Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych

Fot: feelphotoartzm / fotolia.com

Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia – całkowicie lub tylko częściowo. Leczenie choroby u dzieci polega na stosowaniu maści sterydowych. U dorosłych skuteczne jest jedynie operacyjne usunięcie stulejki. 

Stulejka utrudnia współżycie, natomiast u nastolatków prowadzi do kompleksów. Pojawia się nie tylko u mężczyzn, ale także u pań.

Jak wygląda stulejka?

Stulejka to zwężenie otworu napletka (fałdu skórnego znajdującego się na żołędziu prącia), które sprawia, że odsłonięcie żołędzi prącia jest niemożliwe. Występuje ono u wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli pierwszego roku życia. Stulejka u niemowlaka jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno niepokoić jego rodziców. Ważne, aby nie zsuwać napletka – to może prowadzić do pęknięć, a w konsekwencji – pojawienia się blizn. Powinien się samoczynnie odkleić do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Jeśli nie odsłania żołędzi u chłopca w wieku 3-4 lat, należy się z nim zgłosić do lekarza rodzinnego. Ten skieruje młodego pacjenta do urologa dziecięcego lub do chirurga. Chorobę obserwuje się też u dorosłych mężczyzn oraz u kobiet – to tzw. stulejka łechtaczki.

Rodzaje stulejki

Istnieją dwa rodzaje schorzenia:

  • stulejka całkowita, w której napletek nie odsłania całej żołędzi prącia;
  • stulejka częściowa (niepełna), występująca gdy można częściowo odsłonić żołądź; odsłonić go w pełni, kiedy penis nie znajduje się w stanie erekcji lub też całkowicie odsłonić żołądź członka we wzwodzie, podczas gdy napletek zaciska się w rowku zażołędnym (powstaje wtedy tzw. załupek).

Wyróżnia się stulejkę wrodzoną, powstałą na skutek zwężenia napletka. Sprawia to, że jego zsunięcie, a także utrzymanie higieny członka są utrudnione. Mycie powoduje bowiem duży ból. Stulejka nabyta pojawia się z kolei na skutek:

  • stanów zapalnych cewki moczowej bądź napletka,
  • urazów prącia,
  • cukrzycy,
  • zbliznowaceniem powstałym na skutek siłowego odciągania napletka,
  • nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych u dziecka.

Jakie konsekwencje wywołuje stulejka?

Stulejka powoduje stany zapalne w okolicach prącia: przy wewnętrznych narządach płciowych i w drogach moczowych. Może też prowadzić do zwężenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej oraz zaniku śluzówki znajdującej się na napletku. W przebiegu stulejki pojawiają się zakażenia skórne. U nastolatków choroba jest źródłem kompleksów. Niewyleczone schorzenie wywołuje problemy w życiu seksualnym. Jest bowiem związane z bólem pojawiającym się w trakcie uprawiania stosunku. Mężczyźni często ukrywają swoje dolegliwości przed partnerką, np. ze wstydu. Warto zgłosić się z objawami choroby do lekarza zaraz po ich pojawieniu się.

Leczenie stulejki

Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości przez rodziców jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Specjaliści wskazują, że odciąganie napletka u niemowląt nie jest wskazane. Może bowiem prowadzić do powstawania mikrourazów, które dodatkowo zwężają napletek. U dorosłych jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie stulejki. Można ją przeprowadzić po wyleczeniu wszelkich stanów zapalnych i zakażeń istniejących w obrębie napletka. Zabieg obejmuje usunięcie jego wąskiej części, a następnie poszerzeniu go. Niekiedy może być konieczne usunięcie fałdu skórnego w całości, zwane obrzezaniem. Może być wykonana także w znieczuleniu miejscowym, jednak ze względu na silne unerwienie penisa, pacjencji częściej wybierają pierwszą możliwość. Po zabiegu specjalista zakłada opatrunek, który wymienia się po upływie doby. Ważne, aby członek pozostawał w pozycji pionowej. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się obrzęku pooperacyjnego. Z penisem przez około 10 dni od poszerzenia napletka należy obchodzić się bardzo delikatnie. Po operacji trzeba zażywać antybiotyki i leki przeciwbólowe. Kiedy rana się zagoi, a szwy zostaną usunięte lub rozpuszczą się, można rozpocząć rehabilitację członka. Przeprowadza się ją, jeśli napletek został poszerzony. Należy go odwodzić i przywodzić, by po wygojeniu nie zmniejszył znów swojego obwodu. Po zabiegu usunięcia stulejki trzeba powstrzymać się od stosunków seksualnych przez około 30 dni.

Zobacz także: Spodziectwo prąciowe, żołędziowe i mosznowe. Operacja spodziectwa

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Jak zapobiec pojawieniu się stulejki?

Aby zapobiec pojawieniu się stulejki, trzeba dbać o higienę narządów płciowych. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Napletek można spróbować bardzo delikatnie odciągnąć dopiero, kiedy dziecko skończy dwa lata. Jeśli skarży się na ból, należy ponowić próbę dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Aby ustrzec się przed wystąpieniem stulejki nabytej, dorośli również powinni zachować higienę intymną. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta u osób, które mają stan zapalny napletka i cewki moczowej oraz są podatne na zakażenia okolic intymnych. 

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej