Objawy i leczenie wszawicy łonowej

Fot: anetlanda / fotolia.com

Wszy łonowe mają około 1-2 mm i pojawiają się w miejscach intymnych, ale też pod pachami lub na klatce piersiowej u mężczyzn. Leczenie wszawicy można rozpocząć od stosowania preparatów bez recepty. Jeśli wszy nie znikną, należy kupić leki zapisywane przez specjalistę. Często stosuje się również dimetykon.

Wszy, inaczej gnidy, są najbardziej znane w postaci głowowej. Nieco mniejsze osobniki atakują też miejsca intymne. Wszy na włosach na głowie pojawiają się zwykle u dzieci, a wszawica łonowa to z reguły problem osób dorosłych.

Skąd się biorą wszy łonowe?

Wszy łonowe mają niewielki rozmiar – 1-2 mm – i są mniejsze od wszy głowowej. Składają jaja, tzw. gnidy, które przyczepiają się u podstawy włosów łonowych. Pasożyty umiejscawiają się na włosach pod pachami, na klatce piersiowej u mężczyzn oraz w miejscach intymnych. Wszy łonowe mogą być trudne do zauważenia ze względu na swój biało-żółty kolor. Do zakażenia wszawicą może dojść podczas kontaktu seksualnego z żywicielem pasożytów. Oprócz tego wszy mogą przedostać się do okolic intymnych przez używanie pościeli, bielizny, ręczników oraz odzieży, z której korzystała zakażona osoba. Wszy łonowe nie skaczą - w przeciwieństwie do pcheł. Do zakażenia dochodzi np. w akademikach, schroniskach, internatach lub noclegowniach. Często chorują całe rodziny. Choroba jest uważana za wstydliwą, ponieważ niektórzy wciąż sądzą, że wszy pojawiają się u osób, które nie zachowują higieny osobistej. Nie jest to jednak prawda.

Zobacz także: Wszawica ludzka i łonowa – przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Wszawica łonowa – objawy

Wszy łonowe żywią się krwią. Tam, gdzie ukąsiły człowieka, dochodzi do procesu hemolizy, tzn. zniszczenia erytrocytów. Na skórze pojawiają się nieduże, zabarwione na siny kolor zmiany. U osób zarażonych wszawicą występuje swędzenie, które wywołują przemieszczające się wszy. Świąd dotyczy głównie skóry na udach, brzuchu, wzgórku łonowym oraz okolicach pachwin. Warto wiedzieć, że objawy wszawicy łonowej pojawiają się po kilku tygodniach od zakażeniach. Dopiero wtedy pasożyty się mnożą i podrażniają duże obszary skóry. U osób podatnych na działanie alergenów, wszy mogą wywoływać reakcje alergiczne. Niekiedy towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych. Na włosach chorego najczęściej widoczne są gnidy, dorosłe osobniki pojawiają się rzadko.

Wszy łonowe – leczenie domowe

W aptece są też dostępne preparaty na wszy łonowe bez recepty z permetryną 1%. Są sprzedawane w formie kremów lub szamponów. Należy je stosować zgodnie z instrukcją podaną na ulotce. Najczęściej jednak pozostawia się je na suchej skórze przez 10 minut. Kolejnym sposobem jest użycie dimetykonu, który jest nietoksyczny i nie wywołuje podrażnień. Dostępne są też roztwory dimetikonu i cyklometikonu 5, które duszą wszy. Te składniki są dostępne w lotionach, szamponach i roztworach. Preparaty nakłada się na miejsca intymne i działają one już po 10-15 minutach. Mogą być stosowane także u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli pasożyty zniosły jaja i widoczne są gnidy, leczenie musi potrwać dłużej. Kurację powtarza się po około 7-10 dniach. Ważne, aby leczeniu poddała się osoba zakażona oraz jej partner.

Zobacz take: Jak pozbyć się wszy? Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry

Po zakończeniu leczenia trzeba sprawdzić czy wszy nadal są obecne na skórze. Jeśli tak, kuracja powinna zostać powtórzona. Należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się wszawicy łonowej koniecznie trzeba odkazić bieliznę, odzież i pościel. Aby to zrobić, należy je wyprać w wysokiej temperaturze. W trakcie kuracji trzeba też często zmieniać pościel i bieliznę. Niekiedy zaleca się również depilację owłosienia w miejscach intymnych. Jeśli oprócz pasożytów pojawi się wtórne zakażenie zmian na skórze, specjalista może zapisać antybiotyki do miejscowego stosowania.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej