Obrzęk Quinckego, czyli obrzęk naczynioruchowy. Przyczyny i postępowanie

Fot: Adiano / fotolia.com

Obrzęk Quinckego może być nabyty lub wrodzony. Najczęściej atakuje okolice oczu i nosa, a jedną z jego przyczyn są alergie. Ostre przypadki wymagają natychmiastowego leczenia, by zapobiec niewydolności oddechowej.

Obrzęk Quinckego inaczej nazywany jest obrzękiem naczynioruchowym. Może występować na całym ciele, ale pojawia także w rejonie górnych dróg oddechowych i w przewodzie pokarmowym. Obrzękowi Quinckego często towarzyszy pokrzywka.

Przyczyny obrzęku Quinckego

Gdy obrzęk Quinckego występuje z pokrzywką, wówczas jego powodem jest reakcja alergiczna. Jeżeli przy obrzęku naczynioruchowym nie ma pokrzywki, może on mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Obrzęk współwystępuje z pokrzywką w prawie połowie przypadków. Przyczyniają się do niego wtedy:

  • alergie – na niektóre leki (penicylina i sulfonamidy), pokarmy (najczęściej na orzechy ziemne i włoskie, owoce morza, mleko, jaja, kiwi, banany, awokado, jadalne kasztany), jady owadów;
  • infekcje wirusowe;
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • środki cieniujące wykorzystywane podczas badań radiologicznych;
  • choroby zajmujące kilka rodzajów tkanek lub narządów, np. toczeń rumieniowaty układowy, hipereozynofilia;
  • czynniki fizyczne – zimno, światło słoneczne;

Przyczyną wrodzonego obrzęku naczynioruchowego może być zmniejszone stężenie lub niska aktywność inhibitora C1. Powoduje je mutacja genu znajdującego się na chromosomie 11. Obrzęk pojawia się wtedy po urazach, zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych, infekcjach, stresie emocjonalnym, przyjęciu środków antykoncepcyjnych lub inhibitora konwertazy angiotensyny, nadużyciu alkoholu lub bez konkretnej przyczyny. Nabyty obrzęk Quinckego objawia się zwykle po 40. roku życia. Do niego również może przyczyniać się niedobór inhibitora C1. W takich przypadkach powodem zmniejszenia jego stężenia są choroby układowe.

Jeżeli nie da się ustalić, co jest przyczyną wystąpienia obrzęku, nazywa się go obrzękiem naczynioruchowym idiopatycznym.

Objawy obrzęku naczynioruchowego

Obrzęk naczynioworuchowy związany z pokrzywką występuje na twarzy, kończynach i w okolicach narządów płciowych, w jednym lub kilku miejscach jednocześnie. Czasami powoduje zniekształcenie rysów twarzy. Zmianom tym nie towarzyszy świąd ani stan zapalny, może się za to pojawić ból i nadwrażliwość. Obrzęk trwa przez kilka godzin, choć zdarza się, że utrzymuje się przez kilka dni. Czasami pojawiają się też bóle głowy, trudności przy połykaniu, duszności, obrzęk języka, gardła, krtani.

Obrzęk Quinckego bez pokrzywki zawsze daje takie same objawy, niezależnie od przyczyny. Zazwyczaj występuje pojedynczo, na twarzy, rękach, przedramionach, na nogach, narządach płciowych lub pośladkach. Czasami powoduje zniekształcenia ciała. Obrzęk naczynioruchowy tego typu narasta najpierw przez 12–24 godzin, a ustępuje po ok. 3 dniach. Może być bolesny, czasem towarzyszy mu ból. Najwcześniejszymi objawami są: ściskanie w gardle, trudności z połykaniem, chrypka, duszności. Obrzęk języka, gardła lub krtani może spowodować poważne problemy z oddychaniem, a w dalszej kolejności niewydolność oddechową i w konsekwencji – śmierć. Jeżeli zmiany dotykają również układu pokarmowego, obrzęk ściany jelita powoduje bóle brzucha, biegunki, nudności i wymioty. Objawy te bardzo często mylone są z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Leczenie obrzęku Quinckego

W leczeniu przewlekłego obrzęku występującego z pokrzywką najważniejsze jest wyeliminowanie czynnika wywołującego alergię. Może to polegać na usunięciu z diety niektórych pokarmów. Nawrotom obrzęków zapobiega się, podając chorym leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy.

Postępowanie wygląda inaczej, jeżeli przyczyną obrzęku naczynioruchowego jest niedobór inhibitora C1. W takich przypadkach chory powinien przyjmować koncentrat inhibitora. Oprócz tego podaje mu się androgeny lub kwas traneksamowy – jedno i drugie ma działanie łagodzące obrzęki. Chory przyjmuje je nie tylko po wystąpieniu obrzęku, ale także wtedy, gdy pojawia się jedynie takie ryzyko. Leczenie przebiega tak samo, jeżeli niskie stężenie inhibitora C1 jest wynikiem choroby układowej.

W ostrych przypadkach, kiedy choremu zagraża niewydolność oddechowa, konieczne może być wykonanie intubacji dotchawiczej. Podaje mu się też m.in. adrenalinę i leki łagodzące obrzęk. Jeżeli obrzękowi Quinckego towarzyszy pokrzywką, należy natychmiast wyeliminować czynnik wywołujący reakcję. Stosuje się wtedy także leki przeciwhistaminowe, a do zwalczania objawów używa się glikokortykosteroidów. Dawkę tych ostatnich można zmniejszyć, jeżeli chory będzie przyjmował w zamian leki hamujące układ odpornościowy. Ataki bez pokrzywki, związane z przyczynami wrodzonymi, leczy się, podając koncentrat inhibitora C1 i androgeny.

Zobacz film: Ćwiczenia, które poprawiają krążenie w nogach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.11.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej