Olejek anyżowy – właściwości lecznicze, zastosowanie

Fot: YelenaYemchuk / gettyimages.com

Olejek anyżowy jest jedną z najpopularniejszych roślinnych substancji lotnych, chętnie wykorzystywaną w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym, ale również w celach leczniczych. Wykazuje działanie przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Olejek anyżowy pozyskiwany jest z należącej do rodziny baldaszkowatych rośliny o nazwie biedrzeniec anyż, pochodzącej ze wschodnich obszarów basenu Morza Śródziemnego. Ceniono ją już w starożytnym Egipcie i Grecji, do Polski dotarła w okresie średniowiecza, sprowadzona przez benedyktynów.

Obecnie w naszym kraju biedrzeniec jest uprawiany rzadko, ponieważ woli znacznie cieplejszy klimat. Olejek anyżowy pozyskuje się z dojrzałych, wysuszonych owoców anyżu przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję. Od wieków jest stosowany w celach spożywczych i do produkcji alkoholu (popularna anyżówka), ale również w przemyśle kosmetycznym oraz lecznictwie.

Olejek anyżowy – zastosowanie

Zastosowanie olejku anyżowego jest bardzo wszechstronne, co substancja zawdzięcza silnemu stężeniu dobroczynnych związków. Jego głównym składnikiem jest anetol, czyli terpenoid nadający smaku licznym wyrobom spożywczym (gumie do żucia, alkoholom, słodyczom) i służący do aromatyzowania mydeł czy produktów chemii gospodarczej. Działa też przeciwbólowo, wykrztuśnie, sekretolitycznie (rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych), antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, wiatropędnie i przeciwfermentacyjnie. Wpływa znieczulająco i rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6.

Olejek anyżowy zawiera również inne związki z grupy terpenoidów, pochodne fenylopropanu, estry, aldehyd anyżowy oraz kwas palmitynowy, którego skład jest niemal identyczny jak sebum wytwarzane przez ludzką skórę. Jest to jednocześnie bardzo skuteczny przeciwutleniacz, powstrzymujący procesy starzenia skóry.

Olejek anyżowy, stosowany bezpośrednio na skórę, działa antyseptycznie i przeciwpasożytniczo. Można go również wykorzystywać do aromaterapii. Wykazuje wówczas właściwości rozgrzewające, uspokajające i rozluźniające. Łagodzi stres i uczucie rozdrażnienia, pobudza apetyt oraz ułatwia trawienie. Olejek anyżowy jest skutecznym panaceum na dolegliwości układu oddechowego (łagodzi kaszel i katar, działa wykrztuśnie) oraz pokarmowego – pomaga uporać się z wzdęciami czy bólem brzucha.

Jak stosować olejek anyżowy?

Olejek anyżowy charakteryzuje się bardzo silnym działaniem, dlatego powinien być stosowany z umiarem, zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Produkt nie jest zalecany dla dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią. Należy go wykorzystywać w niewielkich ilościach, ponieważ przedawkowanie substancji zapachowych może wywoływać halucynacje, spowalniać krążenie krwi, a także grozi zaburzeniami krążenia. Przed zaaplikowaniem olejku anyżowego na skórę warto przeprowadzić próbę uczuleniową, by sprawdzić, czy produkt nie wywołuje reakcji alergicznej.

Olejek anyżowy powinien być przechowywany w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Przed użyciem musi być rozcieńczony w wodzie lub oleju roślinnym, np. oliwie z oliwek, oleju migdałowym czy popularnym w ostatnim czasie oleju makadamia, wytłaczanym z owoców wiecznie zielonego drzewa z rodziny srebrnikowców, uprawianego w Australii, Azji i Afryce.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Dawkowanie olejku anyżowego

Olejek anyżowy można stosować na różne sposoby, jednak w niewielkich ilościach. Przy infekcjach układu oddechowego, zwłaszcza kaszlu, sprawdzi się płukanka z kilku kropli tego produktu, rozcieńczonych w szklance letniej wody. Odkrztuszenie ułatwi dodanie do mikstury podobnej ilości olejku z mięty pieprzowej lub eukaliptusowego.

W przypadku dolegliwości trawiennych lub bólu menstruacyjnego warto spróbować masażu – wcześniej należy rozcieńczyć 2–3 krople olejku anyżowego w łyżce oleju roślinnego, najlepiej sezamowego lub słonecznikowego. Napięcie psychiczne, stres i rozdrażnienie nerwowe pozwoli ukoić aromatyczna kąpiel – do wanny z ciepłą wodą trzeba wówczas dolać 4–8 kropli olejku anyżowego. Olejek anyżowy może być wykorzystany do przygotowania parówki, która nie tylko pomaga uporać się z dolegliwościami układu oddechowego, ale również pozytywnie wpływa na kondycję skóry, usuwając zanieczyszczenia i oczyszczając pory. Do szerokiego naczynia z wrzącą wodą należy zapuścić 3–4 krople olejku, a następnie nakryć się ręcznikiem i nachylić nad naczyniem, pozostając w takiej pozycji przez przynajmniej kwadrans.

Produktu warto użyć do aromatyzacji pomieszczeń, wykorzystując nawilżacze i rozpylacze (5 kropli olejku anyżowego na 1 litr wody). Nie tylko zapewnia przyjemny zapach, ale również może działać odstraszająco na męczące owady. Dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi, zwłaszcza lawendowym i waniliowym.

Zobacz film: Domowe sposoby na piękną skórę. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 04.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej