Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie

Fot. mapodile / Getty Images

Dbanie o cerę powinno być dostosowane do jej rodzaju. Prezentujemy Wam kolejne oleje - tym razem z powodzeniem możecie je wykorzystać do dbania o cerę dojrzałą. 

Zacznijmy od oleju z opuncji figowej, który uznawany jest za prawdziwy luksus. Dosłownie - na 1 litr oleju z pestek opuncji należy zużyć ok. 1 miliona pestek opuncji. Przekłada się to także na cenę oleju, za 10 ml zapłacimy około 40 złotych. Czy warto? Olej z opuncji figowej nawilża, pielęgnuje skórę i spowalnia procesy starzenia. Niweluje działanie wolnych rodników, zawiera bardzo duże stężenie kwasów omega-3, witaminy E i w efekcie działa regenerująco. Olej z opuncji figowej łagodzi także rumień posłoneczny. 

Olej z opuncji figowej możemy używać do każdego typu cery, jednak jest on szczególnie polecany osobom z cerą dojrzałą. Działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo, przy czym podkreśla się jego działanie anty-aging. Olej z opuncji podnosi odporność skóry i zwiększa jej nawodnienie, zapobiega fotostarzeniu się skóry i zawiera kwas linolowy stanowiący główny składnik płaszcza lipidowego skóry. 

Olej z opuncji figowej służy bardzo często jako aktywny składnik w pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami, dzięki czemu poprawia mikrocyrkulację krwi. Jednak oleje służą nie tylko do pielęgnacji twarzy.

Oleje kosmetyczne mogą być stosowane w pielęgnacji całego ciała. Olej można nakładać bezpośrednio na skórę, można też zmieszać w dłoni dwa rodzaje oleju, łączyć w dłoni z innymi dowolnymi składnikami, np. żelem z aloesu, kwasem hialuronowym, czy wzbogać skład kremu. Dzięki olejom można tworzyć własne naturalne i spersonalizowane kosmetyki DIY: serum, oliwki do masażu, płyny do demakijażu, kremy, balsamy. Należy pamiętać, by wybierać oleje tylko ze sprawdzonego źródła, najlepiej tłoczone na zimno, nierafinowane, z certyfikatem ekologicznego pochodzenia surowca - komentuje Artur Chaber, właściciel sklepu ECOSPA.pl.

Do pielęgnacji cery dojrzałej świetnie sprawdzi się także olej z dzikiej róży. Zawiera on naturalny kwas trans-retinowy (kwas witaminy A), który regeneruje tkanki na poziomie komórkowym. Jest bogaty w karotenoidy (beta-karoten, likopen, zeaksantynę i in.) o właściwościach antyoksydacyjnych. Charakteryzuje się wysoką zawartością kwasu linolowego (44%), kwasu a-linolenowego (23,5%) i kwasu oleinowego (22,35%). 

Co więcej olejek z dzikiej róży działa regenerująco, wzmacniająco, przeciwzapalnie i uelastyczniająco. Znajdziemy w nim wysoką zawartość karotenoidów - substancji o działaniu naprawczym, antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym. Właściwości regeneracyjne zawdzięcza zawartości kwasu trans-retinowego, wykazuje także działanie łagodzące, zmiękczające górne warstwy skóry, wygładzające, zapobiega przesuszeniu skóry. 

Olej z dzikiej róży może być stosowany w celu rozjaśnienia przebarwień, odbudowy cementu międzykomórkowego oraz do redukcji blizn i rozstępów. 

Olej z nasion rokitnika jest przeznaczony do pielęgnacji cery dojrzałej, trądzikowej, tłustej, naczyniowej, skłonnej do powstawania blizn, a także skóry z rozstępami. Olej pozyskiwany z owoców rokitnika zawiera bardzo wysokie stężenie karotenoidów, wykazując tym samym właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące. Regularne stosowanie oleju z nasion rokitnika wpływa pozytywnie na koloryt skóry, łagodzi także podrażnienia spowodowane słońcem.

Olej z nasion rokitnika wspomaga także leczenie egzemy, a dzięki właściwościom zmiękczającym może być stosowany do pielęgnacji blizn i rozstępów. 

Zobaczcie na filmie, jak jeszcze pielęgnować skórę dojrzałą:

Zobacz film: Jak pielęgnować skórę dojrzałą? Źródło: Dzień Dobry TVN

Olej z orzechów brazylijskich również znajduje swoje zastosowanie przy pielęgnacji cery dojrzałej, zniszczonej, potrzebującej odnowy. Jest szczególnie skuteczny, jeśli chodzi o zwalczanie wolnych rodników. Można go także stosować do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Co ciekawe olej z orzechów brazylijskich zawiera cenne fitosterole (sistosterol) oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A i E. Jest także bogaty w pierwiastki: magnez, który korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i ukrwienie skóry (niedobór powoduje szybsze starzenie się skóry) oraz selen - pierwiastek posiadający silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Olej z orzechów brazylijskich można wykorzystać do pielęgnacji paznokci oraz końcówek włosów. Za 30 ml oleju z orzechów brazylijskich zapłacimy około 8 złotych. 

Innym olejem do pielęgnacji cery dojrzałej jest olej z kiełków pszenicy, zawierający bardzo wysokie stężenie witaminy E. Polecany jest do stosowania do cery suchej, dojrzałej i mieszanej, bardzo gęsty w konsystencji o charakterystycznym, zbożowym zapachu. 

W swoim składzie olej z kiełków pszenicy zawiera kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas olejowy, kwas palmitynowy, stearynowy, lecytynę, tiaminę, niacynę, karoten, a także witaminy: A, D i E. Znajdziemy w nim także sód, wapń, potas, magnez, fosfor, siarkę i żelazo.

Olej z kiełków pszenicy pomoże w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, odwodnionej. Lecytyna, którą zawiera, powstrzymuje utratę wody przez skórę, doskonale nawilża, zmiękcza i natłuszcza skórę. Substancje proestrogenne przyspieszają odbudowę zniszczonego naskórka, a przeciwutleniacze zapobiegają procesowi oksydacji, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje. Dodatkowo olej posiada właściwości silnie gojące (goi egzemy i zmiany łuszczycowe), a także działa ochronnie przed promieniowaniem UV.

Źródło:

ECOSPA.pl

Data aktualizacji: 06.09.2019,
Opublikowano: 03.09.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej