Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

mat. prasowe 

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Gdzie szukać pomocy, kiedy dziecko choruje?

Kiedy u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze objawy np. infekcji – każdy rodzic wie, że im szybciej zacznie działać, tym większe ma szanse na zdławienie choroby w zarodku. Niestety umówienie wizyty u lekarza "na już" bywa bardzo trudne. W niektórych placówkach brakuje medyków, a w okresie wzmożonej zachorowalności obłożenie jest tak duże, że terminy wizyt są bardzo odległe. W środku nocy lub w weekendy, w wielu przypadkach niepokojących objawów infekcyjnych lub przeziębieniowych, rodzic musi liczyć się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na SOR-ze (Szpitalnym Oddziale Ratunkowym), aby tylko sprawdzić stan zdrowia dziecka.

Wyjściem z sytuacji może być telemedycyna i usługa oferowana m.in. przez platformę telemedyczną Med24. Rodzic za pośrednictwem platformy może szybko skontaktować się z pediatrą (konsultację można odbyć już w 15 minut po jej umówieniu). Co ważne, w Med24 lekarze dyżurują przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Tym samym rodzic może uzyskać pomoc również w środku nocy, kiedy dostanie się do lekarza, jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe.

Jak wygląda wizyta w Med24?

Rodzic może odbyć konsultację z lekarzem na trzy sposoby – telefonicznie, poprzez rozmowę wideo lub czat sms. W czasie konsultacji wideo – lekarz może dokładnie obejrzeć dziecko, "zbadać" gardło i stwierdzić, czy malec walczy ze zwykłym przeziębieniem, czy też anginą. Rodzic może również wysłać lekarzowi zdjęcia jamy ustnej, czy wysypki na ciele. W czasie takiej "wizyty" pociecha może również zakasłać, co z pewnością ułatwi stawianie diagnozy i rozróżnienie, czy dziecko ma kaszel suchy, czy mokry.

Należy również podkreślić, że telemedycyna cały czas rozwija możliwości diagnostyczne na odległość. Dostępny jest już np. zdalny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym dziecka. Rodzic może osłuchać malucha, a następnie zapis nagrania wysyłać do lekarza podczas konsultacji online. To tak, jakby lekarz osłuchiwał dziecko bezpośrednio.

Należy podkreślić, że podczas e-wizyty lekarz może wypisać receptę, zaproponować schemat leczenia, czy wystawić zwolnienie. Dodatkowo – jeśli będzie taka potrzeba – zleci badania. Co więcej, ich wyniki również można omówić z lekarzem na zdalnej wizycie.

- Osobiście, jako pediatra, nieraz udzielam konsultacji online późnym wieczorem, gdy dziecko ma gorączkę, ostrą biegunkę czy wymioty. To bardzo duży komfort dla rodzica, który stresuje się stanem swojego dziecka i nie wie, czy sprawa jest już na tyle poważna, że powinien jechać na ostry dyżur, czy wystarczy porada lekarza, który powie nam dokładnie, co możemy zrobić w danym przypadku w domu. To tak jakbyśmy mieli własnego, prywatnego lekarza pod ręką, który zawsze wspomoże nas profesjonalną konsultacją, zleci dodatkowe badania lub zinterpretuje przesłane wyniki i zaleci leczenie – tłumaczył lek. Łukasz Durajski, Dyrektor Medyczny Med24.

Oszczędność czasu i wygoda

Telemedycyna to nie tylko łatwiejszy kontakt z lekarzem, ale przede wszystkim większy komfort – dla rodzica i dziecka. Maluch może nie najlepiej czuć się w przychodni, zwłaszcza jeśli odwiedza ją pierwszy raz. Spotkanie z nieznanym lekarzem też bywa dla dziecka trudnym doświadczeniem. Zdalna wizyta, podczas której to rodzic np. mierzy temperaturę – będzie dla dziecka bardziej komfortowa i znacznie mniej stresująca. Dodatkowo dziecko nie jest narażone – tak jak w przychodni stacjonarnej – na kontakt z innymi drobnoustrojami, które mogłyby zaostrzyć chorobę.

Warto dodać, że z porady specjalisty pracującego w Med24 można skorzystać z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli jesteśmy na wakacjach czy za granicą, nie musimy wtedy szukać lekarza na miejscu czy obawiać, że bariera językowa utrudni nam porozumienie się ze specjalistą.

Korzystanie z usług telemedycznych w Med24 jest proste, szybkie, bezpieczne i wygodne. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Data aktualizacji: 20.02.2023,
Opublikowano: 17.02.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej