Objaw Jaworskiego a ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Fot. yacobchuk / Getty Images

Objaw Jaworskiego to ból pojawiający się przy opuszczaniu wyprostowanej kończyny dolnej i jednoczesnym ucisku w okolicy prawego dołu biodrowego. Świadczy o ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Objaw Jaworskiego to jedno z badań wykorzystywanych w badaniu internistycznym i chirurgicznym, by wykluczyć zapalenie wyrostka robaczkowego bądź wysunąć jego podejrzenie. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego nie daje zawsze tych samych, specyficznych objawów. Jednak wykonuje się pewne próby, jak wywołanie np. objawu Jaworskiego, by wstępnie wysunąć podejrzenie.

Na czym polega objaw Jaworskiego?

Aby wywołać objaw Jaworskiego, lekarz poleca choremu unieść wyprostowaną w kolanie kończynę dolną prawą. Następnie uciska palcami brzuch pacjenta nad prawym dołem biodrowym, czyli w miejscu, gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy, po czym chory stara się opuścić kończynę dolną. Jeśli występuje zapalenie wyrostka robaczkowego, chory odczuwa ból przy opuszczaniu kończyny.

Kiedy wywołuje się objaw Jaworskiego?

Objaw Jaworskiego sprawdzany jest podczas badania palpacyjnego brzucha. Badanie palpacyjne dzieli się na powierzchowne i głębokie. Lekarz rozpoczyna badanie palpacyjne brzucha u chorego leżącego na plecach od powierzchownego obmacywania. Pozwala to ocenić nieprawidłowe struktury w jamie brzusznej. Czasami napięcie mięśniowe utrudnia badanie, wobec tego lekarz może polecić ugięcie nóg, by rozluźnić mięśnie powłoki brzusznej. Po powierzchownym badaniu lekarz mocniej uciska powłoki celem wyczucia głębszych struktur. Kierunek i kolejność obmacywanych przez lekarza miejsc na brzuchu może być zmienna, ponieważ miejsce najbardziej bolesne lekarz pozostawia sobie zazwyczaj na koniec, by nie wywołać nasilonego bólu i nie zafałszować wyników. Podczas wykonywania badania palpacyjnego można spowodować obronę mięśniową, która polega na nadmiernym napięciu mięśni powłok brzusznych, co uniemożliwia badanie. Zdarza się, że nadmierne napięcie mięśni wynika ze stresu badanego bądź np. zimnych rąk badającego. Jeśli jednak nie podejrzewa się dodatkowych czynników mogących wywołać wzrost napięcia mięśni brzucha, lekarz może wysunąć podejrzenie podrażnienia, czy też zapalenia otrzewnej. Towarzyszy im zawsze silny ból brzucha.

Przy badaniu palpacyjnym można stwierdzić obecność objawów otrzewnowych, zawsze świadczących o zagrażającym życiu zapaleniu otrzewnej. To właśnie jednym z tych objawów jest objaw Jaworskiego. Taki chory układa się charakterystycznie w pozycji leżącej z podkurczonymi nogami. Brzuch jest deskowato napięty, co świadczy o nadmiernym napięciu mięśni brzucha, chory nie oddaje ani gazów, ani stolca, a przede wszystkim uskarża się na bardzo silny ból.

Wyróżnia się następujące objawy otrzewnowe:

  • odruch kaszlowy, który polega na poleceniu choremu kaszlnięcia, czego efektem w przebiegu zapalenia bądź podrażnienia otrzewnej jest ból brzucha;
  • objaw Blumberga – polega na uciśnięciu powłok brzusznych i nagłym oderwaniu dłoni. Ból świadczy o dodatnim objawie Blumberga. Może on występować lokalnie lub świadczyć o rozlanym zapaleniu otrzewnej, jeśli występuje w wielu obszarach jamy brzusznej;
  • objaw Rovsinga – to ból występujący w prawym dole biodrowym, kiedy lekarz uciska dłonią okolicę lewego dołu biodrowego i wykonuje ruch w kierunku zgięcia śledzionowego okrężnicy;
  • objaw Jaworskiego – omówiony wcześniej,
  • objaw z mięśnia lędźwiowo-udowego – lekarz uciska dłonią prawe kolano i poleca uniesienie kończyny dolnej, która jest wyprostowana w stawie kolanowym. Ponadto wykonuje delikatną rotację do wewnątrz w stawie biodrowym. Te działania wywołują ból w dole biodrowym prawym;
  • objaw z mięśnia zasłonowego – polega na rotacji wewnętrznej nogi zgiętej w stawie biodrowym i kolanowym.

Objaw Jaworskiego jako jeden z objawów zapalenia wyrostka robaczkowego

Wywołanie objawów otrzewnowych, w tym objawu Jaworskiego, najczęściej świadczy o ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego. Choroba ta jest wywołana zazwyczaj zatkaniem ujścia wyrostka robaczkowego przez kamień kałowy. W wyrostku zaczynają namnażać się bakterie, które następnie zaczynają się rozprzestrzeniać na sąsiadujące struktury. Jeśli nie wykryje się w porę tej patologii, może dojść do zagrażającego życiu zapalenia otrzewnej. Do objawów zapalenia wyrostka robaczkowego zalicza się ból brzucha, nudności, wymioty, no i oczywiście objawy otrzewnowe, w tym dodatni objaw Jaworskiego.

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 05.05.2018,
Opublikowano: 05.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej