Olejek na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Fot: Paul Viant / gettyimages.com

Olejki do ciała różnego rodzaju należą do najbardziej popularnych specyfików stosowanych na rozstępy w ciąży. Dbanie o skórę w tym czasie jest szczególnie ważne, gdyż rozciągająca się skóra brzucha i ud jest wtedy najbardziej podatna na pojawianie się rozstępów. Prawidłowo stosowany olejek na rozstępy, poprzez zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i uelastycznienia skóry, może znacznie ograniczyć ich powstawanie. 

Olejowanie jest metodą pielęgnacyjną znaną od setek lat. Polega ona na regularnym smarowaniu skóry, a także włosów i skóry głowy olejami roślinnymi. Oleje tłoczone na zimno zawierają bogactwo witamin i minerałów. Oleje roślinne są często określane “esencją” pielęgnacji ze względu na wysokie stężenie dobroczynnych substancji, takich jak witamina E, C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe i minerały – potas, fosfor, miedź, wapń. Struktura olejów roślinnych jest niezwykle podobna do wytwarzanego przez skórę łoju. Dzięki temu bardzo łatwo się wchłaniają, a ich cenne składniki szybciej przenikają do skóry. Olejki na rozstępy w ciąży nie tylko pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, ale ujędrniają ją, wzmacniają i pomagają w odnawianiu procesów metabolicznych komórek skóry.

Olejek na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

Nie wszystkie olejki, pomimo swoich dobroczynnych właściwości, nadają się do używania w ciąży. Istnieje za to grupa olejów, które świetnie sprawdzą się u przyszłych mam. Jaki olejek na rozstępy w ciąży najlepiej zastosować? Najlepiej taki, który zawiera kilka z poniżej wymienionych:

  • Olejek migdałowy – dzięki zawartym w nim proteinom ujędrnia skórę. Dostarcza jej również soli mineralnych oraz cennych witamin takich jak E, D i B. Słynie z dużej zawartości kwasu linolowego i oleinowego.
  • Olejek arganowy – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych działa stymulująco na metabolizm komórek oraz włókien kolagenowych i elastyny, dzięki czemu skóra staje się odżywiona, jędrna i sprężysta.
  • Olejek z kiełków pszenicy – jest bogaty w lecytynę i witaminę E. Substancje te likwidują wolne rodniki, zapobiegając niszczeniu włókien kolagenowych i elastyny. Sprawia, że skóra staje się elastyczna i dobrze nawilżona.
  • Olej kokosowy – łatwo dostępny olejek o wielu cennych właściwościach. Zawiera witaminy C, E i B, a także dużą ilość potasu, wapnia, magnezu i kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Dobrze sprawdza się w przypadku suchej, swędzącej skóry na brzuchu. Doskonale ujędrnia i nadaje elastyczność.
  • Olejek z orzechów macadamia – w większości składa się z kwasów tłuszczowych. Zawiera m.in. palimitynę, która świetnie ochrania błonę komórek skóry i wykazuje właściwości antyutleniające. Potwierdzono jego działanie antycellulitowe, więc dobrze jest smarować nim nie tylko brzuch, ale również piersi, ramiona i uda.

Jak dbać o skórę brzucha? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o skórę brzucha podczas ciąży? Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek na rozstępy – kiedy i jak stosować?

Stosowanie olejków na rozstępy w ciąży można rozpocząć w każdym momencie, najlepiej jest jednak robić to od samego początku (w przypadku gotowych olejków z drogerii warto jednak dokładnie przeczytać ulotkę, gdyż niektóre preparaty zaleca się stosować dopiero od trzeciego miesiąca ciąży). Regularne olejowanie partii narażonych na rozstępy uelastyczni skórę, zanim zacznie się ona rozciągać pod wpływem rosnącego dziecka i powiększających się piersi. Olejek na rozstępy w ciąży można zrobić samodzielnie, poprzez połączenie wyżej wymienionych olejów naturalnych w równych proporcjach. Jaki olej na rozstępy będzie najbezpieczniejszy, jeśli nie ten, który zostanie przygotowany samodzielnie z naturalnych składników? 

Naturalne olejki roślinne można kupić w niskiej cenie w sklepach online lub niektórych drogeriach kosmetycznych. Wystarczy zmieszać ze sobą przykładowo: 2 łyżki oleju arganowego, 2 łyżki oleju kokosowego i 2 łyżki oleju z orzechów macadamia. Całość przelewa się do małej buteleczki i gotowe! Co wieczór, po kąpieli należy smarować nim brzuch i piersi. Ich dokładne i regularne wmasowywanie pozwoli na uniknięcie rozstępów, ponieważ skóra zostanie odpowiednio przygotowana do zwiększania swojej powierzchni.

Dla osób bardziej niecierpliwych, które nie lubią długiego wmasowywania tłustych substancji, istnieją szybsze sposoby na odżywienie skóry olejkiem na rozstępy. Można zrobić to pod prysznicem ‒ po umyciu ciała wmasowuje się olejek w mokrą skórę, a następnie pobieżnie spłukuje się ciało ciepłą wodą. Dzięki wodzie olejek szybciej wchłonie, a skóra nie będzie tak tłusta jak przy smarowaniu jej na sucho. Mniej skutecznym sposobem, ale również oszczędzającym czas, jest wlanie 2 łyżek olejku do kąpieli. Wychodząc z wody, “zabierzemy” jego warstwę na mokrej skórze, a po wytarciu pozostanie ona nawilżona, ale niezbyt tłusta. 

Czy rozstępy mogą zrobić się tylko na brzuchu i piersiach?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 01.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

dalila 17.03.2020r.

skad? ano stad, że jak czytasz sklad, i analizujesz kazdy skladnik, to wiesz za co jest odpowiedzialny, i czy jest w ogole istotny, czy to tylko jakis zbedny silikon np, co czesto sie zdaza w produktach na rozstepy. Polecic od siebie moge ew str ialys bo to sprawdzony przeze mnie dobry krem, jako jeden z niewielu faktycznie dzialajcy

nika 09.03.2020r.

no dobra, a to mozesz powiedziec skad mam wiedziec jaki bedzie działał? albo mi coś polecic?

dalila 24.02.2020r.

no to polecam jednak się zainterestować tematem bo wybierając odpowiednie kre my jesteś w stanie pozbyć się czerwonych rozstępów :) trzeba się trochę interestować tematem a nie słuchać co inni mówią

nika 03.02.2020r.

nie wiem, po prostu wszedzie trabia ze to nie działa, wiec tez sie tym sugerowalam. sama przez to nigdy tez kr emu nie uzywalam.

dalila 24.01.2020r.

a czemu mają nic nie dawać?? bo nie rozumiem. wiele osób używa kremów na rozstępy i wiele osob jest zadowolonych. tak jak adella pisała wcześniej, póki skład nie jest w połowie nic nie dającą chemią, to jak najbardziej może pomóc. sama stosowałam krem na moje rozstępy :)

nika 05.12.2019r.

a te kremy na rozstepy o ktorych piszesz to w ogole cos daja? bo zdaje mi sie ze to niewiele moze pomoc

adella 28.11.2019r.

zależy od tego jakiego olejku używałaś, jak często itp. Jeśli chodzi o olejki to tak samo trzeba sprawdzać składy, bo często nie mają czystego składu, są z domieszką jakiś zbędnych substancji i działanie może być osłabione. Poza tym i tak oprócz olejków najlepiej smarować się jeszcze kremem na rozstępy. Tutaj też najważniejsza rzecz to skład. Im więcej składników naturalnych tym lepiej.

Kasia 08.11.2019r.

u mnie olejki tak średnio się sprawdzały. smarowałam się regularnie a rozstępy i tak się pojawiły. Nie wiem czy to tak z zasady nie działa, czy tylko u mnie? ;/

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej