Olej cytrynowy do stosowania w kuchni różni się od wytłaczanego ze skórek owoców olejku (lub uzyskiwanego w procesie destylacji z parą wodną) o właściwościach zdrowotnych i wybielających. Aromatyzowana cytryną oliwa z oliwek także może być dobrym kosmetykiem, tym bardziej jeśli doda się do niej płynną witaminę E lub mieszankę witamin E i A. Naturalny olejek cytrynowy ma jednak szersze spektrum działania.
Właściwości olejku cytrynowego
Naturalny olejek cytrynowy ma właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające i osuszające, tonizujące oraz uspokajające. Stosowany zewnętrznie łagodzi też świąd. Olejek cytrynowy stosowany wewnętrznie i zewnętrznie chroni komórki, jest przeciwutleniaczem, więc równolegle opóźnia procesy starzenia. Potencjalnie olejek cytrynowy zmniejsza poziom cholesterolu i reguluje procesy trawienia, a także przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.
Olejek cytrynowy właściwości zawdzięcza zawartości składników takich jak:
- limonen,
- terpeny,
- geraniol,
- bioflawonoidy,
- kumaryny,
- pektyny.
Badania wykazały, że olejek cytrynowy oddziałuje na bakterie tlenowe. Wnioski z przeprowadzonych testów były takie, że olejek cytrynowy większą aktywność wykazuje wobec gram-dodatnich bakterii niż wobec bakterii gram-ujemnych. Najskuteczniejsze działanie obserwowane jest w przypadku szczepów w gatunku Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego.
Olejek cytrynowy – zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne, dawkowanie
Olejek cytrynowy zastosowanie ma zarówno w kosmetyce, profilaktyce chorób oraz w leczeniu infekcji dróg oddechowych, trądziku czy łupieżu. Może być z powodzeniem stosowany jako odstraszacz owadów i jako preparat łagodzący świąd po ukąszeniach. Ma działanie uspokajające, jeśli używa się go do masażu.
- Olejek cytrynowy do twarzy – olejek cytrynowy na twarz polecany jest szczególnie do cery trądzikowej lub problematycznej. Przyspiesza gojenie zmian skórnych i regenerację komórek, reguluje wydzielanie łoju oraz ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, zapobiegając dzięki temu nadkażeniom bakteryjnym. Olejek cytrynowy na przebarwienia działa rozjaśniająco, wybielając delikatnie cerę i ujednolicając jej koloryt.
- Olejek cytrynowy na włosy – pomaga w walce z łupieżem i ogranicza przetłuszczanie włosów. Dobrze oczyszcza i pomaga w leczeniu grzybicy oraz zmian skórnych w obrębie skalpu. Wewnętrzne stosowanie olejku cytrynowego pozwala zmniejszać ryzyko otyłości, chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych. Wspomagająco działa też na trawienie, zwalcza zgagę. Olejek cytrynowy ma zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz gardła, wspomaga leczenie przeziębienia i infekcji bakteryjnych.
Przeciwwskazania do stosowania olejku cytrynowego
Stosowanie olejku cytrynowego jest przeciwwskazane w przypadku ekspozycji na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe może wchodzić w reakcję z olejkiem i skórą w taki sposób, że powoduje depigmentacje i hiperpigmentacje, czyli przebarwienia. Nie zaleca się stosowania oleju cytrynowego kobietom w ciąży ani u małych dzieci. Olejku cytrynowego nie należy stosować w przypadku uczulenia na cytrusy oraz u osób podatnych na alergiczne podrażnienie skóry.
Olejek cytrynowy – jak zrobić? Domowy sposób na olejek cytrynowy
Naturalny olejek cytrynowy o właściwościach zdrowotnych powstaje w procesie tłoczenia skórek cytrynowych i nie da się go zrobić samodzielnie w domu, nie dysponując odpowiednim sprzętem. Natomiast można zrobić olejek o aromacie cytrynowym, który także pozytywnie może wpływać na zdrowie ze względu na zawartość oliwy z oliwek. Żeby samodzielnie wykonać aromatyzowany olejek cytrynowy, należy przygotować:
- 3 duże cytryny,
- słoik,
- szklaną, zakręcaną buteleczkę na gotowy olejek,
- oliwę z oliwek.
Cytryny należy dokładnie wyszorować w ciepłej wodzie, a następnie bardzo cienko obrać, by biała część skórki została na owocach. Skórki rozkłada się na ręczniku, np. papierowym, i zostawia na 2 do 3 dni do przesuszenia w przewiewnym miejscu. Wysuszone skórki należy umieścić w czystym i suchym słoiku i zalać oliwą, by przykryła ona skórki.
Słoik należy odstawić na 2 do 3 tygodni w ciemne i chłodne miejsce. Raz lub dwa razy dziennie w tym czasie należy nim postrząsać. Słoik można owinąć folią aluminiową, żeby upewnić się, że do środka nie dostaje się światło. Po upływie 2 do 3 tygodni olejek wystarczy odcedzić i przefiltrować np. przez gazę, a następnie zlać do przygotowanej buteleczki. Można zużyć go w ciągu 2 miesięcy, przechowując w suchym i chłodnym miejscu.
Bibliografia:
1. J. Newerli-Guz, M. Śmiechowska, J. Piotrzkowska, Substancje aromatyzujące jako składniki herbatek ziołowo-owocowych, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 61, październik 2006, s. 27-28, dostęp online 10.01.2018 r.: http://zeszyty.am.gdynia.pl/sites/default/files/ZN12.pdf.
2. A. Kędzia, A. Kusiak, M. Ziółkowska-Klinkosz, A. Gębska, A. Wojtaszek-Słomińska, M. Wierzbowska, Działanie na bakterie tlenowe olejku cytrynowego (Ol. Citri), Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 8-11, dostęp online 10.01.2018 r.: http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/04/pf_2016_008- 011.pdf.
3. W. Mączka, K. Wińska, M. Grabarczyk, M. Anioł, Właściwości biologiczne geraniolu, Postępy Fitoterapii 1/2006, s. 39-43, dostęp online 10.01.2018 r.: http://www.czytelniamedyczna.pl/5528,wlasciwosci-biologiczne- geraniolu.html.
jaceek 21.03.2018r.
Zadne naturalne metody u mnie nie dzialają. Tak samo leki. Ostatnio przeczytałem o microhaar. Wykonują zabiegi mikropigmentacji. Podobno to jakas super metoda z UK. Przeszczepu sie troche boje bo juz tez sie naczytalem ze czesto wystepuja powiklania i ogolnie nieciekawa sprawa. Slyszał ktos o microhaar?