Opaska życia. Jak działa małopolski program TeleAnioł?

Zobacz film: Jak działa program TeleAnioł? Źródło: 36,6

Starzenie się organizmu to naturalny proces, którego nie da się zatrzymać. Wraz z wiekiem zaczyna się pojawiać coraz więcej dolegliwości. Z myślą o seniorach na terenie Małopolski działa program TeleAnioł, który ułatwia osobom starszych kontakt z lekarzem. Jak to działa?

Kiedy ciało zaczyna się starzeć?

Na to pytanie nie da się udzielić jednej odpowiedzi, bo szczególne części ciała i układy starzeją się inaczej. Układ immunologiczny zaczyna słabnąc od 13. roku życia. Zmiany w kościach widoczne są już u dwudziestolatków, ok. trzydziestki "psują się" stawy oraz zmniejsza się pojemność płuc. Po czterdzieste człowiek gorzej widzi oraz słabiej odczuwa zapachy. Skóra traci jędrność, krążki międzykręgowe zaczynają się kurczyć, przez co człowiek staje się niższy. Po pięćdziesiątce pojawiają się problemy ze słuchem.

Mimo że ten proces u każdego może przebiegać inaczej, to w pewnym momencie większość z nas będzie potrzebowała pomocy i wsparcia. Właśnie z myślą o takich osobach powstał program TeleAnioł.  

Jak działa TeleAnioł?

Program TeleAnioł działa jedynie w Małopolsce i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Program skierowany jest przede wszystkim do osób, które nie są samodzielne i nie mogą same udać się na konsultację do lekarza. Seniorzy, którzy uczestniczą w programie otrzymali tzw. opaski życia. Urządzenia wyglądają, jak zegarki, z tą różnicą, że zamiast wskazówek i cyfr na tarczy znajdują się trzy przyciski, z pomocą, których seniorzy mogą bardzo szybko - w razie potrzeby - skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo urządzenie cały czas kontroluje stan zdrowia pacjenta. W urządzeniu znajduje się czujnik pulsu. Jeśli jest on wysoki w centrum dyspozycyjnym włączy się alarm. W takich sytuacjach dyspozytor kontaktuje się pacjentem i w razie potrzeby potrzeby wysyła karetkę.

Celem programu jest nie tylko ułatwienie dostępu i kontaktu z lekarzem czy psychologiem. Inicjatywa ma także aktywizować seniorów i zachęcić ich do kontaktów z innymi ludźmi. 

Data aktualizacji: 22.11.2019,
Opublikowano: 18.11.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Anioł 20.11.2019r.

Opaskę nie moga miec osoby z rozrusznikiem ale co z chorobami nowotworowymi przecież nie można brać zabiegów ponieważ szkodzi choremu a tu co pół godz włącza się mierzy tętni.Ja mam ale coś mi tu nie pasuję.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej