Olejek do włosów – który wybrać i jak go stosować?

Fot: Deagreez / gettyimages.com

Olejek do włosów to całkowicie naturalny (bez substancji konserwujących i innych dodatków) kosmetyk roślinny o oleistej konsystencji. Jego skład stanowią głównie kwasy tłuszczowe, które oddziałują nawilżająco i odżywczo. Może posłużyć do pielęgnacji każdego typu włosów.

Olejowanie włosów jest jedną z najlepszych metod poprawienia ich kondycji z wykorzystaniem całkowicie naturalnych składników. Polega na systematycznym aplikowaniu czystego oleju roślinnego na włosy i skórę głowy. Tradycja tej metody sięga czasów starożytnych i w wielu regionach świata (np. Indiach, Arabii) przez wieki nie traciła na popularności. Współcześnie podbija Europę, stanowiąc obowiązkową pozycję w ofercie salonów fryzjerskich. Olejki roślinne pojawiają się w składzie większości kosmetyków do włosów. Stały się także powszechnie dostępne w czystej postaci, ponieważ kobiety coraz chętniej włączają olejowanie w poczet domowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zobacz film: Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jaki olejek do włosów wybrać?

Olejowanie można zastosować w przypadku każdego rodzaju włosów. Poprawi stan suchych i zniszczonych, wzmocni zdrowe włosy, a nawet rozwiąże problem przetłuszczania się skóry głowy. Aby osiągnąć pożądane efekty, należy jednak dobrać olejek o strukturze odpowiedniej do porowatości włosów, czyli stopnia rozchylenia łusek. Im bardziej przylegają one do rdzenia, tym lepsza jest kondycja włosa i niższa jego porowatość. Parametr ten oszacować można za pomocą prostego testu. W szklance wody niskoporowaty włos będzie utrzymywał się na powierzchni, średnioporowaty po kilku minutach częściowo się zanurzy, a wysokoporowaty – opadnie na dno. Wynik doświadczenia zależy od tego, w jakim stopniu cząsteczki wody mogą wnikać w strukturę włosa. Podobnie jest z cząsteczkami oleju.

Wskazane jest używanie do włosów niskoporowatych olejków o małych cząsteczkach (te o dużych nie wnikną w ich strukturę), jakie występują w produktach z przewagą kwasów nasyconych. Należą do nich np. oleje: palmowy, arachidowy, kokosowy, rycynowy, łopianowy. Podobne właściwości mają masła kosmetyczne – kakaowe czy shea.

Oleje „wnikające” (czyli te o małych cząsteczkach) nie są odpowiednie dla włosów średnio- i wysokoporowatych, ponieważ powodują ich puszenie się. Tym pierwszym najlepiej posłużą produkty bogate w kwasy jednonienasycone (głównie omega-7 i omega-9), czyli cząsteczki o średniej wielkości. Zawierają je m.in. oleje: arganowy, makadamia, sezamowy, migdałowy, jojoba, z awokado, z oliwek. Włosy wysokoporowate najbardziej skorzystają na olejowaniu preparatami z wysoką zawartością kwasów wielonienasyconych (czyli z przewagą omega-3 i omega-6), wśród których wyróżnia się oleje: słonecznikowy, winogronowy, lniany, kukurydziany, z pachnotki, z czarnuszki. Ich duże cząsteczki posłużą odbudowie ubytków włosów, odżywieniu ich od wewnątrz.

Zobacz film: Czy kosmetyki do włosów są bezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Olejek do włosów – sposób użycia

Istnieją różne metody olejowania, spośród których za najskuteczniejszą uważa się nałożenie niewielkiej ilości olejku bezpośrednio na lekko wilgotne włosy i pozostawienie go na co najmniej pół godziny, najlepiej na całą noc. Przed aplikacją preparatu włosy należy starannie rozczesać. W zależności od potrzeb oleje nakłada się na całą długość pojedynczych pasm (w przypadku włosów suchych), a nawet wmasowuje w skórę głowy (gdy włosy wymagają szczególnego odżywienia, są łamliwe, rozdwajają się itp.) lub na nie więcej niż 2/3 długości, z pominięciem ich nasady (przy włosach przetłuszczających się). Natłuszczone włosy zawija się w ręcznik lub foliowy czepek. Ten tzw. turban dobrze jest podgrzać chwilę suszarką. Olejek usuwa się z włosów, myjąc je delikatnym szamponem.

Aby olejowanie przyniosło efekty, należy wykonywać je przynajmniej raz w tygodniu. Ponieważ jest to metoda pielęgnacji całkowicie bezpieczna, pozbawiona jakichkolwiek skutków ubocznych , można stosować ją nawet częściej. Wyjątek stanowi uczulenie na któryś z roślinnych składników, w przypadku którego należy dokonać szczególnie starannego wyboru olejku.

Najpopularniejsze olejki do włosów: arganowy, makadamia

Najczęściej spotykanym typem włosów są średnioporowate. Dlatego dużą popularnością cieszą się olejki półwnikające, czyli z przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Jednym z najbardziej cenionych jest olejek arganowy, nazywany także płynnym złotem

Maroka, które jest jego wyłącznym producentem. Bardzo często występuje on w składzie kosmetyków do włosów, a w większości drogerii można go kupić w czystej postaci. Oprócz cennych kwasów tłuszczowych zawiera dużo witaminy E, karotenoidy i związki polifenolowe – substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olejek arganowy:

  • wygładza włosy, nadając im blask i miękkość,
  • przeciwdziała ich puszeniu się i ułatwia układanie,
  • zmniejsza łamliwość i rozdwajanie się końcówek,
  • stymuluje porost włosów i zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu,
  • zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
  • chroni przed działaniem wolnych rodników,
  • regeneruje skórę głowy i wspomaga walkę z łupieżem.

Innym popularnym produktem jest olejek z orzechów makadamia. Ze względu na dużą zawartość składników odżywczych (witamin A, B, E, minerałów, protein) polecany jest w szczególności włosom suchym, zniszczonym, wymagającym gruntownej odbudowy. Ma wyjątkowo lekką formułę, szybko wchłania się w skórę, dzięki czemu nie przetłuszcza fryzury.

Olejek makadamia:

  • wygładza, zmiękcza, nawilża i dogłębnie odżywia włosy,
  • eliminuje ich puszenie się i plątanie,
  • stymuluje porost,
  • zabezpiecza włosy przed promieniowaniem UV,
  • zapewnia ochronę koloru po farbowaniu,
  • redukuje czas schnięcia włosów,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum,
  • działa leczniczo na atopową, łuszczącą się skórę głowy.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 11.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej