Opalanie to samo zdrowie? Niekoniecznie. Kiedy opalanie może być niebezpieczne?

Fot: Ghislain & Marie David de Lossy / gettyimages.com

Muśnięta słońcem skóra przez wiele osób uchodzi nie tylko za ładniejszą, ale i zdrowszą. Są jednak sytuacje, kiedy słońca trzeba unikać, właśnie po to, aby skóra była zdrowa. Kto i kiedy nie może się opalać?

Przyjęło się, że dobrze jest skorzystać z ciepłych dni i opalić skórę. O ile samo przebywanie na słońcu może korzystanie wpływać na nasze zdrowie (dzięki promieniom słonecznym organizm może wytwarzać witaminę D, podnosi się także poziom serotoniny, a to nie tylko poprawia nam samopoczucie, ale może zapobiegać rozwojowi depresji). Jednak w niektórych przypadkach wystawienie skóry na działanie promieni słonecznych może przysporzyć więcej szkody niż pożytku.

Zobacz film i sprawdź jaki masz fototyp skóry i czy możesz się opalać:

Zobacz film: Fototypy skóry, jak się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroby skóry

Kąpiele słoneczne są niewskazane przy chorobach skóry. Uważać muszą ci, którzy leczą się z powodu trądziku, atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry. Bardzo często leki stosowane w leczeniu tych schorzeń wchodzą w reakcję ze słońcem i mogą jeszcze zaostrzyć problem. Tym samym nie jest prawdą wciąż żywe przekonanie, że opalanie to doskonały sposób na pozbycie się mało estetycznych zmian na skórze, w tym trądziku. Jeśli już osoby z tego rodzaju problemami chcą się opalać, to powinny one wybierać kremy z filtrem, które zostały wzbogacone o witaminę C (niestety witamina C utlenia się i może zostawić na skórze żółto-brązowy nalot, dlatego najlepiej unikać opalania w ogóle). 

Ostrożność muszą zachować także ci, którzy mają tendencję do tworzenia się znamion lub rogowaceń. Bardzo często zdarza się, że mutują i zmieniają się w nowotwór, np. w czerniaka. Tym samym osoby, u których tego rodzaju zmiany tworzą się wyjątkowo często powinny regularnie kontrolować je u lekarza dermatologa (specjalistę trzeba odwiedzić przynajmniej raz w roku, najlepiej po lecie).

Słońca muszą unikać także ci, którzy są na nie uczuleni. Zdaniem specjalistów problem ten dotyczy nawet 4 mln ludzi.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leki i słońce nie zawsze idą w parze

Promienie słoneczne w połączeniu z antykoncepcją hormonalną sprzyjają tworzeniu się trwałych przebarwień na skórze. Podobnie mogą zachowywać się tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli leki przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty. W reakcję ze słońcem wchodzą również niektóre farmaceutyki stosowane w leczeniu infekcji układu moczowego (dotyczy to przede wszystkim niektórych grup antybiotyków), arytmii oraz obniżające poziom cholesterolu (głównie z grupy fibratów).

Problemów mogą przysporzyć także leki z prometazyną. Substancja ta znajduje się m.in. środkach stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń snu, ale i alergii czy choroby lokomocyjnej.

Zioła, mieszanki ziołowe i warzywa

Wrażliwość na słońce mogą zwiększać niektóre warzywa czy zioła. Jeśli zamierzamy dłużej przebywać na słońcu to warto wystrzegać się kopru włoskiego, marchewki czy selera naciowego. Warzywa te mają w sowim składzie psoralen, który zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.

Ten sam związek występuje także w niektórych ziołach, np. nagietku, mniszku lekarskim czy dziurawcu. Może się zdarzyć, że reakcję alergiczną wywoła także pospolity rumianek.

Jak przygotować skórę do opalania? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak przygotować skórę do opalania? Źródło: 36,6.

Ostrożnie z kosmetykami

Wszystkie kosmetyki, które mają w swoim składzie olejek z wanilii, bergamotki, drzewa sandałowego lub lawendy nie powinny być używane w letnie dni. W kontakcie ze słońcem także mogą wywołać reakcję alergiczną i doprowadzić do pojawienia się szpecących przebarwień.

Aby mieć pewność, że słońce nie wyrządzi nam żadnej szkody dobrze jest wziąć prysznic przed wyjściem na słońce i zmyć z siebie dezodorant, perfumy czy resztki balsamu, które czasem reagują na działanie promieni słonecznych. Dopiero taką i dobrze wysuszoną skórę można posmarować kremem z filtrem. W przeciwnym razie preparat w połączeniu ze słońcem i innymi kosmetykami, może zmienić swoje właściwości - zamiast pomagać i chronić – będzie szkodził. To najprostsza droga do tego, aby mocno się poparzyć.

Korzystaj, ale rozsądnie

Nawet jeśli jesteśmy zdrowi i nie przyjmujemy żadnych leków nie znaczy to, że słońce nie zrobi nam żadnej krzywdy. Nadmierne wystawianie skóry na słońce może skończyć się nawet rakiem skóry. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednie kremy z filtrem (najlepiej z faktorem 50), smarować się kilka razy w ciągu dnia (np. o 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00) i odpowiednią ilością kosmetyku.

Bardzo ważne jest także to, aby tego rodzaju preparaty były właściwie przechowywane. Wysoka lub niska temperatura może sprawić, że skład kosmetyku się zmieni. Tym samym nie zapewni on właściwej ochrony.

Jak opalać się bezpiecznie dowiesz się tego z naszego filmu?

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 05.11.2019,
Opublikowano: 27.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej