Objawy zawału serca u mężczyzn. Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Fot. PeopleImages / Getty Images

Objawy zawału u mężczyzn to typowo ból w klatce piersiowej, za mostkiem, promieniujący do żuchwy, lewego ramienia czy pleców, z towarzyszącym uczuciem duszności. Zawał u mężczyzn może jednak również dawać mniej specyficzne objawy.

Zawał serca może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć obraz kliniczny i patomechanizm zawału często różnią się w zależności od płci. Zawał mięśnia sercowego oznacza wystąpienie martwicy mięśnia sercowego, co spowodowane jest niedokrwieniem danej tkanki. Początkowo źle ukrwione kardiomiocyty (komórki mięśnia sercowego) po prostu przestają prawidłowo funkcjonować ze względu na brak tlenu i substancji odżywczych. Zaczynają się rozpadać, co w badaniach laboratoryjnych objawia się wzrostem poziomu troponin we krwi. Kiedy komórki obumierają, określa się to martwicą danej tkanki.

Przyczyny zawału serca u mężczyzn

Zawał serca u mężczyzn w głównej mierze wywołany jest przez pęknięcie blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym (naczyniu zaopatrującym serce w krew). Jest to najczęstsza przyczyna zawału u mężczyzn. Kiedy blaszka miażdżycowa pęka, zaczyna się tworzyć na niej skrzeplina złożona z płytek krwi i włóknika. Zamyka ona światło naczynia krwionośnego, bądź znacznie je ogranicza. Blokuje to napływ krwi do mięśnia sercowego. W zależności od poziomu, na którym doszło do zablokowania naczynia (średnica naczynia) i czasu niedokrwienia, różny jest stopień rozległości martwicy i szanse na uratowanie mięśnia sercowego. 

Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Czas, w jakim mięsień ulega nieodwracalnej zmianie martwiczej, wynosi od 3 do 6 godzin. Zdarza się, że przyczyną zawału nie jest pęknięcie blaszki miażdżycowej, ale jest ona na tyle duża, że powoduje znaczne zwężenie światła naczynia krwionośnego. W miejscu występowania takiej blaszki naczynie nie jest tak elastyczne, w związku z tym w stanach zwiększonego zapotrzebowania na tlen i konieczności zwiększonego przepływu przez naczynia krwionośne, chory odczuwa objawy niedokrwienia mięśnia sercowego, który nie może otrzymać Polecamy: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmiiwłaściwej dawki tlenu.

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6

Do czynników ryzyka zawału serca u mężczyzn należą:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom triglicerydów oraz cholesterolu całkowitego we krwi,
  • cukrzyca,
  • otyłość i nadwaga,
  • zła dieta,
  • alkohol i papierosy,
  • stresujący tryb życia.

Są to tzw. modyfikowalne czynniki ryzyka, na które mężczyzna ma wpływ. Druga grupa to niemodyfikowalne czynniki ryzyka związane z wiekiem, predyspozycją genetyczną itd.

Objawy zawału serca u mężczyzn

Najczęstszym objawem zawału serca u mężczyzn jest ból za mostkiem bądź pieczenie. Czasem jest to bardzo silny ból. Ma charakter rozlany, nie lokalizuje się w jednym punkcie. Trwa około 20 minut, choć może utrzymać się dłużej bądź kilkukrotnie nawracać. U mężczyzn chorujących na cukrzycę, a także ludzi starszych zawał może mieć bardzo niespecyficzny, a nawet bezobjawowy przebieg kliniczny. U takich osób może wystąpić jedynie duszność czy zasłabnięcie.

Możliwe objawy zawału serca u mężczyzn:

  • ból za mostkiem,
  • ból promieniujący z klatki piersiowej do żuchwy, pleców, rąk czy barków,
  • bóle brzucha, nudności i wymioty,
  • duszność,
  • zlewne poty,
  • zawroty głowy,
  • uczucie lęku,
  • osłabienie,
  • utrata przytomności.

Stan przedzawałowy u mężczyzn

Czasami blaszka miażdżycowa blokuje tylko w pewnym odsetku przepływ krwi przez naczynie. Upośledzone krążenie wieńcowe określa się mianem choroby wieńcowej, która predysponuje do wystąpienia zawału serca. W zależności od stopnia upośledzenia przepływu krwi, mogą pojawić się objawy związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Może mieć to miejsce np. przy wzmożonym wysiłku fizycznym, stresie czy upale, kiedy mięsień sercowy potrzebuje więcej tlenu ze względu na wzmożoną pracę. Właśnie w takich sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania serca w krew mogą pojawić się objawy niedokrwienia mięśnia sercowego w postaci np. bólu za mostkiem. Objawy najczęściej ustępują w spoczynku i po podaniu nitrogliceryny. Można tę sytuację określić jako stan przedzawałowy. Jeśli utrzymuje się zbyt długo, może rozwinąć się pełny zawał mięśnia sercowego.

Postępowanie przy objawach zawału serca u mężczyzn

Jeśli występują objawy sugerujące zawał serca, konieczne jest wezwanie pomocy medycznej. Chory powinien przyjąć pozycję spoczynkową. W przypadku zawału serca istnieje określenie tzw. złotej godziny, czyli pierwszych 60 min, w których podjęcie działań medycznych ma kluczowe znaczenie w rokowaniu. Im wcześniej wdroży się leczenie, tym większa szansa na uratowanie jak największej części mięśnia sercowego, a tym samym lepsze jest funkcjonowanie chorego po zawale. Absolutnie nie powinno się przewozić chorego własnym środkiem transportu, tylko niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Mimo iż objawy mogą być niezbyt nasilone, w zawale mięśnia sercowego zawsze należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia zatrzymania krążenia i koniecznością wdrożenia działań ratunkowych. Dlatego najbezpieczniej dla chorego jest, by podczas transportu do szpitala znajdował się pod wykwalifikowaną opieką.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 05.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej