Obfite miesiączki – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Fot: pathdoc / fotolia.com

Bardzo obfity okres jest uważany za zaburzenie miesiączkowania i wymaga leczenia. Jeśli kobieta co miesiąc traci bardzo dużo krwi, trzeba sprawdzić, czy przyczyną obfitych miesiączek nie jest poważna choroba. Leczenie zależy od przyczyny. Na obfite menstruacje mogą również pomóc domowe sposoby.

Podczas menstruacji kobieta traci średnio 60–80 ml krwi, czyli ok. 1/4–1/3 szklanki. U niektórych kobiet miesiączki mogą być jednak skąpe (z ubytkiem krwi rzędu 30–50 ml) albo przeciwnie – bardzo obfite (ok. 100 ml lub więcej). Obfita miesiączka ze skrzepami klasyfikowana jest jako zaburzenie miesiączkowania i nazywa się hypermenorrhoea. Natomiast menorrhagia to krwawienia bardzo obfite i jednocześnie przedłużające się.

Przyczyny obfitych miesiączek

U wielu kobiet miesiączka zaczyna się podobnie: najpierw pojawia się plamienie o brunatnym zabarwieniu, które staje się coraz intensywniejsze. Najbardziej obfity okres kobieta ma najczęściej w 2–3 dniu. Później miesiączka staje się mniej obfita i po paru dniach ustaje. Podczas najobfitszych dni zużywa się średnio po kilka podpasek lub tamponów. Na noc zwykle wystarcza jedna podpaska bądź jeden tampon (ewentualnie z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci wkładki higienicznej).

Bardzo obfity okres oznacza konieczność wymiany kilkunastu podpasek bądź tamponów dziennie; wymiana staje się konieczna także w nocy. Również sytuacja, w której podpaskę albo tampon trzeba zmieniać nawet co godzinę, może świadczyć o zbyt obfitych miesiączkach. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza.

Obfita miesiączka ze skrzepami może świadczyć o:

  • zaburzeniach osi podwzgórze – przysadka – jajniki (częste u dojrzewających dziewcząt),
  • mięśniakach macicy,
  • polipach macicy,
  • torbielach macicy,
  • raku szyjki macicy,
  • raku trzonu macicy,
  • endometriozie,
  • zakażeniach dróg rodnych,
  • cukrzycy,
  • niedoczynności tarczycy,
  • zmianach zapalnych (m.in. o zespole zapalenia miednicy mniejszej),
  • zaburzeniach krzepliwości krwi,
  • wadach w budowie anatomicznej.

Obfite krwawienia bywają także następstwem noszenia wkładki domacicznej albo przyjmowania leków, które wpływają na zmniejszenie krzepliwości krwi (antykoagulantów). Krwawienie może też oznaczać owulację, nie powinno być jednak tak silne jak okres (obfite krwawienie między miesiączkami powinno zostać skontrolowane przez lekarza).

Niektóre kobiety skarżą się na obfity okres po łyżeczkowaniu (które wykonuje się m.in. w przypadku niekompletnego poronienia, nieprawidłowych krwawień z macicy, krwawień w okresie pomenopauzalnym, ciąży pozamacicznej, czasem po porodzie). Krwawienie po zabiegu jest częstym powikłaniem, jednak zabieg łyżeczkowania macicy nie ma wpływu na obfitość miesiączki. Intensywne krwawienia mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i również powinny być zgłoszone lekarzowi.

Zobacz film: Co to jest zespół napięcia przedmiesiączkowego? Źródło: 36,6

Obfity okres a ciąża

Może się zdarzyć, że kobieta będzie miała obfity okres w ciąży. „Okres” jest jednak pewnym uproszczeniem – w ciąży kobieta nie miesiączkuje; jest to krwawienie, które bywa tak obfite jak menstruacja, dlatego jedno z drugim łatwo pomylić. Takie krwawienie na początku ciąży powinno być sygnałem, by zgłosić się do ginekologa, może bowiem świadczyć o poronieniu samoistnym albo o ciąży pozamacicznej.

Bardzo obfity może być też okres po porodzie – związane jest to z gwałtowanymi zmianami hormonalnymi wywołanymi ciążą oraz porodem i odzyskiwaniem przez organizm równowagi hormonalnej.

Obfite miesiączki po 40. roku życia

Należy zwrócić uwagę, że zaburzenia miesiączkowania mogą wystąpić u kobiet wchodzących w okres przekwitania. Już po 35. roku życia organizm kobiety przygotowuje się do menopauzy. W okresie premenopauzy (lata poprzedzające wystąpienie ostatniej miesiączki) ilość hormonów rozrodczych spada, są one produkowane nieregularnie. Wygasaniu czynności hormonalnych towarzyszą zmiany menstruacyjne. Cykl miesięczny może się skrócić, mogą pojawić się plamienia między miesiączkami, a same miesiączki bywają obfite i ze skrzepami.

Zobacz film: Ćwiczenia na bolesne miesiączki. Źródło: 36,6

Obfita miesiączka – domowe sposoby

Wszelkie zaburzenia miesiączkowania powinny być leczone pod okiem ginekologa – zawsze należy najpierw ustalić przyczynę bardzo obfitego okresu. Trzeba również mieć świadomość, że występujące regularnie co miesiąc obfite miesiączki mogą prowadzić do anemii. Jeśli obfitym menstruacjom towarzyszą cykle bezowulacyjne, kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę.

Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, można skorzystać z domowych sposobów na zmniejszenie obfitości okresu:

  1. Podczas miesiączki nie wolno wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych, które nasilają krwawienie.
  2. Należy przyjmować żelazo, którego ubytek następuje m.in. podczas obfitych miesiączek. Zażywanie żelaza pomaga wyregulować obfitość krwawień.
  3. Można przyjmować witaminę A, której niedobór powoduje obfite miesiączki.
  4. Można przyjmować witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne.
  5. Można robić chłodne okłady na podbrzusze.
  6. Należy stosować dietę bogatą w witaminy, mikro- i makroelementy.
  7. Można stosować zioła na obfite miesiączki (takie jak krwawnik, pokrzywa, skrzyp polny, nagietek, mącznica lekarska, przywrotnik), które regulują cykle miesięczne i zmniejszają obfitość okresu.

Obfite miesiączki leczy się w zależności od przyczyny, którą ustala lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką, badań laboratoryjnych, badania ginekologicznego oraz ultrasonograficznego (USG). Lekarz może zaproponować usunięcie zmian w macicy (o ile takie wystąpią). Poza tym obfitość krwawień zmniejszą: leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 08.04.2018,
Opublikowano: 24.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej