Olejek z drzewa sandałowego – właściwości lecznicze, stosowanie

Fot: Madeleine_Steinbach / gettyimages.com

Olejek z drzewa sandałowego był stosowany już przed wiekami w Indiach czy Chinach, gdzie ceniono go jako afrodyzjak i remedium na liczne problemy zdrowotne. Działa odżywczo i wzmacniająco na skórę (m.in. pomaga uporać się z jej przebarwieniami), uspokaja, stymuluje system odpornościowy i wspiera organizm w walce z infekcjami.

Olejek z drzewa sandałowego to jeden z najbardziej poszukiwanych składników zapachowych w przemyśle kosmetycznym (często stosuje się go m.in. w płynach po goleniu) oraz cenny produkt aromaterapeutyczny o bardzo różnorodnych właściwościach. Wzmianki na jego temat pojawiają się już w najstarszych dokumentach indyjskich, chińskich czy egipskich. Na dworze królowej Kleopatry był uznawany za skuteczny afrodyzjak, tybetańscy mnisi używali go do stymulowania koncentracji i umysłu.

Olejek jest pozyskiwany w procesie destylacji z parą wodną liści i gałązek sandałowca białego (Santalum album) – niewielkiego i powoli rosnącego drzewa występującego naturalnie na Półwyspie Indyjskim, dziś uprawianego na dużą skalę także w Chinach, Indonezji, Australii, na Filipinach oraz Sri Lance.

Olejek z drzewa sandałowego na przebarwienia

Zarówno drewno, jak i kora sandałowca białego mają przyjemny, długo utrzymujący się zapach. Ten aromat to efekt przede wszystkim silnego stężenia santalolu – związku organicznego stanowiącego nawet 90% składu olejku sandałowego. Ze względu na skomplikowaną strukturę nie jest on produkowany syntetycznie i można go pozyskać tylko z surowców naturalnych.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6,

Santalol i inne składniki produktu sprawiają, że olejek z drzewa sandałowego jest skutecznym remedium na liczne problemy skórne, w tym przebarwienia, wywołane np. nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne. Bywa też skuteczny w usuwaniu blizn i rozstępów, pomocny w leczeniu egzemy czy łuszczycy, łagodzi konsekwencje trądziku. Olejek z drzewa sandałowego to silny środek przeciwgrzybiczny, dlatego można go stosować w przypadku infekcji skóry spowodowanych przez dermatofity. Sprawdza się także jako panaceum na schorzenia wywołane wirusami, przejawiające się kurzajkami, brodawkami czy opryszczką. Olejek ma też właściwości przeciwzapalne, sprawdzające się przy stanach zapalnych skóry, będących konsekwencją promieniowania UV. Można go stosować na różnego rodzaju wysypki i swędzenie. Wspomaga leczenie infekcji i grzybic narządów płciowych.

Olejek sandałowy – właściwości

Olejek sandałowy wykazuje bardzo szerokie właściwości. Łagodzi objawy infekcji wirusowych, przeziębienia czy grypy oraz wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Wykazuje działanie uspokajające. Stosowany zewnętrznie, obniża tętno i ciśnienie krwi, zwiększa natomiast sprawność umysłową i koncentrację uwagi przy równoczesnej redukcji stresu fizjologicznego, wprowadzając ciało w stan relaksu.

Inhalacje z użyciem olejku sandałowego stymulują bezpośrednio szyszynkę – niewielkich rozmiarów gruczoł znajdujący się w centralnej części mózgu. Prowadzi on do uwolnienia ważnych neuroprzekaźników, m.in. serotoniny, która działa odprężająco i poprawia jakość snu. Aromaterapia wykorzystująca zalety olejku sandałowego jest zalecana osobom cierpiącym na stany lękowe czy depresję.

Zastosowanie olejku sandałowego

Olejek z drzewa sandałowego, jak wszystkie olejki eteryczne, musi być stosowany zgodnie z pewnymi zasadami. Należy go przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, a po otwarciu zużyć w ciągu pół roku. Produkt nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także dzieciom do 10. roku życia. Jego niektóre składniki mogą również wykazywać reakcje alergiczne, dlatego osoby ze skłonnością do uczuleń muszą zachować ostrożność.

Nierozcieńczonego olejku nie powinno się używać bezpośrednio na skórę. Dopiero po zmieszaniu z naturalnym tłuszczem roślinnym, np. olejem migdałowym czy oliwą z oliwek (2 krople olejku na łyżkę oleju), można wcierać go w zmienione chorobowo miejsca, 1–2 razy dziennie. Takie masaże działają też zmiękczająco i odżywiająco na naskórek. Ujędrniając skórę, pomagają pozbyć się mało estetycznego cellulitu.

Olejek z drzewa sandałowego warto wykorzystać do przygotowania odprężającej i relaksującej kąpieli – do wanny z ciepłą wodą trzeba wówczas dolać 10–15 kropli olejku. Sprawdzi się też w kominku aromaterapeutycznym – wystarczy dodać 10 kropli do miseczki z wodą i podgrzać. Zapewni to nie tylko miły zapach, ale również odstraszy uciążliwe owady, zwłaszcza komary.

Na bazie olejku z drzewa sandałowego można przygotować płukankę do włosów, skuteczną w przypadku łupieżu czy łojotoku. Olejek sandałowy dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, m.in. bergamotowym, cedrowym, lawendowym, geraniowym, z paczuli czy drzewa różanego.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 05.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ŻYCZLIWA!!! 06.11.2018r.

DOPIERO KUPIŁAM I STOSUJĘ OD PARU DNI NA TWARZ I DEKOLT ,,JEST DROGI I DLATEGO UŻYWAM GO OSZCZĘDNIE,JAK JUŻ PISAŁAM NA TWARZ I DEKOLT !! ODEZWĘ SIĘ,,,ZA JAKIŚ CZAS JAK ZOBACZĘ SKUTKI!!!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej