Objawy, przyczyny i leczenie nerwicy natręctw (anankastycznej)

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Przyczynami nerwicy natręctw (zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego) są: surowe wychowanie, nierozwiązane konflikty oraz przebycie traum w dzieciństwie. Objawy nerwicy natręctw to uporczywe myśli, czynności (kompulsje) i zachowania, które utrudniają życie choremu. Leczenie choroby polega na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, a w cięższych przypadkach z nasilonymi objawami towarzyszącymi w postaci depresji i lęku, podaje się leki przeciwlękowe.

Nerwica natręctw (anankastyczna) to zaburzenie obsesyjno-kompulsywne, które cechuje się natrętnymi myślami i zachowaniami, którym towarzyszy często lęk. Chorzy doświadczają też depresji, derealizacji oraz autoagresji. Nerwica natręctw pojawia się równie często u kobiet i mężczyzn. Najczęściej występuje pomiędzy 15. a 22. rokiem życia.

Nerwica natręctw - przyczyny

Nie można ustalić bezpośrednich przyczyn powstania nerwicy natręctw, ponieważ na chorobę wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Jednak większość osób chorych na to zaburzenie była w dzieciństwie bardzo surowo wychowywana.  Ich rodzice kładli duży nacisk na skrupulatność i nadmierną higienę podczas wielu prostych czynności z życia codziennego. Gdy dziecko nie wykonało wszystkich poleceń to było surowo karane. Tak więc w dorosłym życiu zaniechanie prostych rytuałów dnia codziennego wiąże się z lękiem przed konsekwencjami. Taka osoba wykonuje wiele absurdalnych czynności, które przynoszą jej ukojenie na krótką chwilę.

Na nerwicę natręctw często zapadają też ludzie, którzy w dzieciństwie przeżyli traumy, np. śmierć bliskiej osoby lub wykorzystywanie seksualne. Powtarzające się myśli i zachowania pozwalały im nie myśleć o trudnych doświadczeniach, co mogło przełożyć się na dorosłe życie.

Duże znaczenie na rozwój zaburzenia mają też nierozwiązane konflikty z dzieciństwa. Dzieci, które musiały robić rzeczy wbrew swojej woli, naprzeciw swoim potrzebom często "rekompensują" to sobie różnymi typami nerwicy. Zbyt wygórowane wymagania i oczekiwania rodziców również przyczyniają się do rozwoju zaburzenia. Sama atmosfera w domu rodzinnym również może wpływać na powstanie nerwicy natręctw.  Gdy rodzice cechują się uległością, zmiennością lub egocentryzmem, to przyczyniają się do rozwoju różnych zaburzeń u dziecka. 

Odkryto też, że osoby chore na nerwicę natręctw mają mniejsze stężenie serotoniny - jednego z podstawowych neuroprzekaźników w mózguPotwierdza to fakt, że zwiększenie poziomu tej substancji w mózgu pacjenta poprawia jego stan. Nerwica anankastyczna częściej występuje u kobiet ciężarnych lub zaraz po porodzie.

Proces powstawania nerwicy natręctw

Nerwica natręctw na wstępie objawia się obsesją i lękiem. Osoba chora boi się, że kontakt z pewnymi rzeczami lub niewykonanie określonych czynności będą miały dla niej tragiczne skutki. Na przykład chory obawia się, że dotknięcie ścierki może mu poważnie zaszkodzić. Najpowszechniejszym przykładem nerwicy natręctw jest obsesja na punkcje ułożenia różnych przedmiotów na półkach czy też obawa, że nie zamknęło się drzwi. Granica która pozwala w takich przypadkach rozpoznać chorobę jest cienka, jednak w przypadku nerwicy, zawsze zachowania te stają się uciążliwe dla chorego utrudniając mu życie.

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Nerwica natręctw - objawy

Wyżej wspomniany mechanizm cechuje się dużą powtarzalnością, która skutkuje objawami somatycznymi, takimi jak bóle całego ciała, potliwość oraz drżenie rąk. Chory czuje niezwykle silny przymus wykonywania tych czynności, chociaż zdaje sobie sprawę z ich absurdalności.

Same natręctwa dotyczą najczęściej przemocy, seksualności, dążenia do porządku, lęku o własne zdrowie, nadmiernej higieny lub obawy o poprawne wykonanie wszystkich czynności.

Nerwica natręctw jest też związana z obniżonym nastrojem, napięciem wewnętrznym oraz silnym uczuciem stresu. Z zewnątrz ludzie dotknięci tym zaburzeniem wyglądają na spiętych i "spętanych". Mają jednostajną intonację i ubogą mimikę. Czują się bezradni w konfrontacji z tym zaburzeniem. 

Dodatkowo cierpienie zwiększa fakt, że wykonywane czynności są sprzeczne z ich wartościami oraz przekonaniami (np. religijnymi). Pacjenci niechętnie opowiadają o swojej chorobie i dopiero po dłuższym czasie są w stanie wyjawić to swojemu lekarzowi. Nieleczona nerwica natręctw myślowych będzie się rozwijać do momentu, gdy chory nie będzie w stanie utrzymywać kontaktu z ludźmi ani wykonywać regularnej pracy. Zaburzenie to będzie wymagało od niego spędzania praktycznie całego dnia na robieniu przymusowych czynności, nawet kosztem obrażeń ciała.

Nerwica natręctw - diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować nerwicę natręctw, należy stwierdzić, że myśli i zachowania przynależą do chorego, a jego próby przeciwdziałania temu są bezskuteczne. Co więcej, objawy te pojawiają się przynajmniej godzinę dziennie w ciągu ostatnich dwóch tygodni i są dla niego nieprzyjemne. Leczenie nerwicy natręctw polega na regularnych wizytach w gabinecie psychoterapeutycznym, ponieważ to właśnie psychoterapia jest główną metodą leczenia.

W przypadku silnych objawów, które utrudniają życie choremu podaje się leki przeciwlękowe z grupy SSRI (selektywny wychwyt zwrotny serotoniny). Wadą stosowania tej terapii jest możliwość występowania licznych skutków ubocznych, takich jak drażliwość lub senność. Niezwykle istotne jest, aby łączyć terapię lekową z psychoterapią, ponieważ samo łagodzenie objawów nie wystarczy,

Zobacz film: Życie z nerwicą natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

hitman 08.06.2018r.

Nina jak widać pijana oświeceniem :D 4000 lat za Hindusami, a 5000 za Platonem.

Lek. Agnieszka Widera 24.05.2018r.

Dziękujemy za komentarz, jednak w tekście nie pojawia się wprost pojęcie psychozy, a bez doprecyzowania zastrzeżeń trudno nam się odnieść do zarzutów, bo wiele opisanych objawów może być wspólnych dla obu zespołów chorobowych.

Nina 05.05.2018r.

Jak można mylić nerwicę natręctw w psychozą. Dlaczego redakcja dopuszcza takie artykuły?

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej