Okłady borowinowe – wskazania, działanie. Jak stosować okłady borowinowe w domu?

Fot: yatcenko / stock.adobe.com

Okłady borowinowe to zabiegi z wykorzystaniem naturalnego torfu – borowiny. Przeprowadza się je w celu złagodzenia bólu oraz stanów zapalnych, które towarzyszą między innymi chorobom reumatycznym.

Borowina to naturalna substancja, bogata w cenne substancje organiczne, takich jak kwasy fulwonowe, kwasy humusowe, mikro- i makroelementy oraz wiele innych. Dzięki ich zawartości borowina skutecznie leczy stany zapalne, choroby kości, mięśni, stawów, a nawet dolegliwości kobiece i niektóre choroby wewnętrzne. Ten naturalny surowiec korzystnie wpływa również na kondycję skóry, wygładzając ją i ujędrniając. Właściwości borowiny wykorzystywane są przez medycynę oraz przez kosmetologię. Do niedawna zabiegi z wykorzystaniem okładów borowinowych dostępne były jedynie w uzdrowiskach lub gabinetach kosmetycznych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na to, by wykonywać okłady borowinowe w domu.

Jakie właściwości ma borowina? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jakie właściwości ma borowina? Źródło: 36,6

Okłady borowinowe – czym jest borowina?

Borowina jest rodzajem torfu, czyli skały osadowej, która została utworzona w wyniku przemian obumarłych szczątków roślinnych. Na tle innych rodzajów torfu borowina wyróżnia się dużym stopniem przetworzenia przez bakterie. Złoża borowiny zostały uformowane około 10 000 lat przed naszą erą, a największe ich ilości znajdują się na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Borowina zaliczana jest do grupy peloidów, czyli surowców geologicznych, które wykorzystuje się do celów leczniczych.

Okłady borowinowe – właściwości

Borowina to surowiec wyjątkowo bogaty w substancje aktywne. W jej skład wchodzą między innymi:

  • kwasy humusowe,
  • kwasy huminowe,
  • kwasy hymatomelanowe,
  • kwasy fulwolonowe,
  • garbniki,
  • pektyny,
  • bituminy (między innymi woski i żywice),
  • niewielkie ilości hormonów – progesteronu, estradiolu, testosteronu i kortyzolu,
  • magnez, potas, żelazo, wapń, sód, krzem.

Bogactwo cennych składników aktywnych sprawia, że borowina wykorzystywana jest w leczeniu wielu dolegliwości.

Okłady borowinowe – wskazania do zabiegu

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenie zabiegu, wyróżnia się między innymi:

Okłady borowinowe – metodyka zabiegu

Przed zabiegiem borowina zostaje podgrzana do 42-46 stopni Celsjusza, a następnie nałożona na wybrane miejsce ciała. Obszar ten zostaje owinięty folią, ręcznikiem oraz kocem – dzięki temu borowina utrzymuje wysoką temperaturę. Po określonym czasie (zwykle wynosi on około 30 minut) okład zostaje usunięty, a skóra dokładnie oczyszczona. Zabieg przeprowadzany jest zwykle w seriach 2-4 okładów tygodniowo przez 3-4 tygodnie.

W uzdrowiskach najczęściej przeprowadza się częściowe okłady borowinowe. Podczas tych zabiegów borowiną pokrywa się maksymalnie 25% powierzchni ciała pacjenta. Jeżeli okład wykonywany jest w okolicy klatki piersiowej, w obrębie serca umieszcza się woreczek z lodem. W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach przeprowadza się okłady całościowe, polegające na pokryciu borowiną całej powierzchni ciała. Zabiegi tego typu są jednak silnie obciążające dla organizmu i decyzję o ich przeprowadzeniu zawsze powinien podejmować lekarz.

Okłady borowinowe w domu

W aptekach zakupić można gotowe plastry borowinowe do przyrządzenia miejscowych okładów. Zabieg w warunkach domowych przeprowadza się niemalże identycznie jak w uzdrowiskach. Płat borowiny należy podgrzać w ciepłej wodzie, przyłożyć do chorego miejsca, okryć ręcznikiem i kocem i pozostawić na skórze przez około pół godziny.

Plastry borowinowe można wykorzystać również do przygotowywania chłodnych kompresów. W tym celu borowinę należy umieścić w lodówce na co najmniej godzinę. Następnie płat należy owinąć ręcznikiem lub tetrą i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca na 10-20 minut. Zimny kompres borowinowy zaleca się stosować przy urazach mechanicznych, przeciążeniach stawów lub wylewach podskórnych.

Okłady borowinowe – działanie na organizm

Pierwszy z mechanizmów działania borowiny polega na wywołaniu efektów termicznych. Podgrzana borowina oddziałuje na miejsce poddawane zabiegowi, powodując miejscowe przegrzanie tkanek. Dzięki temu przyspiesza krążenie i zwiększa się przepływ krwi przez miejsce, w którym wykonywany jest okład. Powoduje to lepsze dotlenienie oraz głębokie odżywienie tkanek, usunięcie nagromadzonych toksyn, przyspieszenie metabolizmu komórkowego i procesów regeneracyjnych.

Jednocześnie borowina oddziałuje na organizm za sprawą wielu składników aktywnych, które zawiera. Wykazują one właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, ściągające oraz antyoksydacyjne.

Okłady borowinowe – przeciwwskazania do zabiegu

Wśród podstawowych przeciwwskazań do stosowania okładów borowinowych wymienia się między innymi:

  • żylaki,
  • zapalenie żył,
  • niewydolność krążeniową,
  • zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie krwi,
  • miażdżycę,
  • anemię,
  • ciążę,
  • cukrzycę,
  • choroby nerek lub choroby serca.

Pomimo tego, że zabiegi borowinowe uznawane są za skuteczne i bezpieczne, ich stosowanie nie zawsze jest wskazane. Z tego względu, przed rozpoczęciem kuracji z wykorzystaniem okładów borowinowych, warto zasięgnąć porady lekarza.

Kiedy powinniśmy udać się do ortopedy po poradę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej