Objawy i dieta w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza moczowego

Fot: katleho Seisa / gettyimages.com

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego stanowi ogromny problem terapeutyczny. Wywołuje liczne dolegliwości bólowe. Bez poznania przyczyny dość trudno jest doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza stanowi jeden z najbardziej zagadkowych problemów klinicznych wśród wszystkich schorzeń układu moczowego. Symptomy obejmują ból w okolicy nadłonowej, objawy dysuryczne, jak bolesne parcie na mocz, ból przy oddawaniu moczu i wzrost częstości mikcji. Można więc mylnie sądzić, że jest to zwykłe zapalenie o podłożu infekcyjnym czy w wyniku naświetlania lub stosowania niektórych leków. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego nie ma z tymi przyczynami nic wspólnego.

Przyczyny śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest dość częstą przypadłością. Definicyjnie określa się je jako zapalenie, które trwa od dłuższego czasu i nie reaguje na żadne stosowane leczenie. Badania prowadzone w trakcie diagnostyki pozwalają na rozpoznanie schorzenia, lecz nie wskazują na jego istotną przyczynę. Charakterystyczne dla choroby jest jedynie to, że objawy nie ustępują mimo standardowego leczenia. Ponadto należy zaznaczyć, że rozpoznanie opiera się m.in. na wykluczeniu innych schorzeń o podobnym obrazie klinicznym, których związki przyczynowo-skutkowe są zdecydowanie bardziej znane. Poza tym, aby rzeczywiście rozpoznać śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań.

Jak rozpoznać śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego?

Przy wystąpieniu niepokojących objawów ze strony układu moczowego zawsze konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Pierwszym krokiem w diagnostyce śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego jest wykluczenie innych schorzeń układu moczowego, które mogą dać podobne dolegliwości. W dalszej kolejności wykonuje się badanie endoskopowe pęcherza moczowego (cystoskopię), w którym widoczne są krwawe wybroczyny lub specyficzny wrzód w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego. Dla śródmiąższowego zapalenia nerek swoisty jest tzw. wrzód Hunnera, który może mieć rozmaity kształt – od linijnych ubytków, po nieregularne obszary będące źródłem krwawienia. Dość specyficzny jest również fakt, że dolegliwości bólowe ustępują od razu z mikcją.

Jak działa układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

W diagnostyce śródmiąższowego zapalenia pęcherza należy uwzględnić kryteria wykluczające, w tym:

  • wiek dziecięcy,
  • obecność zmian popromiennych w pęcherzu,
  • pojemność pęcherza przekraczająca 350 ml,
  • brak dolegliwości bólowych w nocy i zmniejszenie oddawania moczu w ciągu dnia,
  • infekcje dróg moczowych,
  • podejrzenie procesu nowotworowego,
  • zmiany anatomiczne pęcherza moczowego.

Badania diagnostyczne w śródmiąższowym zapaleniu pęcherza

Przy podejrzeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza w wielu przypadkach konieczna jest poszerzona diagnostyka. Postawienie ostatecznego rozpoznania nie może obyć się bez badania histopatologicznego tkanki pęcherza moczowego. Specjalista jest w stanie określić stan chorego na podstawie oględzin błony pod mikroskopem. Warstwa nabłonka w powiększeniu jest bardzo cienka z miejscowym przerwaniem ciągłości, ścieńczałym nabłonkiem uroterialnym, uwidocznionymi ogniskami krwotocznymi. Błona podstawna staje się zwłókniała i obrzęknięta. Ważne też jest określenie skupienia komórek tucznych.

Leczenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego

Niestety nadal nie poznano przyczyn śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego. Ponadto rozpoznanie stawia się zwykle dość późno, kiedy chory leczony był różnymi metodami. U poszczególnych osób skuteczne są inne rozwiązania terapeutyczne, stąd do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Przede wszystkim bierze się pod uwagę leczenie zabiegowe oraz farmakologiczne. W związku z tym, że jest to bardzo słabo poznana jednostka chorobowa, trudno do końca określić, jaka metoda i jakie leczenie będzie w danym przypadku najskuteczniejsze. Chory koniecznie musi być objęty opieką urologiczną. To właśnie ten specjalista ustala konkretny przypadek kliniczny.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego – dieta

Dieta w śródmiąższowym zapaleniu nerek jest istotna, lecz stanowi drugi plan leczenia, wspomagając farmakoterapię. Konieczne jest niewątpliwie właściwe nawadnianie celem poprawy diurezy i unikanie potraw wzdymających, które mogą nasilać objawy kliniczne. Pozostałe wskazania dotyczące diety oparte są na zasadach zdrowego żywienia. W związku z tym należy jeść regularne posiłki, ograniczyć tłuszcze zwierzęce i cukry proste, gdyż dostając się do moczu, zwiększają predyspozycje do zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli chodzi o nawadnianie, wskazane jest spożywanie co najmniej 2,5 l płynów, przy czym głównie zaleca się, by była to woda niegazowana.

Bibliografia:

1. Paul Rutter, Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznanie i leczenie, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018.

Data aktualizacji: 30.07.2019,
Opublikowano: 30.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej