Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy

Fot: fatihhoca / gettyimages.com

Pasożyt człowieka – tęgoryjec dwunastnicy – to przedstawiciel gatunku nicieni. Na zakażenie nim narażone są szczególnie osoby podróżujące do ciepłych krajów. Zdarza się, że przy znacznym zarażeniu pasożyt powoduje śmierć.

Larwy tęgoryjca dwunastnicy przedostają się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową oraz przez skórę stóp. Zakażenie może wywoływać objawy alergiczne oraz ze strony przewodu pokarmowego i oddechowego. Skuteczne leczenie tęgoryjczycy możliwe jest dzięki lekom przeciwpasożytniczym.

Czym jest tęgoryjec dwunastnicy? Cykl rozwojowy

Tęgoryjczyca to choroba wywoływana przez niektóre gatunki nicieni. Może rozwinąć się u ludzi i zwierząt domowych. Jednym z gatunków tego pasożyta u człowieka jest tęgoryjec dwunastnicy (Ancylostoma duodenale), wywołujący szczególną postać tej choroby – ankylostomozę. Rośnie on do 2 cm, ma jasnoróżowe ciało. Do zakażenia dochodzi w krajach o wilgotnym i ciepłym klimacie, w miejscach o niskim poziomie sanitarnym oraz na obszarze, gdzie uprawy są nawożone ludzkimi odchodami. Najbardziej narażone są osoby podróżujące do Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej. Człowieka atakuje również tęgoryjec amerykański (Necator americanus) – spokrewniony gatunek, który występuje w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Australii z Oceanią.

Cykl rozwojowy tęgoryjca dwunastnicy obejmuje kilka stadiów. Jaja tęgoryjców są wydalane wraz z kałem żywiciela, a ich liczba może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy. Dojrzewają w ziemi, w optymalnej temperaturze 20–30℃, a następnie wykluwają się larwy. Ostatecznie powstaje forma zdolna do przechodzenia przez skórę człowieka. Do zakażenia może dojść podczas bosych spacerów po zajętej przez tęgoryjca glebie lub przez spożycie zakażonego pokarmu. Larwy po wniknięciu do organizmu przedostają się naczyniami krwionośnymi do płuc, skąd wędrują do oskrzeli oraz gardła. Tam dochodzi do ich połknięcia. Ostatecznym celem jest światło jelita cienkiego, gdzie pasożyty dojrzewają do postaci dorosłych i żywią się błoną śluzową.

Więcej o pasożytach, a także ich leczeniu, dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Cała prawda o pasożytach: jak ich unikać, jak leczyć i jak się ich pozbyć? Źródło: 36,6

Inwazja tęgoryjcem dwunastnicy – objawy

Larwy przedostające się przez skórę do organizmu człowieka mogą wywoływać reakcję alergiczną pod postacią wysypki i swędzenia. Pod wpływem drapania może dojść do zakażeń bakteryjnych. Lokalizacja zmian skórnych obejmuje głównie dłonie oraz stopy, objawy mogą utrzymywać się przez 1–2 tygodni. W kolejnym etapie larwy trafiają do płuc. Objawy tęgoryjczycy obejmują dolegliwości ze strony układu oddechowego – w tym przypadku są to głównie kaszel oraz świsty w klatce piersiowej. Liczne inwazje tęgoryjcem dwunastnicy (gdy do organizmu dostanie się więcej niż 500 osobników) powodują bóle brzucha, utratę masy ciała, apetytu oraz przewlekłe uczucie zmęczenia. U dzieci może dojść do zaburzeń rozwoju psychomotorycznego. W niektórych przypadkach pojawia się niedokrwistość, która jest skutkiem krwawienia do przewodu pokarmowego. Może być ona widoczna jedynie w badaniach laboratoryjnych lub objawiać się przyspieszeniem akcji serca, bladością powłok skórnych, zmęczeniem. Utrata krwi zależy od ilości dorosłych osobników w jelicie. W przypadku, gdy do organizmu dostanie się mniej niż 100 pasożytów, przebieg inwazji bywa bezobjawowy.

Diagnostyka inwazji tęgoryjcem oraz leczenie

Zaobserwowanie objawów typowych dla zakażenia tęgoryjcem po powrocie z obszaru występowania pasożyta wymaga konsultacji lekarskiej. Specjalista zleci badanie kału w celu wykrycia jaj pasożytów. W badaniach krwi można zaobserwować podwyższony poziom eozynofili oraz niedokrwistość.

Po potwierdzeniu zakażenia za pomocą badania kału rozpoczyna się odpowiednią terapię. Podstawą leczenia tęgoryjca dwunastnicy są leki przeciwpasożytnicze – albendazol lub mebendazol. W przypadku kobiet ciężarnych lekiem preferowanym jest pyrantel. Kuracja trwa zazwyczaj 1–3 dni i może być konieczne jej powtórzenie. W momencie stwierdzenia niedokrwistości wdraża się preparaty żelaza lub przetacza się krew. Kontrolę wykonuje się zazwyczaj po 2–3 tygodniach.

Tęgoryjczyca – zapobieganie

W większości przypadków można skutecznie zapobiec infestacji tęgoryjca dwunastnicy. Przede wszystkim podczas podróży do miejsc, w których występuje ten pasożyt lub gleby są zanieczyszczone ludzkimi odchodami, należy zawsze chodzić w obuwiu i unikać kontaktu skóry z ziemią. Wszystkie produkty spożywcze (szczególnie owoce i warzywa, mogące mieć kontakt z zakażoną ziemią) należy przed zjedzeniem dokładnie umyć oraz przetworzyć.

Istnieje grupa osób, którym podaje się leki przeciwpasożytnicze bez wcześniejszego badania kału. Należą do nich: kobiety będące w II lub III trymestrze ciąży, karmiące piersią lub w wieku rozrodczym, dorośli narażeni na zawodowy kontakt z zakażoną glebą, dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Bibliografia:

1. Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Data aktualizacji: 16.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej