Olejek cytrynowy – zastosowanie, przeciwwskazania, jak zrobić

Fot: GSPictures / gettyimages.com

Olejek cytrynowy do twarzy i na włosy działa odkażająco, ściągająco i zapobiega przetłuszczaniu się tych obszarów. Opóźnia też procesy starzenia. Stosowany wewnętrznie może zmniejszać poziom cholesterolu, wspomaga układ pokarmowy i leczy infekcje dróg oddechowych.

Olej cytrynowy do stosowania w kuchni różni się od wytłaczanego ze skórek owoców olejku (lub uzyskiwanego w procesie destylacji z parą wodną) o właściwościach zdrowotnych i wybielających. Aromatyzowana cytryną oliwa z oliwek także może być dobrym kosmetykiem, tym bardziej jeśli doda się do niej płynną witaminę E lub mieszankę witamin E i A. Naturalny olejek cytrynowy ma jednak szersze spektrum działania.

Właściwości olejku cytrynowego

Naturalny olejek cytrynowy ma właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające i osuszające, tonizujące oraz uspokajające. Stosowany zewnętrznie łagodzi też świąd. Olejek cytrynowy stosowany wewnętrznie i zewnętrznie chroni komórki, jest przeciwutleniaczem, więc równolegle opóźnia procesy starzenia. Potencjalnie olejek cytrynowy zmniejsza poziom cholesterolu i reguluje procesy trawienia, a także przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Olejek cytrynowy właściwości zawdzięcza zawartości składników takich jak:

  • limonen,
  • terpeny,
  • geraniol,
  • bioflawonoidy,
  • kumaryny,
  • pektyny.

Badania wykazały, że olejek cytrynowy oddziałuje na bakterie tlenowe. Wnioski z przeprowadzonych testów były takie, że olejek cytrynowy większą aktywność wykazuje wobec gram-dodatnich bakterii niż wobec bakterii gram-ujemnych. Najskuteczniejsze działanie obserwowane jest w przypadku szczepów w gatunku Staphylococcus aureus, czyli gronkowca złocistego.

Olejek cytrynowy – zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne, dawkowanie

Olejek cytrynowy zastosowanie ma zarówno w kosmetyce, profilaktyce chorób oraz w leczeniu infekcji dróg oddechowych, trądziku czy łupieżu. Może być z powodzeniem stosowany jako odstraszacz owadów i jako preparat łagodzący świąd po ukąszeniach. Ma działanie uspokajające, jeśli używa się go do masażu.

  • Olejek cytrynowy do twarzy – olejek cytrynowy na twarz polecany jest szczególnie do cery trądzikowej lub problematycznej. Przyspiesza gojenie zmian skórnych i regenerację komórek, reguluje wydzielanie łoju oraz ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, zapobiegając dzięki temu nadkażeniom bakteryjnym. Olejek cytrynowy na przebarwienia działa rozjaśniająco, wybielając delikatnie cerę i ujednolicając jej koloryt.
  • Olejek cytrynowy na włosy – pomaga w walce z łupieżem i ogranicza przetłuszczanie włosów. Dobrze oczyszcza i pomaga w leczeniu grzybicy oraz zmian skórnych w obrębie skalpu. Wewnętrzne stosowanie olejku cytrynowego pozwala zmniejszać ryzyko otyłości, chorób układu krążenia, a także chorób nowotworowych. Wspomagająco działa też na trawienie, zwalcza zgagę. Olejek cytrynowy ma zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych oraz gardła, wspomaga leczenie przeziębienia i infekcji bakteryjnych.

Przeciwwskazania do stosowania olejku cytrynowego

Stosowanie olejku cytrynowego jest przeciwwskazane w przypadku ekspozycji na słońce. Promieniowanie ultrafioletowe może wchodzić w reakcję z olejkiem i skórą w taki sposób, że powoduje depigmentacje i hiperpigmentacje, czyli przebarwienia. Nie zaleca się stosowania oleju cytrynowego kobietom w ciąży ani u małych dzieci. Olejku cytrynowego nie należy stosować w przypadku uczulenia na cytrusy oraz u osób podatnych na alergiczne podrażnienie skóry.

Olejek cytrynowy – jak zrobić? Domowy sposób na olejek cytrynowy

Naturalny olejek cytrynowy o właściwościach zdrowotnych powstaje w procesie tłoczenia skórek cytrynowych i nie da się go zrobić samodzielnie w domu, nie dysponując odpowiednim sprzętem. Natomiast można zrobić olejek o aromacie cytrynowym, który także pozytywnie może wpływać na zdrowie ze względu na zawartość oliwy z oliwek. Żeby samodzielnie wykonać aromatyzowany olejek cytrynowy, należy przygotować:

  • 3 duże cytryny,
  • słoik,
  • szklaną, zakręcaną buteleczkę na gotowy olejek,
  • oliwę z oliwek.

Cytryny należy dokładnie wyszorować w ciepłej wodzie, a następnie bardzo cienko obrać, by biała część skórki została na owocach. Skórki rozkłada się na ręczniku, np. papierowym, i zostawia na 2 do 3 dni do przesuszenia w przewiewnym miejscu. Wysuszone skórki należy umieścić w czystym i suchym słoiku i zalać oliwą, by przykryła ona skórki.

Słoik należy odstawić na 2 do 3 tygodni w ciemne i chłodne miejsce. Raz lub dwa razy dziennie w tym czasie należy nim postrząsać. Słoik można owinąć folią aluminiową, żeby upewnić się, że do środka nie dostaje się światło. Po upływie 2 do 3 tygodni olejek wystarczy odcedzić i przefiltrować np. przez gazę, a następnie zlać do przygotowanej buteleczki. Można zużyć go w ciągu 2 miesięcy, przechowując w suchym i chłodnym miejscu.


Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. J. Newerli-Guz, M. Śmiechowska, J. Piotrzkowska, Substancje aromatyzujące jako składniki herbatek ziołowo-owocowych, Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, nr 61, październik 2006, s. 27-28, dostęp online 10.01.2018 r.: http://zeszyty.am.gdynia.pl/sites/default/files/ZN12.pdf.

2. A. Kędzia, A. Kusiak, M. Ziółkowska-Klinkosz, A. Gębska, A. Wojtaszek-Słomińska, M. Wierzbowska, Działanie na bakterie tlenowe olejku cytrynowego (Ol. Citri), Postępy Fitoterapii 1/2016, s. 8-11, dostęp online 10.01.2018 r.: http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/04/pf_2016_008- 011.pdf.

3. W. Mączka, K. Wińska, M. Grabarczyk, M. Anioł, Właściwości biologiczne geraniolu, Postępy Fitoterapii 1/2006, s. 39-43, dostęp online 10.01.2018 r.: http://www.czytelniamedyczna.pl/5528,wlasciwosci-biologiczne- geraniolu.html.

Data aktualizacji: 20.04.2018,
Opublikowano: 14.03.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

jaceek 21.03.2018r.

Zadne naturalne metody u mnie nie dzialają. Tak samo leki. Ostatnio przeczytałem o microhaar. Wykonują zabiegi mikropigmentacji. Podobno to jakas super metoda z UK. Przeszczepu sie troche boje bo juz tez sie naczytalem ze czesto wystepuja powiklania i ogolnie nieciekawa sprawa. Slyszał ktos o microhaar?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej