Objawy oraz przyczyny endometriozy

Fot: RFBSIP / stock.adobe.com

Endometrioza to choroba, która cechuje się występowaniem błony śluzowej macicy poza obrębem jamy macicy. Tkanka ta bez względu na lokalizację podlega comiesięcznym krwawieniom – podobnie jak błona śluzowa w macicy. Według niektórych badań schorzenie to dotyka co piątą kobietę w wieku rozrodczym. 

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy mogą charakterem i poziomem natężenia przypominać inne dolegliwości układu moczowo-płciowego, np. ciążę pozamaciczną, zapalenie pęcherza moczowego czy też zespół jelita drażliwego (IBS). Dlatego bardzo ważne jest, aby wszelkiego rodzaju nieprawidłowości jak najwcześniej skonsultować z ginekologiem.

Objawy endometriozy ściśle uzależnione są od jej lokalizacji. Wśród głównych symptomów wyróżnia się:

  • ból przed miesiączką oraz w jej trakcie,
  • bolesność w trakcie stosunku (dyspareunia),
  • obfite krwawienia miesiączkowe,
  • inne objawy zależą od lokalizacji i są związane np. z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. krwawieniem.

Objawy mogą występować pojedynczo lub łącznie. Ognisko endometriozy może być zlokalizowane w różnych organach – nawet w układzie pokarmowym, co może objawiać się bólami skurczowymi, krwawieniem z odbytu, wzdęciami i zaparciami oraz biegunką. Czasami pojawia się także na bliznach powstałych na skutek operacji, np. po cesarskim cięciu.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Jakie są przyczyny endometriozy?

Trudno jednoznacznie określić, jaka jest przyczyna endometriozy. Dokładne podłoże rozrostu endometrium poza jamą macicy pomimo rozwoju medycyny nadal jest nie do końca poznane. Lekarze wysnuli wiele teorii, jednak żadna z nich do tej pory nie została potwierdzona. Jednym z czynników wywołujących chorobę może być tzw. krwawienie wsteczne, podczas którego dochodzi do przemieszczania się części złuszczonej błony śluzowej macicy.

Inne teorie dopatrują się przyczyn endometriozy w zaburzeniach systemu odpornościowego oraz hormonalnego (głównie zbyt wysoki poziom estrogenu). Pojawiła się również hipoteza, że choroba ta może być dziedziczona genetycznie, a występowanie jej w rodzinie może zwiększyć ryzyko zachorowania kobiet w kolejnych pokoleniach.

Nieprawidłowa lokalizacja śluzówki macicy może wiązać się z przemieszczaniem się jej poprzez układ krwionośny lub układ limfatyczny. Z pewnością mogłoby to wyjaśnić, dlaczego endometrioza rozwija się w wielu oddalonych od macicy narządach, np. płucach czy sercu.

Powstawanie endometriozy może być uzależnione od przeprowadzanych w obrębie macicy zabiegów chirurgicznych. Klasycznym przykładem jest chociażby cesarskie cięcie. Ognisko tej choroby może być zlokalizowane w powstałej po zabiegu bliźnie pooperacyjnej.

Wbrew powszechnym przekonaniom endometrioza nie jest nowotworem, chociaż towarzyszące jej objawy mogłyby budzić pewne wątpliwości.

Jak wykryć endometriozę?

Jeżeli kobieta zaobserwuje u siebie występowanie wskazanych powyżej objawów mogących świadczyć o zachorowaniu na endometriozę, powinna niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa.  

Niekiedy, aby prawidłowo zdiagnozować endometriozę, wystarczą wywiad lekarski oraz podstawowe badania ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG). Zbadany powinien zostać także poziom markera CA-125. Niemniej jednak najczęściej w przypadku podejrzenia występowania tego schorzenia wykonywana jest laparoskopia. Jest to badanie inwazyjne, które dokładnie obrazuje stan organów wewnętrznych oraz umożliwia pobranie wycinka do analiz laboratoryjnych.

Stopnie endometriozy

Podobnie jak w przypadku innych chorób, stosuje się klasyfikację mającą na celu określenie stopnia zaawansowania endometriozy. Klasyfikacja ta została opracowana przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu.

Endometrioza I stopnia: niewielkie ogniska endometriozy, poniżej 5 mm. Zrosty najczęściej zlokalizowane są w jajnikach i jajowodach.

Endometrioza II stopnia: duża liczba ognisk endometriozy występujących głównie w zatoce Douglasa. Na jajnikach mogą występować tzw. torbiele endometrialne.

Endometrioza III stopnia: duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Zrostami zostają pokryte więzadła krzyżowo-maciczne.

Endometrioza IV stopnia: najcięższe stadium rozwoju choroby. Macica pozostaje nieruchoma, występują nawet kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym.

Bibliografia:

1. To może być endometrioza. Dowiedz się więcej. 

2. Endometrioza - przyczyny, objawy i leczenie.

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej