

Opryszczkę wywołują wirusy HSV1 i HSV2, nieprzypadkowo określane jako simplex, czyli "zwykłe, pospolite". Szacuje się, że nosiciele typu HSV1 – który jest najczęstszą przyczyną opryszczki wargowej – to około 90% populacji. Wirus typu HSV2 występuje rzadziej (u około 10% osób) i zazwyczaj infekuje okolice genitaliów, choć bywa też przyczyną opryszczki na ustach.

Wirusem opryszczki zarazić się można jedynie od człowieka – wysoce zakaźny jest płyn surowiczy, jaki powstaje w pęcherzykach będących objawem zmiany chorobowej. Do pierwszej infekcji HSV1 dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Wirusy wnikają do organizmu poprzez uszkodzoną skórę lub błonę śluzową. Przenoszą się przez bezpośredni kontakt (np. przez pocałunek), rzadziej przez wspólnie używane przedmioty (np. sztućce). Wirus opryszczki jest jednak nietrwały poza organizmem nosiciela. Objawy choroby rozwijają się w okresie nieprzekraczającym 26 dni, najczęściej po tygodniu.

Charakterystyka wirusa opryszczki wargowej

Każda osoba, u której choroba wystąpiła choć raz, jest nosicielem Herpes simplex do końca życia. U niektórych nie pojawiają się żadne objawy świadczące o zakażeniu. Połowa zaś cierpi na nawroty opryszczki wargowej, które mogą wystąpić w dowolnym momencie pod wpływem różnych czynników.

Wirus HSV ma zdolność do latencji, czyli trwania w stanie uśpienia, nawet przez wiele lat. W formie latentnej (utajonej) Herpes simplex przebywa w zakończeniach nerwowych. HSV-1 najczęściej zagnieżdża się w zwoju nerwu trójdzielnego. Po reaktywacji (lub zarażeniu pierwotnym) wirus przenika do naczyń krwionośnych. Atakuje komórki śródbłonka naczyniowego, co powoduje uszkodzenie ściany naczynia i wysięk. Miejscowe zmiany zapalne przybierają postać pęcherzyków z płynem surowiczym, w którym wirus nadal namnaża się, dopóki nie nastąpi odpowiedź układu immunologicznego.

Najczęstsze przyczyny opryszczki wargowej

Zimno na wardze powstaje na skutek namnażania się aktywnego wirusa HSV. Jeśli przyczyną nie jest zakażenie pierwotne, to zachorowanie oznacza, że przebywający w formie latentnej Herpes simplex przeszedł do fazy wiremii w odpowiedzi na działanie takich czynników jak:

  • spadek odporności (opryszczka ust często towarzyszy np. przeziębieniu);
  • niedożywienie (niedobory substancji odżywczych);
  • zmiany hormonalne (głównie miesiączka);
  • stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów);
  • ekspozycja na silne promieniowanie UV (np. na światło słoneczne);
  • duże wahania temperatury (zwłaszcza wychłodzenie organizmu);
  • urazy w okolicach ust (np. po zabiegu dentystycznym czy estetycznym).

Leczenie opryszczki na ustach

Nawroty opryszczki wargowej mogą występować co wiele lat, ale też co kilka miesięcy, a nawet parę razy w miesiącu. Przebieg choroby jest stosunkowo łagodny. Początkowo towarzyszy mu lekkie mrowienie czy szczypanie w okolicach warg. Gdy zmiana rozwinie się (pęcherze pękają i przekształcają w miejscowe owrzodzenia), bywa lekko bolesna. Uciążliwa jest jednak przede wszystkim z powodów estetycznych oraz ze względu na fakt, że stanowi źródło zakażenia – zarówno dla innych osób, jak i dla chorego (przy braku odpowiedniej higieny choroba rozwinąć się może w opryszczkowe zapalenie jamy ustnej).

Przy prawidłowej odpowiedzi immunologicznej opryszczka wargowa przemija samoistnie w ciągu kilku dni. Niestety jak dotąd nie wynaleziono lekarstwa, którym można by się całkowicie wyleczyć z zakażenia HSV – zmianę można wyłącznie leczyć objawowo acyklowirem. Przede wszystkim jednak warto zapobiegać wystąpieniu opryszczki na ustach, w miarę możliwości stroniąc od okoliczności, które przyczyniają się do uaktywnienia Herpes simplex. Będąc nosicielem wirusa, dobrze jest np. zrezygnować z wizyt w solarium czy unikać ekspozycji twarzy na mroźne powietrze.

Zobacz wideo: Jak pozbyć się opryszczki?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. M. Czarnecka-Operacz, Dermatologia w praktyce, Warszawa 2018.

2. B. Cieśluk, A. Majewska, Wirus opryszczki pospolitej typu I (HSV-1) – epidemiologia i kliniczne postacie nietypowych zakażeń, [w:] „Zakażenia” 2006, nr 6, s. 71–72.

Data aktualizacji: 10.01.2022,
Opublikowano: 11.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej