Objawy wrzodów żołądka – jakie są objawy wrzodów?

Fot. vitapix / Getty Images

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą nie być charakterystyczne, jednak same wrzody mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego powinny podlegać obserwacji i leczeniu. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta.

Wrzody żołądka i dwunastnicy to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Są to ubytki w błonie śluzowej tych odcinków przewodu pokarmowego. Towarzyszą im stan zapalny i martwica. Obserwuje się rodzinne tendencje do występowania wrzodów. Objawy wrzodów żołądka nie zawsze są charakterystyczne. Oczywiście sugerują je ból w nadbrzuszu, uczucie pełności czy rozpierania. Czasem jednak okazuje się, że chorzy z wrzodami żołądka prezentują jedynie niespecyficzne objawy, jak np. bóle głowy. Choroba wrzodowa może dawać objawy zagrażające życiu chorego, jak krwawienie z przewodu pokarmowego, spadek ciśnienia i objawy wstrząsu.

Skąd się biorą wrzody żołądka? Jak wygląda ich leczenie?

Zobacz film: Wrzody żołądka – skąd się biorą? Źródło: 36,6

Przyczyny wrzodów żołądka i dwunastnicy

Za główną przyczynę tworzenia się wrzodów żołądka uznaje się zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Odpowiada ona za większość przypadków choroby wrzodowej. Powoduje miejscowe zapalenie oraz uszkodzenie błony śluzowej żołądka. Ponadto podrażnienie błony śluzowej toksynami bakteryjnymi może pobudzać wydzielanie gastryny, która następnie nasila produkcję kwasu solnego w żołądku i dalsze uszkodzenie ścian żołądka. Kolejną powszechną przyczyną powstawania wrzodów żołądka jest nadużywanie niesteroidowych leków przeciwbólowych w postaci np. aspiryny czy ibuprofenu. Ponadto częste dolegliwości układu ruchu, a co za tym idzie przyjmowanie leków typu ketonal, również przyczynia się do tworzenia wrzodów. Nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne, palenie papierosów, picie alkoholu, stres, złe odżywianie.

Jakie są objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy?

Spory odsetek chorych nie ma żadnych dolegliwości, a jeśli już występują, rzadko utrzymują się stale. Częściej pojawiają się np. po dłuższej głodówce (na czczo) czy po obfitym posiłku lub spożyciu alkoholu. Niektórzy uskarżają się na przewlekłe, nawracające objawy, które obejmują:

  • piekący ból w nadbrzuszu i dyskomfort,
  • ból po 1–3 h po posiłku,
  • ból na czczo, w nocy,
  • ból ustępuje po spożyciu leków neutralizujących kwas solny w żołądku,
  • uczucie pełności brzucha,
  • uczucie rozpierania w brzuchu,
  • wymioty i nudności.

Postępowanie w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i dwunastnicy zawsze łączą się z poważnymi powikłaniami. W związku z tym podejrzenie wrzodów żołądka lub dwunastnicy wymaga właściwej diagnostyki, leczenia i profilaktyki krwawień. Jeśli pojawią się objawy w postaci krwistych wymiotów czy smolistych stolców, a także objawy świadczące o pogarszaniu się stanu ogólnego, czyli spadek ciśnienia, osłabienie, zimna i spocona skóra oraz silny ból brzucha, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem lub bezpośrednio ze szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Diagnostyka objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy

Podstawą rozpoznania jest wykonanie gastroskopii, czyli wprowadzenie odpowiedniego endoskopu przez jamę ustną do żołądka i dwunastnicy. Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków do badania mikroskopowego i testu ureazowego mającego na celu wykrycie bakterii Helicobacter pylori.

Leczenie objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy

Objawy wrzodów żołądka czy dwunastnicy ulegają zmniejszeniu po przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Podstawą leczenia jednak jest właściwe odżywianie, regularne spożywanie posiłków, unikanie potraw i produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Przeciwwskazane są palenie papierosów, alkohol, a także przyjmowanie leków mających negatywny wpływ na procesy naprawcze i ochronne błony śluzowej żołądka (głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne). W sytuacji, gdy przyczyną jest zakażenie Helicobacter pylori, przeprowadza się eradykację tej bakterii, ponieważ tylko wtedy istnieją szanse na wygojenie się wrzodów.

Jak wygląda leczenie wrzodów żołądka? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej. Źródło: 36,6


Opublikowano: 14.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej