O czym świadczy kolor kataru? Domowe sposoby na katar

Fot. Ewa Drzyzga i dr Michał Michalik / x-news.pl

W jaki sposób radzić sobie z katarem? Wiele zależy od tego, z jakim katarem mamy do czynienia. Laryngolog dr Michał Michalik wraz z Ewą Drzyzgą zaprezentował różne rodzaje wydzieliny z nosa oraz zdradził, jak sobie poradzić z katarem. Program 36,6 °C rozwieje Wasze wątpliwości w temacie problemów z wydzieliną z nosa.

Katar. Każdy z nas cierpiał na infekcje, którym towarzyszył uciążliwy katar. Małym problemem jest, jeśli katar jest wodnisty, łatwo go usunąć, ma bezbarwny kolor i kończy się po tygodniu. Schody zaczynają się, jeśli katar się utrzymuje, zmienia się jego barwa, staje się gęsty i spływa po gardle. Taki katar może zwiastować problemy z zatokami. 

Leczeniem kataru, a właściwie częstych infekcji górnych dróg oddechowych, zajmują się laryngolodzy. Może bowiem okazać się, że problemy z nawracającymi infekcjami wynikają z budowy anatomicznej układu oddechowego.

Każdy ma krzywą przegrodę, jednak od stopnia skrzywienia zależą problemy z nosem i zatokami. To laryngolog ocenia, czy przegroda nosowa powinna być operowana. Po takiej operacji pacjent zawsze odczuje ulgę - mówi dr Michał Michalik.

Zobaczcie ma filmie, skąd bierze się katar:

Zobacz film: Kolor kataru - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na katar

W pierwszej kolejności powinniśmy spróbować domowych sposobów na pozbycie się kataru. Zacznijmy od inhalacji solą morską, parówek z dodatkiem olejku miętowego - wszystkie sposoby na rozrzedzenie wydzieliny są dobre. Krople do nosa powinny być ostatecznością, pamiętajmy, że są chemiczne.

W przypadku kataru ważne jest, aby nos czyścić. Przy czym o wiele lepsze dla naszego zdrowia jest... połykanie wydzieliny, a nie wydmuchiwanie jej. Dmuchanie nosa może sprawić, że infekcja obejmie zatoki, tymczasem połykanie, choć mało estetyczne, uchroni nas przed tym problemem.

Zobaczcie na filmie, co jeszcze radzi pacjentom laryngolog, dr Michał Michalik:

Zobacz film: Metody inhalacji kiedy i jak długo je stosować? Źródło: 36,6

Polecamy: Wszystko, co musisz wiedzieć o trzecim migdale i zatokach. Laryngolog dr Michał Michalik odpowiadał na Wasze pytania

Data aktualizacji: 03.04.2019,
Opublikowano: 02.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej