Opaska kompresyjna, czyli terapia uciskowa nie dla każdego – działanie, rodzaje i wskazania do użytkowania

Fot. sportpoint / Getty Images

Opaski kompresyjne to powszechne akcesoria w leczeniu kontuzji tkanek miękkich oraz rehabilitacji medycznej chorób krążeniowych i limfatycznych, dotyczących głównie dystalnych części kończyn. Opaski kompresyjne stosowane są również w profilaktyce schorzeń i urazów przeciążeniowych.

Sekret opaski kompresyjnej na łydkę czy ramię polega na ucisku odpowiednich obszarów odcinka kończyny i wsparcia funkcjonowania tkanek głębokich. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się odpowiednio silną kompresję na dany układ tkankowy. Opaski kompresyjne występują pod różnymi postaciami, m.in. klasycznej opaski, bandaża, skarpet, rękawów, a nawet legginsów, szortów czy koszulek.

Opaski kompresyjne

Opaski kompresyjne to narzędzia wykorzystywane w kompresjoterapii, czyli leczeniu uciskiem stopniowanym, odpowiednio dopasowanym do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Terapia tego typu polega na zastosowaniu kompresji zewnętrznej w celu uzyskania zmniejszenia objawów klinicznych chorób krążeniowych, zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego, mięśniowego i innych tkanek miękkich. Opaska kompresyjna wykorzystywana jest również w profilaktyce oraz leczeniu kontuzji i mikrouszkodzeń przeciążeniowych powstałych w czasie uprawiania sportu. Opaska kompresyjna na łydkę lub na rękę usprawnia mechanikę krążenia żylnego i chłonnego na powierzchniowym i głębokim poziomie w danym fragmencie kończyny, stabilizuje określoną część układu ruchu, wspomagając regenerację uszkodzonych tkanek, zabezpieczając przed postępem mikrourazów, oraz podnosi komfort uprawiania aktywności ruchowej.

Zobacz na filmie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Jakie opaski kompresyjne wybrać?

Aby opaska kompresyjna była w pełni funkcjonalna, musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb pacjenta, czyli mieć konkretne właściwości ściskające. Istotą kompresoterapii jest nierównomierny ucisk na tkanki, tzn. siła opaski kompresyjnej rozkłada się najsilniej w miejscach dystalnych i stopniowo maleje w kierunku proksymalnym, czyli np. opaska kompresyjna na łydkę największą siłę wywiera w okolicy kostek i maleje w kierunku uda, z kolei opaska kompresyjna na kolano ściska tkanki najmocniej w obszarze całego stawu, a opaska kompresyjna na udo uciska najmocniej w okolicy kolana, a lżej w okolicy pachwin. Taki mechanizm wspomaga prawidłowe krążenie krwi i limfy od dalszych części kończyny w kierunku najbliższych węzłów chłonnych oraz w kierunku serca, zapobiegając zastojom płynów ustrojowych. W medycynie wyróżnia się 4 klasy kompresji, z czego w sporcie wykorzystuje się zwykle dwie pierwsze, a jednostką miary ucisku są milimetry słupa rtęci:

  • I stopień: 18–21 mm Hg (lekki ucisk);
  • II stopień: 22–32 mm Hg (średni ucisk);
  • III stopień: 33–46 mm Hg (mocny ucisk);
  • IV stopień: powyżej 47 mm Hg (bardzo mocny ucisk).

Każda opaska kompresyjna powinna być indywidualnie dopasowana poprzez pomiary kończyny w określonych miejscach. Badanie tego typu wykonuje się zwykle rano lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej. Opaski kompresyjne do biegania to wyroby często są używane przez amatorów sportów, jednak nie zaleca się wybierania opasek kompresyjnych bez uzgodnienia z lekarzem. Bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą, który zaleci zakup odpowiedniego modelu, opaski kompresyjne mogą nie spełnić swojego zadania, a nawet wywołać powikłania zdrowotne.

Jak działa opaska kompresyjna na rękę i łydkę?

Opaska kompresyjna na łydkę, udo czy rękę zmniejsza średnicę żył, zwiększając jednocześnie światło tętnic, co przekłada się na optymalizowanie ciśnienia i przepływ krwi przez naczynia. Taki mechanizm przekłada się na zwiększoną ilość tlenu dostarczanego do mięśni oraz substancji odżywczych do innych tkanek miękkich, czyli sprawniejszy odpływ krwi i usuwanie z komórek zbędnych produktów przemiany materii, np. kwasu mlekowego. Opaski kompresyjne wpływają również na:

  • stabilizację i ograniczenie ruchomości pracy danego fragmentu układu ruchu;
  • szybszą regenerację mikrouszkodzeń;
  • amortyzację i ograniczenia wstrząsów docierających w głąb struktur mięśniowych;
  • zabezpieczenie przed postępem uszkodzeń i wynikających z tego kontuzji oraz bolesnych skurczy;
  • ograniczenie dyskomfortu i dolegliwości bólowych podczas aktywności fizycznej;
  • utrzymanie miejscowej temperatury i wilgotności ciała.

Wskazania do noszenia opaski kompresyjnej

Opaski kompresyjne zalecane są najczęściej w sytuacjach:

  • profilaktyki oraz leczenia zaburzeń żylnych i limfatycznych, np. żylaków, obrzęków wynikających z pracy zawodowej w długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej, biernego trybu życia, wielogodzinnego unieruchomienia np. w trakcie podróży, otyłości, przyjmowania niektórych leków;
  • w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób przebiegających z obrzękami limfatycznymi, zakrzepicą żylną oraz obrzękami w przebiegu ciąży;
  • stanach po złamaniach i zwichnięciach kończyn;
  • ekstremalnego wysiłku fizycznego u sportowców i osób aktywnych fizycznie oraz jako terapia powysiłkowa;
  • niestabilności i osłabieniu struktur stawowych np. w przebiegu chorób reumatycznych.
Data aktualizacji: 28.03.2019,
Opublikowano: 27.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej