Operacja zmniejszenia żołądka. Poznaj historię pacjenta z otyłością olbrzymią

Fot. Ewa Drzyzga w programie 36,6 / x-news.pl

Operacje zmniejszenia żołądka polecane są dla pacjentów z otyłością olbrzymią. To osoby tak chore, że diety nie pomagają, a aktywność fizyczna jest niemożliwa. W jaki sposób współczesna medycyna radzi sobie z pacjentami cierpiącymi na otyłość?

Doktor Artur Raiter jest specjalistą z zakresu gastroenterologii. Przeprowadza operacje zmniejszenia żołądka u pacjentów cierpiących na otyłość olbrzymią. Stosuje innowacyjną metodę zmniejszania żołądka, o której więcej dowiecie się z filmu poniżej. Pacjenci po tego typu operacjach mogą odczuwać nudności, nie mieć apetytu, ale są to pożądane skutki uboczne, bowiem po takim zabiegu nie powinno się przesadzać z jedzeniem. Operacje przeprowadzane przez lek. Raitera wykonywane są przez usta. To innowacyjna metoda, na całym świecie jest zaledwie 6 tys. osób po tego typu operacjach.

Warto wiedzieć: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis

Zobacz film: Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka? Źródło: 36,6

Operacja zmniejszenia żołądka może być przeprowadzona na kilka sposobów. Najpopularniejszymi zabiegami bariatrycznymi przeprowadzanymi w Polsce są:

  • założenie opaski żołądkowej. Opaska dzieli żołądek na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Minusem tej metody jest to, że pacjenci mogą rozepchnąć opaskę i tym samym żołądek;
  • rękawowa resekcja żołądka to metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie;
  • by-pass żołądka, czyli metoda polegająca na operacyjnym połączeniu małego żołądka, wytworzonego wcześniej podczas zabiegu, bezpośrednio z jelitem cienkim. Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z otyłością olbrzymią;
  • balon żołądkowy - to nie jest docelowa operacja, tylko sposób na utratę masy ciała przed właściwą operacją. Zabieg przeprowadza się u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Balon ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji bariatrycznej.

Poznajcie historie 25-letniego Marcina cierpiącego na otyłość olbrzymią. Pacjent potrafił jeść 6-7 obfitych posiłków dziennie (7-8 kanapek, tłuste mięso, słodycze). Skutki otyłości u Marcina to nadciśnienie, bóle stawów - a w przyszłości: zaburzenia oddechowe, cukrzyca czy miażdżyca. Więcej o jego sytuacji dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Poznaj historie 25 letniego Marcina cierpiącego na otyłość olbrzymią. Źródło: 36,6

Po zabiegu zmniejszenia żołądka przeprowadzanego przez usta pacjent musi trzymać odpowiednią dietę. Na szczęście Marcin ma dla kogo się starać - chciałby w przyszłości grać z synem w piłkę. Podobny zabieg przeszła 31-letnia Marta, która schudła już ponad 30 kilogramów. Jednak po operacji nie wróciła do starej diety i zdecydowanie więcej się rusza. Zabieg operacyjny jest zaledwie początkiem leczenia otyłości. 

Polecamy: Operacja zmniejszenia żołądka – kto może z niej skorzystać i jak wygląda zabieg?

Zobacz film: Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 23.08.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej